lenkillä potkiminen yms...

forgotten

Hm... Oisin kiitollinen kommenteista ja mahdollisesti neuvoista ja ehdotuksista :)

Mulla on nuori hevonen, joka yrittää aina potkia hevosta, joka on lenkillä mukana. Itte ratsastan ja toinen hevonen on ajettavana. Aina, kun mennään tän toisen hevosen eteen, niin aina on takapuoli tähän toiseen hevoseen päin ja takamus ilmassa. Kertaakaan ei oo viel osunu, mutta ei voi tietää millon osuu, ja sillon käy pahasti. Välillä mennää myös melkein sivuttain tiellä, kun tää heposeni kulkee takamus toiseen päin.

Kiitos jos vaivauduit ees lukee tän.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Jotkin hevoset ei vaan siedä toista ihan takapuolessa vaan tarvitaan hevosen tai kahden mitta väliin. Jätä niin pitkä väli takana tulevaan ettei hevonen pyöri tai reagoi muutenkaan. Jatka näin useamman lenkin verran ja lyhennä välimatkaa senverran, että hevosesi reagoi takana tulevaan korkeintaan korvillaan. Jatka tällä välimatkalla taas niin kauan ettei reagoi mitenkään ja voit taas lyhentää väliä. Älä lyhennä niin paljon, että hevosesi alkaa taas pyöriä, jos niin käy palaa takaisin alkuperäiseen välimatkaan. Jos hevosellasi on hyvä laidun tai muu kaveri harjoittele sen kanssa.

      • forgotten

        Hyvä neuvo! :) KIITOS!!!


      • Vepa
        forgotten kirjoitti:

        Hyvä neuvo! :) KIITOS!!!

        Joo niinhän se on. Eli ei kaikki hevoset tykkää siitä että toinen polle roikkuu koko ajan siinä vieressä. Sun kannattaa jättää välimatkaa huom!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      241
      4031
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe