rannikkoseudun
mukana tuli taksimainos, jos tilaat esim lauantaina taksin, ja matka on 20km hinnaksi tulee tasan 50e. polttoainekulut reilusti alle 10e. aikaa matkaan menee noin 20min, joten tuntipalkaksi tulee noin 120e.
13
94
Vastaukset
- Anonyymi
aika hyvä tuntipalkka, ilman koulutusta.
- Anonyymi
On nopeusrajoituksia ja liikennevaloja, joten 20 kilometriä ei aina mene 20 minuutissa.
- Anonyymi
Mihin unohdit auton hankintahinnan ja sen kuoletukset. Huollot, korjaukset, palkatun työntekijän palkkakulut sekä palkan sivukulut... Taksinkuljettajalle maksettu viisikymppinen ei ole todellakaan riihikuivaa tuloa. Samoin ajoa ei ole tasaisesti yhteen soittoon kahdeksaa tuntia useimmiten. Silti perheelle pitää kaupasta leipää ja perunoita hakea riippumatta siitä, mikä sinun mielestäsi olisi sopiva hinta.
- Anonyymi
jokainen yrittäjä lakisääteiset kulut joutuu maksamaan.odotat liikennevaloissa 2min, niin se maksaa asiakkaale tuolla hinnoittelulla 1,80e, vaikka kuski ei tee mitään, eli ei ole tehokasta työaikaa. odotus 47e tunti, vaikka kuski ei tee mitään. taksiyrittäjät saavat ostaa autonsa verovapaana, saaden kuluista vähentää verotuksesta myös autojensa kuluja. ennen hintoja nostettiin sen varjolla, kun bensan hinta nousi, nyt ei ainakaan siihen voi vedota, tankki täyteen maksaa noin 80e, ja sillä ajaa 800km. 20% hinnasta pois, niin voisi kyytejä riittää enemmän, ja samalla tulot nousisivat.
- Anonyymi
ihan samaa mielipuolta. hinta vähän halvemmaksi, niin tällainen pienituloinenkin voisi joskus käyttää palveluita.
- Anonyymi
Pointti ei ollut kyydin edullisuus tai kalleus vaan se, että avaaja täydellisen virheellisesti kuvittelee maksetun 50€:n olevan puhdasta tuloa. Se kaksi minuuttia, kun seisotaan liikennevaloissa, ei myös ole aikaa jona "kuski ei tee mitään". Kyllä hän on töissä ja asiakasta kyyditsemässä yhä edelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pointti ei ollut kyydin edullisuus tai kalleus vaan se, että avaaja täydellisen virheellisesti kuvittelee maksetun 50€:n olevan puhdasta tuloa. Se kaksi minuuttia, kun seisotaan liikennevaloissa, ei myös ole aikaa jona "kuski ei tee mitään". Kyllä hän on töissä ja asiakasta kyyditsemässä yhä edelleen.
On selvää, että joskus seistään liikennevaloissa, koska tieliikennelaki velvoittaa niin tekemään. Ja kyllä kuljettaja myös liikennevaloissa tekee töitä 100-prosenttisesti, koska hän seuraa, milloin valo vaihtuu vihreäksi.
- Anonyymi
kyllä se on suharin palkka, ei kukaan muukaan mitään bruttopalkkaa käteen saa. vuositulo on aina bruttoansiota, netto riippuu monesta asiasta.
- Anonyymi
"kyllä se on suharin palkka, ei kukaan muukaan mitään bruttopalkkaa käteen saa"
Ai että kun taksirenki- tai isäntä saa viisisikymppisen, se on siis mielestäsi hänen bruttopalkkansa??
Normityöntekijä ei maksa omien työkalujen hankintaa eikä korjauksia siitä palkastaa.
- Anonyymi
naantalissa kaksi taksiyrittäjää on saanut koronatukea, samoin raisiossa.
- Anonyymi
Taksiyrittäjän työ ei aina ole helppoa.
- Anonyymi
Niin. Tiettyinä aikoina takseja kysytään paljon, mutta toisinaan on pelkkää päivystystä.
- Anonyymi
Laitappas kuva tai linkki tämmöisestä! Johan alkoi kiinnostaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maisa Torpan raskausuutisesta...
Maisa Torppa ilmoitti olevansa raskaana. Yksi asia ihmetyttää ja on ihmetyttänyt aikaisemminkin: Maisa Torpan Instagramissa tykkääjissä/kommentoijiss21814221Stefun Sofialle tarjoamat luxuskyydit maksamatta, velkaa niistä jo yli 17 000 euroa.
Seiskan mukaan limusiinikyyteihin erikoistunut yritys hakee Stefun yritykseltä oikeusteitse yli 17 000 € maksamattomista kyydeistä. Useat ajoista ova2263785Maisa otti raskauskirtin esille
Viimeinen oljenkorsi.... Miten "yllättävää".. .. :D1512381