Milloin uskotte, että lumet ovat tänä keväänä/kesällä poissa UK-puiston maastosta. Eli milloin olisi aika lähteä vaellukselle. Puolen metrin soseessa ei ole kiva tarpoa lyhyttäkään matkaa.
Lumitilanne UK-puistossa kesällä 2020
4
188
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki lumet ei lähde koko kesänä. Pohjoisenpuolen varjorinteillä ja kuruissa joihin lunta on kertynyt pari kolme metriä, on lunta läpi kesän. Sopivalla reitinvalinnalla luulisin kuitenkin juhannuksen jälkeen pääsevän jo enimmäkseen sulia maita. Toinen huomioitava asia on jokien tulvat, ylitykset voi olla haastavia alkukesällä.
- Anonyymi
Samaa olen minäkin miettinyt. Aie oli lähteä suksettomalle reissulle Kaldoaiviin Pulmankijärveltä käsin 7.6. Siellä kesä yleensä hieman aiemmassa kuin kysymässäsi paikassa.
Peruin oman lomani. Ennen juhannusta ei kannata suksetta lähteä. Ehkä jossain ylämaissa pärjää, mutta alempana hirveä sohjo ja purot ovat virtoja. Tunturimaissa lumet pysyvät tällä kertaa pitkälle heinäkuuhun. Peruin siis omat Lappi-hommat tämän lumihelvetin (joka muuten riivaa myös Kainuuta, täällä Puolangan Paljakassa 85 cm) takia ja seuraava yritys sitten elokuun lopulla. - Anonyymi
Olen toiveikas sen suhteen, että lumet sulavat riittävästi parin viikon sisällä. On tihkunut jotain tietoa, että Luirojjoen ylittävä uusi silta olisi purettu. Pitääkö tämä tieto paikkansa?
- Anonyymi
Ilmatieteen laitoksen mukaan lumen syvyys Saariselällä on 0 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889