Tilitoimiston valinta ja vaihto

Anonyymi

Kirjanpito on aloittavalle yritykselle kätevä järjestää tilitoimisto palveluna, mutta sopimuksen kanssa kannattaa olla tarkkana. Itsellä oli useita vuosia tilitoimisto apuna. Ensin yritys oli pikkukylän muutaman työntekijän toimisto, jonka sitten teemuaho osti itselleen. Tämä sitten joidenkin muutosten kautta muuttui azets insaitiksi.

Sitten tuli sähköiset systeemit ja netviisorit. Alkuperäistä yhteistyösopimusta kiikutettiin perässä uusien tekijöiden syliin. Tuli kuukausimaksut, netviisori sitätätä-kulut, helpdesk-kulut, ja lopulta laskuja tuli niin monella eri termillä, että enää ei tiennyt mistä milloinkin maksoi kymppejä tai satasia.

Tilitoimisto vaihtoon. Eiköhän ko. tilitoimisto vieläkin keksinyt laskuttaa DVD-levylle tiedostojen poltosta tunnin urakan, kun se kuuluu johonkin lakipykälään. Vuosien maksut eivät riittäneet, vaan tuhkatkin pesästä periaatteella yritystoimintaa tällä toimistolla. Kannatti vaihtaa.

5

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköinen kirjanpito ei anna yhtiöllesi mitään arvoa, se että tiedät koko ajan tuloksen on utopiaa, selvittelytilillä on aina useampi kymmenentuhatta ja olempa tormännyt vajaaseen sataantuhanteenkin.

      Paperinen kirjanpito on pätevä, on kolme mappia, jossa yhdessä on lähetetyt laskut, kun rahat tulee tilille siirrat kirjanpitomappiin.
      Ostolaskut, kun olet maksanut siirrät kirjanpitomappiin. Käteiskuitit laitat suoraan mappiin. Kuun lopussa tulostat tiliotteet ja palkat.
      Paperit on siistissä aikajärjestyksessä, kirjanpitäjä kirjaa näistä tunnissa-parissa ja saat heti tiedot. Jos tarviit pätevän välitilinpäätöksen lasket vain yhteen aukinaiset laskut kuun loppuun ja ostovelat ja toimitat tiedon kirjanpitäjälle.
      Tilinpäätökseen sitten tweet vain listän saamisista ja ostoveloista, tilinpäätös maksaa 200 €.

      Mikään ei ole helpompaa, et tarvii valokuvailla mitään, ja kaikki on tytyväisiä

      • Anonyymi

        Harva tilitoimisto enään tarjoaa tätä palvelua, kun se tuottaa tilitoimistolle huonosti, eikä tilitoimisto voi keksiä mitään ylimääräistä työtä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Harva tilitoimisto enään tarjoaa tätä palvelua, kun se tuottaa tilitoimistolle huonosti, eikä tilitoimisto voi keksiä mitään ylimääräistä työtä..

        Siinä olet oikeassa "ylimääräistä" on se taikasana.

        Kun valokuvaat kuitteja ja lähettelet kirjanpitäjälle aina tulee takaisin, ettei kelpaa ja veloitus 5 €/kuitti.
        Keksin, että scannaan kuitit, en valokuvaa. No nyt keksivät, etä tulee liian isoja tiedostoja..tiedostomaksu..

        Mistä löytys kirjanpitäjä joka tekisi vielä paperi kirjanpitoa, se on minulle helpompaa ja halvempaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä olet oikeassa "ylimääräistä" on se taikasana.

        Kun valokuvaat kuitteja ja lähettelet kirjanpitäjälle aina tulee takaisin, ettei kelpaa ja veloitus 5 €/kuitti.
        Keksin, että scannaan kuitit, en valokuvaa. No nyt keksivät, etä tulee liian isoja tiedostoja..tiedostomaksu..

        Mistä löytys kirjanpitäjä joka tekisi vielä paperi kirjanpitoa, se on minulle helpompaa ja halvempaa.

        huh huh.. ootte vanhan aikasii...

        kyllä tilitoimistot on hoitanu jo yli 10 vuotta digitaalisesti noita tositteita ja se on oikeesti ihan simppelii... otat kuvan toisitteesta ja tallennat sen pilveen.
        Se on siinä...tilitoimisto hoitaa loput....ja tulee kiinteä lasku joku kk.
        ja tuloslaskelma jossa näkyy tulot ja menot.
        hintaan sisältyy alv ilmoitukset ja vuosi ilmoitukset verottajallle yms...

        en ymmärrä miten saatte tosta hommasta jotain ihme juttuja ja ylimääräsii kuluja.

        Ja puhun kokemuksesta joka toimii.... ei mitään valittamisii !


    • Anonyymi

      Eräs kirjnpito-ohjelmistotalo kehuu, että ohjelmaa kehitetään koko ajan.
      Siis tuotu täysin toimimattomana markkinoille.

      Jos jollain vielä on 32 bittinen windows kone sillä voi ajaa 1980 kehitettyjä ja valmiita kirjanpito-ohjelmia. Kirjanpitohan on ihan samaa ollut jo 300 vuotta.
      CP/M koneita ei kai ole yhdelläkään kirjanpitäjällä, ovat tainneet hajota jo 40 vuodessa, niissä oli erittäin hyviä ohelmia, eteenki Vaasoftin ohjelma päihittää nykyiset "netti" ohjelmat menne tullen, eikä tarvii kuvailla tai scannata kuitteja, ehdit tehdä oikeita töitä, etkä tee kirjanpitäjän työtä, josta vielä maksat hänelle, tyhmää.

      Kyllä ne kuitit mapissa säilyy, turha niitä on scannata bittiavaruuteen kadotettavaksi, sinä vastaat kun kuitit häviää, eli ne pitää kuitenkin pitää paperisena mapissa, varmuuden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5336
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      290
      5164
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4519
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1880
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1702
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1506
    Aihe