Miten meidän käy?

Taloudellinen tilanne on nyt todella synkkä eikä tulevaisuus näytä lainkaan valoisalta. Hallitus on toiminut varsin hyvin tässä koronatilanteessa, mutta pelkään, että talouslamaan hallituksella on väääriä lääkkeitä. Kannattamattomia yrityksiä ei ainakaan kannattaisi pelastaa. Mieluummin on valittava linja, jos tulee kova shokki, mutta tauti jää lyhyeksi eikä krooniseksi. Luovan tuhoaallon on annettava iskeä osin samaan tapaan kuin 90-luvun alussa.

Joudutaan ehkä niin kovaan kriisiin, että huoltovarmuus on sen ajaksi turvattava. Maataloutta ja energiasektoria pitäisi ottaa paremmin yhteiskunnan sääntelyyn. Juuri sen takia niitä maataloustukia on maksettu, että yhteiskunnalla on kriisitilanteessa siihen oikeus ja velvollisuus kansalaisia kohtaan.

Alan olla aika varma siitä, että euro tulee hajoamaan ja palataan markka-aikaan. Hallituksen tuli pikimmiten tähän varautua, sillä rysäys voi tulla kuin salama kirkkaalta taivaalta silloin kun se tulee ja se taitaa kyllä nyt tullla. Pohjoisen Euroopan valtiot eivät tule missään tapauksessa rahoittamaan etelän velkaongelmia ja alentamaan elintasoaan vuosikykkeniksi eteenpäin. Jos euro alkaa kriisiintyä Suomen tulee lähteä eurosta silloin nopeasti irti. On pelastettava ennemmin EUn vapaakauppa-alue ja Suomen kannalta EUn turvallisuutta luova elementti kuin euro. Tietysti myös EU natisee pahasti liitoksistaan, jos Italia, Espanja ja Kreikka jätetään oman onnensa nojaaan. Silloin EUn hajoaminen on Ranskan käsissä.

Voi hyvin olla, että elämme nyt vähän Ruususen unta ja tämä aika on tyyntä myrskyn edellä. Yhteiskuntien avaaminen saattaa meidät kaikki mahdollisesti liian suureen optimismiin siitä, että kaikki palaa ennalleen tai ainakin melkein. Oma arvioni on alkanut kallistua siihen, että koronan selättäminen ei pelkästään auta, talouskriisi tulee myös vääjäämättä.

Taloustieteen tohtori Tuomas Malinen on povaillut veret seisauttaa lamaa jo vuodesta 2017 lähtien mutta ollut tämän vuoden maaliskuuhun saakka ehkä pikkasen väärässä. Nyt hänen mahdollisuutensa olla oikeassa ovat kasvaneet. Koronaa hän ei tietenkään osannut ennustaa, mutta näkee finanssikriisin iskevän ilman koronaakin. Malinen toivoo itsekin olevansa väärässä, muttei siihen usko millään. Viimeisin asiaa koskeva raportti on nimeltään Ilmestyskirja Nyt.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        203
        2175
      2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        134
        1198
      3. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        113
        1073
      4. Koillis motor

        Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
        Suomussalmi
        23
        827
      5. 58
        806
      6. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        34
        771
      7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

        Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
        Haapavesi
        42
        638
      8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

        Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
        Suhteet
        175
        584
      9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        577
      10. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        10
        560
      Aihe