Eräässä Susanne Päivärinnan haastattelussa Halme sanookin Mikko Alatalolle, että äläpä loukkaa häntä, koska hän on suomenruotsalainen.
Tony Halme edusti vähemmistöä
Anonyymi
36<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Halme tuli uskoonkin.
Keuruun pastori (kesk), Late Oinonen oli paikalla.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000119354.html
Latella (kesk) oli omat juttunsa myös.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074051024/Lauri Oinonen tunnusti ja lupasi parantaa tapansa
Mihin se uskoi?
Soiniin?
moniongelmaiset "pelastautuvat" milloin mihinkin lahkoon tai turvautuvat päihteisiin luullen näin pääsevän ongelmistaan.
Aikaisemmin uskoontuloa harrastivat pop-muusikot, joiden levyjen myynti oli pudonnut pohjamutiin.
Veltto Virtanen on kaikkien aikojen parsa Perussuomalainen. Hieno Baskeri.
Muistaakseni Veltto ei ollut ainakaan valittaessa. puolueen jäsen, vaan sitoutumaton puolueen listalla.
Veltto kulki politiikassa ihan omia teitään ja halveksi kaikkea teennä'isyyttä. Hän oli kohtaisen hyvä rock-kitaristi, nuorten sarjassa hyvä korkeushyppääjä. Valmistui psykologiksi ja toimi mm. Suomen ampumahiihtomaajoukkueen psykologisena valmentajana.
Myös Halme oli sitoutumaton 2003, samoin myös Mikko Alatalo samana vuonna.
Halme hinasi Soininkin eduskuntaan
Mitä ne sai aikaan?
Halmeella oli kyllä itselläänkin tapana heitellä kommenteja, joista joku olisi voinut loukkaantua?
Tietääkseni ei vaatinut usassa että siellä pitää puhua hänelle ruotsia
Pitääkö paikkansa, että Halmeen äänillä Timo Soini pääsi eduskuntaan?
Pitää.
Halme oli ehdolla Helsingin vaalipiirissä, Soini Uudenmaan vaalipiirissä.
Aika vaikea antaa vetoapua vaalipiirirajan yli?
Joku valehtelee siis?
Kristillisten kanssa solmitussa vaaliliitossa Soini sai jonkin verran yli 4000 ääntä Uudeltamaalta 2003.
Vastustaako kristillisetkin aborttia niin kuin Soini?
Tony Halme toi persuille kauan kaivattua julkisuutta 2003 vaalien alla. Hänen imussaan ja kristillisten vaaliliiton ansiosta Soini pääsi eduskuntaan.
Kunnallisvaaleissa 2000 ja 2004 Soini ei uskonut vielä persujen tulevaisuuteen, vaan oli Espoossa kunnallisvaaliehdokkaana sitoutumattomien listalla. Eli Espoossa kerätyt kunnallisvaaliäänet eivät näkyneet persujen valtakunnallisessa tolpassa. Tuostakin asiasta Soini haukkui muut, vaikka oli itse luikuri jo silloin.
Kaikki oli vaan jotain "alte kameraden" meininkiä uskolliset sai selkäpuukkoa ja toisia suosittiin
Halme sai Helsingin Kalliosta paljon kannatusta. Sieltä, mistä Tarja Halonen muuten on kotoisin. Halme sanoi tultuaan kansanedustajaksi valituksi Tarja Halosta lesboksi radiossa. Myöhemmin Halme kertoi sanoneensa niin, koska luuli niin.
Luulo ei koskaan ole tiedon väärti.
Ei saanut juurikaan kannatusta Kalliosta, vaan Itä-Helsingistä!
höpöhöpö, jakomäkeläisten (suomen nurkkapartrioottisin kylä) äänillä halme pääsi eduskuntaan.
Vähemmistöä se huumeidenkäyttäjäkin on.
Tony Halme olisi todennäköisesti yhä hengissä, jos ei olisi koskaan tutustunut Soiniin.
Aika paljon oletettu. But maybe.
Siitä+mitä+kulisseissa+tapahtui+Halmeen+ja+Soinin+välillä,+suuri+yleisö+tietää+noin+10%.+Eikä+se+mitä+tapahtui+ole+todellakaan+Soinille+kunniaksi.
Soiniko Halmeen ennenaikaisen kuoleman takana oli suurin syyllinen? Epäilen kyllä vahvasti, ettei sentään niin ollut.
Joka leikkiin lähtee, se leikin kestäköön. Eikö se olisi sopinut Halmeenkin motoksi?
Halmeella ja nyky-ps:llä taitaa olla se ero, että Halme ei kai kohdentanut kritiikkiään maahanmuuttoon sinänsä eikä mihinkään tietyn taustaisiin maahanmuuttajiin sinänsä, vaan kritiikki kohdentui siihen, että rahaa riittää eneneviin maahanmuuton kustannuksiin muttei sotaveteraanien palveluihin. Voi olla, että muistikuva on väärä mutta tuonkaltainen pieni mutta hyvin oleellinen ero saattaapi olla.
Muistikuvista puheenollen, minun muistini mukaan Halme itse kertoi olleensa eduskunnan puhujapöntössä niin sekaisin jostain aineista, ettei jälkeenpäin itse edes muistanut, mitä oli puhunut.
Kyllähän Halme sotaveteraaneista ja vanhuksista puhui, se on totta.
Halmeen ÄO oli Mensan testissä 124 ja hän puhui suomen lisäksi sujuvasti mm. ruotsia, englantia ja japania. Nykypersujen taso on joka suhteessa paljon Halmeen alapuolella.
Eikös ruotsi ollut hänen äidinkielensä näin muistelisin
Kävi ruotsinkielistä kouluakin.
121, 124, 130 ?
Monia ÄO-lukemia on kerrottu, mutta kuka pystyy todistamaan, mikä se oikeasti on ollut, jos on edes mitattu?