Bussit ajaa tosi hiljaa

Anonyymi

Varmaan ettei olla aikataulussa edellä, haittaako jos teidän edessä ajetaan vielä hiljempää. Voisi huomioida muun liikenteen,

7

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei johdu aikatauluista, vaan kulutusmittareista.
      Kokemattomat kuljettajat(joita suurin osa paikalliskuskeista) yrittää ajaa esimiesten ohjeiden mukaan eivätkä käytä jarrua kuin pienissä nopeuksissa kun laskevat menemään.
      Varsinkin kehätiellä ja vastaavissa voi osua silmään.

      • Anonyymi

        Aikatauluista sen täytyy johtua, kun matkustajia on ollut vähemmän, niin ei ole pysäkille poikkamisia, jolloin tuppaa menemmään aikataulusta edelle, ellei himmaa vähän.


    • Anonyymi

      Matkustajat laittelee palautetta liian nopeasta ajamisesta, parhaimmillaan on samalta sivulta valitettu liian hiljaa menosta ja takapenkilät liian kovaa ajamisesta, samoin mesut kyttää kulutuksia, kun juorulaite kielii.

    • Anonyymi

      Paikallisliikenteessä korona on vähentänyt matkustajia, jolloin bussi ei enää pysähdy niin monella pysäkillä kuin aiemmin. Kuski ajaa siis hitaammin ettei tule turhan aikaisin ajantasauspysäkille tai päättärille, koska sitä valvotaan.

      • Anonyymi

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Siinä alkaa matkustaja kysellä mikä maksaa jos bussi seisoo ajantasauspysäkillä kahta minuuttia pidempään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Sinä joka osaat sanoa pontevasti EI, et ilmeisimmin tiedä että joka linjalla ei ole tasauspysäkkiä. Toisekseen vaikka olisikin, niin siitä nousee melkoinen meteli jos auto ajelee ennen tasauspysäkkiä olevien pysäkkien ohi mainitsemasi 10 min etuajassa. Samoin jos seisoskelee vähän jokaisella pysäkillä ilman että ottaa tai jättää matkustajia.

        Siksi oikea tapa on ajaa hitaammin, mutta sehän on nähty että Audimies hiiltyy jos joku ajaa neljänkympin alueella vähänkään alle viittäkymppiä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6817
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5963
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4559
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4509
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      162
      4310
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1586
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1389
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1151
    Aihe