Oon 13v tyttö ja mulla on nyt melkein vuoden verran ollu mini bisnes käynnissä ilman y tunnusta. ten ja myyn korvakorut ja maalauksia ja tuon vuoden aikana oon saanu jo lähemmäs 5000€ tuottoon. Osa kuitenkin sanoo että oon liian nuori tekemään tätä. Mun mielestä en. Mitä mieltä oot??????
Oonko liian nuori yrittäjäks
Anonyymi
1055
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihmettelen sitä, että mihinkä tarkoitukseen luulet tarvitsevasi meidän, tuiki tuntemattomien muutamia mielipiteitä tuohon asiaan? Yleensä yrittäjät ovat melko lailla omaehtoisia, itsemotivoituneita eli self-oriented ihmisiä.
Kun haluaa jotakin tehdä, niin tekee myös, eikä siinä asiassa lopulta liikaa käytä aikaa kuuntelemaan muiden tykkäämisistä.
Laki ei kiellä 13-vuotiasta tekemästä koruja ja myymästä niitä. Tiedät aivan hyvin itsekin sen että kuinka paljon korujen tekeminen sinua kiinnostaa, ja milloin se alkaa rassata teini-ikäisen elämää liikaa. Jos joskus lopulta täydellisesti kyllästyt tekemään, niin sekin asia hoitelee itse itsensä.
Tuon ikäisten tyttöjen pitäis etupäässä vaan meikata, ostaa uusia vaatteita ja katsella poikien perään.
Jos vaikka löytyy joku järkevä kiva poikakaveri, niin se poika voi sitten ottaa sen firman johtamisenkin samalla hoitoonsa.
Ei yrittäjyys ikää katso joten oleppas vaiti.
On varmasti nimittäin paljon moraalisempi yrittäjänä tämä tyttö kuin panama-bingo tai tuki-hanke-yrittäjä.
Joten suuta soukemmalle ja käyttäydytään!
Todestako tuossa kohtaa otit? Miehet vitsailee naisten kanssa aina. Aika lailla hyväntahtoisesti kuitenkin lopulta.
Naiset ei ikinä pärjää kovin hyvin liike-elämässä, ellei ne opi ymmärtämään miehiä tässä asiassa. Ainakin ettyä oppii olemaan loukkaantumatta, eli sivuuttamaan, antaa mennä ohi, vaurioita itselleen ottamatta.
Mietippä uudelleen mitä sanot 13v. tytölle
Ei ihan pelkkänä vitsinä mene
Se jos aikuiselle naiselle tilität jotain muka hauskuuksissasi ei ole ongelma, tuollainen pesseli setä luikkisi silloin jo takas siihen koloon mistä on päivänvaloon tullutkin kun takaisin tulisi porvoon mitalla
Minä en ole lainkaan vakuuttunut että alkuperäinen kyselijä on oikeasti 13-vuotias tyttö. Avausviesti saattaa olla vaikak tuon tänne jämähtäneen, tuohtuneen vasemmistolaisen, vanhemman ikäpolven tädin kirjoitelmia. Hän täällä haukkuu lystikseen koko ajan yrittäjiä, ja heidän saamiaan valtavia tukiaisia.
Unohtaen samalla, että kaikki Valtion kirstuun kerääntyvä raha on peräisin nimenomaan suomalaisesta yritystoiminnasta.
Kukaan 13-vuotias yrittämistä tekevä tyttökään ei ole ihan kokematon sosiaalisessa mediassa. Tietää että kuonaa tulee siellä vastaan aika helpolla.
Uskon että tuo mahdollinen tyttö on jo suht kepeästi selvitytynyt mielessään tämän keskustelun kauheista kirjoitelmista.
Siinä meillä nyt yrittäjän mallia, pensseli-setä suutahti
Vaihdoit sujuvasti puheenaiheenkin sitten epäkorrektistasi käytöksestä verojen maksuun,
olkoot aloittaja kuka tahtojaan vaikak se sinun vasuri tädin sitten muttei se siltikään oikeuta kokoomus/keskustalaiseen öykkätöintiin kerta puoluelinjallekkin läksit.
Kerroppas vielä yrityksesi niin tiedän välttää ko. yritystä.
Kun nyt tiedän ettei sieltä saa kun vitsailuja
Luikerehdippas niljakkaana sinne koloseesi
Tai oikeesti käydä koulut loppuun ja hommata kunnon ammatti.
jatka vaan eteenpäin
>olkoot aloittaja kuka tahtojaan vaikak se sinun vasuri tädin
>sitten muttei se siltikään oikeuta kokoomus/keskustalaiseen
>öykkätöintiin kerta puoluelinjallekkin läksit.
Tuo Uusisuomesta karannut äärivasemmistolainen sinilappalainen täällä hämmentämässä oudoilla höpinöillään.
Aina sille siniakalle sopii kuittailla. Se on tunnetun, edesmenneen äärikokoomuslaisen poliitikon tytär, Nyt täällä harrasteenaan punavasemmistolaisena huutelee ja aukoo päätään yrittäjille.