Bussit ajaa tosi hiljaa

Anonyymi

Varmaan ettei olla aikataulussa edellä, haittaako jos teidän edessä ajetaan vielä hiljempää. Voisi huomioida muun liikenteen,

7

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei johdu aikatauluista, vaan kulutusmittareista.
      Kokemattomat kuljettajat(joita suurin osa paikalliskuskeista) yrittää ajaa esimiesten ohjeiden mukaan eivätkä käytä jarrua kuin pienissä nopeuksissa kun laskevat menemään.
      Varsinkin kehätiellä ja vastaavissa voi osua silmään.

      • Anonyymi

        Aikatauluista sen täytyy johtua, kun matkustajia on ollut vähemmän, niin ei ole pysäkille poikkamisia, jolloin tuppaa menemmään aikataulusta edelle, ellei himmaa vähän.


    • Anonyymi

      Matkustajat laittelee palautetta liian nopeasta ajamisesta, parhaimmillaan on samalta sivulta valitettu liian hiljaa menosta ja takapenkilät liian kovaa ajamisesta, samoin mesut kyttää kulutuksia, kun juorulaite kielii.

    • Anonyymi

      Paikallisliikenteessä korona on vähentänyt matkustajia, jolloin bussi ei enää pysähdy niin monella pysäkillä kuin aiemmin. Kuski ajaa siis hitaammin ettei tule turhan aikaisin ajantasauspysäkille tai päättärille, koska sitä valvotaan.

      • Anonyymi

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Siinä alkaa matkustaja kysellä mikä maksaa jos bussi seisoo ajantasauspysäkillä kahta minuuttia pidempään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei.
        Ajantasauspysäkillä voi ihan hyvin pitää 10min tauon, turha siellä on liikenteessä hidastella.

        Sinä joka osaat sanoa pontevasti EI, et ilmeisimmin tiedä että joka linjalla ei ole tasauspysäkkiä. Toisekseen vaikka olisikin, niin siitä nousee melkoinen meteli jos auto ajelee ennen tasauspysäkkiä olevien pysäkkien ohi mainitsemasi 10 min etuajassa. Samoin jos seisoskelee vähän jokaisella pysäkillä ilman että ottaa tai jättää matkustajia.

        Siksi oikea tapa on ajaa hitaammin, mutta sehän on nähty että Audimies hiiltyy jos joku ajaa neljänkympin alueella vähänkään alle viittäkymppiä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10164
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6474
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6200
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4531
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3848
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3424
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3381
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3206
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3128
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3092
    Aihe