Bussit ajaa tosi hiljaa

Anonyymi

Varmaan ettei olla aikataulussa edellä, haittaako jos teidän edessä ajetaan vielä hiljempää. Voisi huomioida muun liikenteen,

7

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei johdu aikatauluista, vaan kulutusmittareista.
      Kokemattomat kuljettajat(joita suurin osa paikalliskuskeista) yrittää ajaa esimiesten ohjeiden mukaan eivätkä käytä jarrua kuin pienissä nopeuksissa kun laskevat menemään.
      Varsinkin kehätiellä ja vastaavissa voi osua silmään.

      • Anonyymi

        Aikatauluista sen täytyy johtua, kun matkustajia on ollut vähemmän, niin ei ole pysäkille poikkamisia, jolloin tuppaa menemmään aikataulusta edelle, ellei himmaa vähän.


    • Anonyymi

      Matkustajat laittelee palautetta liian nopeasta ajamisesta, parhaimmillaan on samalta sivulta valitettu liian hiljaa menosta ja takapenkilät liian kovaa ajamisesta, samoin mesut kyttää kulutuksia, kun juorulaite kielii.

    • Anonyymi

      Paikallisliikenteessä korona on vähentänyt matkustajia, jolloin bussi ei enää pysähdy niin monella pysäkillä kuin aiemmin. Kuski ajaa siis hitaammin ettei tule turhan aikaisin ajantasauspysäkille tai päättärille, koska sitä valvotaan.

      • Anonyymi

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Siinä alkaa matkustaja kysellä mikä maksaa jos bussi seisoo ajantasauspysäkillä kahta minuuttia pidempään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Sinä joka osaat sanoa pontevasti EI, et ilmeisimmin tiedä että joka linjalla ei ole tasauspysäkkiä. Toisekseen vaikka olisikin, niin siitä nousee melkoinen meteli jos auto ajelee ennen tasauspysäkkiä olevien pysäkkien ohi mainitsemasi 10 min etuajassa. Samoin jos seisoskelee vähän jokaisella pysäkillä ilman että ottaa tai jättää matkustajia.

        Siksi oikea tapa on ajaa hitaammin, mutta sehän on nähty että Audimies hiiltyy jos joku ajaa neljänkympin alueella vähänkään alle viittäkymppiä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      113
      4513
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3737
    3. 203
      3022
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2882
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1431
    7. 60
      1266
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1092
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1010
    Aihe