Hallituksen ottiatuota-strategian ydin ja tärkein osa eli testaaminen jätetään tahallaan tekemättä jotta epidemia leviäisi.
Hallitus flexaa 10.000 testin päiväkapasiteettilla, mutta ei tee testejä. Kuulemma testattavista on pulaa :D
Meitä on 5,5 miljoonaa eikä hallitus löydä tarpeeksi ihmisiä testeihin.
Sokea Reettakin löytäisi.
Hallitus flexaa 10.000 testin päiväkapasiteettilla, mutta ei tee testejä. Kuulemma testattavista on pulaa :D
Meitä on 5,5 miljoonaa eikä hallitus löydä tarpeeksi ihmisiä testeihin.
Sokea Reettakin löytäisi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämän keskustelun hallituksen trollaajat haluavat piiloon!
Tätä samaa on moni ihmetellyt.Kyllä testattavia riittää yllinkyllin jos halua testata on.Testataan aluksi kaikki terveydenhoitohenkilökunta riippumatta siitä onko oireita vai ei.Sitten voidaan testata kaikki palvelukotien asukkaat ja niin edelleen.Lisäksi ihmetyttää tämä päätös sallia Virosta tuleva työmatkaliikenne.Puhutaan 2viikon eristäymisestä,mutta kuitenkin virolaiset työntekijät saavat käydä töissä normaalisti.Mikä on se eristäytyminen jos ei tarvitse eristäytyä?Niin kaksilla rattailla taas mennään kuin olla vaion voi.Tämä on sitä Suomen hybridi strategiaa fy fan på svenska.
Jos oireita saanutta vanhainkodin johtajaa ei suostuta testaamaan, niin ketä sitten?
Savossa ei ole yhtään tartuntaa koska ketään ei ole testattu.
Mitä tapahtuukin: "Tämä yllätti meidät täysin."
Taisi tuo HYBRIDI MALLI mennä päi Hanuria.
Naurettava nimi HYBRIDI MALLI
Hybridi on alunperin pilkkanimi strategian puutteelle.
Hallitus ei tajunnut ivaa, vaan otti sen omakseen.
Vitsi toteutti itsensä :D
Pekka Reinikainen sanoi osuvasti, että hallitus yrittää ratsastaa kahdella hevosella; harmi vain, että ne ovat menossa eri suuntiin.
Ensimmäiseksi kannattaa testata testi.
https://www.reuters.com/video/watch/idOVCCIUZCJ
Tyypillinen+valeuutinen.
Ei+ole+mitään+väliä+sillä,+jos+vaikka+hydrauliikkaöljy+tai+poronsarvijauhe+antaisi+positiivisen+tuloksen+koska+niitä+ei+testillä+tutkita.+On+varmasti+monia+erilaisia+kemikaaleja+ja+valkuaisaineyhdistelmiä,+joilla+minkä+tahansa+testin+saa+näyttämään+mitä+tahansa.
Oleellista+on+se,+mitä+testi+näyttää+ihmisillä.+
Jotkut+testit+antavat+10%+vääriä+positiivisia+tuloksia.+Se+riittää+mainiosti+yleisen+tartuntatilanteen+seulomiseen+koska+lopputuloksista+vähennetään+tunnettu+väärien+lukumäärä.
Yksilöä+testattaessa+positiivinen+pitää+varmistaa+toisella+testilla,+jolloin+päästään+varmuuteen.
Ei+ole+olemassa+mitään+testiä,+joka+antaisi+aina+varmasti+oikean+tuloksen.+Se+ei+tarkoita+sitä+että+koskaan+ei+kannata+testata+mitään.
Oireettomia ei kannata testata, koska testi pitäisi toistaa päivittäin (tartunnanhan voi saada heti testin jälkeen). Koko ajan on tolkutettu että lieveäoireiset voi sairastaa kotona eristyksissä. Suostuisiko nyt terveyskeskuksen tai sairaalan labra testaamaan jos ovelle tulisi joku jolla on lieviä oireita? Ei varmaankaan. Itsellänikin oli lieviä oireita n. 1,5 kk sitten, mutta silloin testejä ei tehty. Nyt taas en kelpaa vasta-ainetestiin ikäni takia (kutsua ei siis tule). Siinähän sitten arvailen olenko sairastanut koronan vai en, hallitus vaan vaatii että pitäisi olla karanteenissa, ilman mitään takarajaa.