Toivonportti levittää koronavirusta?

Anonyymi

Tampereella toimiva seurakunta järjesti eilen 10.5.2020 julkisen kokouksen, jossa oli kahvitarjoilu, mukana oli myös eristykseen määrättyjä yli 70 v. ihmisiä.

Paikalla oli runsaasti ihmisiä, mutta en tiedä, saisiko heistä millään tavoin laskemalla alle 10 hengen sallitun määrän.

https://toivonportti.fi/
SU 10.5.2020 klo 16 Äitienpäivän ilta – Timo Aro-Heinilä

https://fi-fi.facebook.com/ToivonPortti/

"Koronan vuoksi saliin max. 10 alle 70-vuotiasta,
joilla ei ole hengitysoireita. Eri tilassa,
paljeoven takana, on tilaa vielä kymmenelle."

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmoita asia päättäville tahoille Suomen hallituksessa, jos se noin rassaa mieltä, sillä turhaa asiasta on palstalla rupista.

    • Anonyymi

      Ei 70 ikävuodessa ole ----määrätty--- eristyksiin, vaan se on suositus.
      Olemme koko korona-ajan käyneet esim. kaupoissa, emme ole eristyksissä, vaan suositus.
      Puhutaan hieman eri määrityksin asiasta.

      • Anonyymi

        Poristaan vielä, kun on käyty liikkeissä, kuppiloissa, ja puhutaan suosituksista.
        Meillä ei ole rajattu siivojankin käymistä. Hän saa tulla, siivota ja toimia.
        Myös lapstenlapset ovat vierailleet, saavat tulla ja olla. Elämä jatkuu.
        Yöelämää ei vietetä, mutta päiväelämää.

        Eli on kyse suosituksista. Ei pakosta.


      • Anonyymi

        Sitten aloittaja puhuu hengityssuojaimista.
        Ymmärrän sen, kun mennään sairaalaan, ehkä vanhainkotiin. jne.
        Mutta, kun menen kauppaan, ja on tämä suojaimen rajoittava elämä, niin kävelen ilman.
        Voin ja pidän kyllä etäisyyttä. Jos allergiantakia rykäsyttää, rykäsen hihaan.
        Olen emännälle sanonut, että pitäisikö se ylimääräinen "hiha" ottaa mukaan, että voi siihen rykästä "lainmukaan", ettei aina käsivarteen. Tosin, olen takkini sisäpuolelle saattanut rykästä.

        En rykäse kehenkään suuntaan, enkä tavaroihin, enkä yleensä ryvikkään, mutta tuo hajuvesiallergia on hieman ongelma, niin hienohelman lähikontaktin tuoksu 5 metrin jälkeen, voi tuoda rykäsytarvetta. Se siis hihaan ja takinalle, tilanteen mukaan.
        Voisihan se olla kuin norsulla- kärsänä tuo nenäsuoja, ylimääräinen hiha poikaa. ; ) niin hurmahenkiset pykälävahtaajat ovat tyytyväisiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sitten aloittaja puhuu hengityssuojaimista.
        Ymmärrän sen, kun mennään sairaalaan, ehkä vanhainkotiin. jne.
        Mutta, kun menen kauppaan, ja on tämä suojaimen rajoittava elämä, niin kävelen ilman.
        Voin ja pidän kyllä etäisyyttä. Jos allergiantakia rykäsyttää, rykäsen hihaan.
        Olen emännälle sanonut, että pitäisikö se ylimääräinen "hiha" ottaa mukaan, että voi siihen rykästä "lainmukaan", ettei aina käsivarteen. Tosin, olen takkini sisäpuolelle saattanut rykästä.

        En rykäse kehenkään suuntaan, enkä tavaroihin, enkä yleensä ryvikkään, mutta tuo hajuvesiallergia on hieman ongelma, niin hienohelman lähikontaktin tuoksu 5 metrin jälkeen, voi tuoda rykäsytarvetta. Se siis hihaan ja takinalle, tilanteen mukaan.
        Voisihan se olla kuin norsulla- kärsänä tuo nenäsuoja, ylimääräinen hiha poikaa. ; ) niin hurmahenkiset pykälävahtaajat ovat tyytyväisiä.

        Hauska idea tuo norsun kärsänmuotoinen maski. Varmaan olisi lapsille ja lapsenmielisille mieleen ;))


    • Anonyymi

      Toisaalta vielä. Puhutaan, ettei vanhainkotiin sairaalaan ole asiaa.
      Viimekuussa kävin sairasosastolla muutamana päivänä peräkkäin, tosin lääkärin luvalla. Eli eristyskin on mitattavissa tilanteiden mukaisesti.
      Ei se meidän yhteiskunta ole vankila. Elämä jatkuu koronatilanteen sisällä, mutta hurmahenkiset määräävät mielessään eristyksiin, että pidätä hengitystä, ei saa katsoa, ei koskea, ei sitä ja tätä.

      Herätkää pahvit tässä elämässä. Onhan näitä pandemioita ollut, on ja tulevakin on.

      Järki ja viisaus, on läsnä.
      Tuossa on sukulaismies Helsingissä käynyt kahvilla niin pitkään kun kuppila toimi.
      kohta 90- täyttävä. Siinä hän edelleen sitkuttaa. Ei koronaa eikä körönää.
      Siellä ukkokööri kokoontu joka aamu parantamaan elämäänsä.

      Täälläkin toisaalla on mutkankautta pöytä meille vapaa- emännänkanssa, kun haen kahvin kummallekin ja pullan. Eikä kukaan ole kieltänyt.
      Taksikuskit ovat toisessa päässä huoltamoa.

      Sitten ajan 70 kilsaa, samamerkkinen huoltamo- eikä edes seisovaa pöytää pihalla, että voisi vanhana siinä ryypätä kahvikupposen.
      Ikäänkuin ulkopilma pilaantuisi.
      Seuraavalla kerralla otan pakettiautoon pari tuolia- ja pöydän, sekä termarin.
      Ryyppään siinä kahveet ja katsellaan ihmisten touhuja.

    • Anonyymi

      Kyseinen tapahtuma oli tarkoituksellinen hallitun joukkotartunnan saamiseksi, jonka seurauksena tuli immuniteetti kaikille yli 70 vuotiaille osallistujille. Seurakunta kiittää kaikkia osallistujia hyvästä yhteistyöstä virusta vastaan.

      • No noinkohan tuo immuniteetti virusta vastaan tuli kaikille yli 7-kymppisille tuolla tyylillä?


    • Anonyymi

      Perustuslaki turvaa uskonnollisten yhdyskuntien kokoontumiset. Koronarajoitukset ovat olleet uskonnollisille yhdyskunnille vain suosituksia, mutta moni on niitä noudattanut kuten nekin, joilla on ollut velvollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6320
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      311
      5643
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      58
      3447
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3285
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1730
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1710
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      187
      1192
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      91
      1111
    Aihe