Taas on katu kennonnokan kohdalla kavennettu !
mitään ei ole saatu aikaseksi ?
Kadut kavennetaan heti mutta ei tehdä asialle mitään !
oisko syksyllä tai ens kesänä valmis ?
mitään ei ole saatu aikaseksi ?
Kadut kavennetaan heti mutta ei tehdä asialle mitään !
oisko syksyllä tai ens kesänä valmis ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Yksi nojaa lapioon ja neljä muuta katsoo, näin kaupungilla hoidetaan työt !
Kuukaudet ja vuodet vaihtuu. Ja samaa kohtaa vaan aina tehdään. Hidasta äärimmäisen hidasta. Isot nykyaikaiset koneet ja kaikki, mut valmista ei tuu koskaan !
Mitähän ne edes yrittävät tehdä ? Kynsivät kuukausi kaupalla niitä laattoja maasta irti. Parin viikon hommaan saadaan varmaan vuosi tuhlattua. Ja välillä on mennyt päiviä/viikko että paikalla ei edes näy ketään !!
Nyt on kavennettu kumpikin puoli autoilian harmiksi !
Pohjospuolen laatat grillin ja sillan välistä sentään lähti päivässä.
Tuota yleistä teiden kaventamis buumia en ymmärrä. Ahtaasti ajetaan, Ja jos sattuu tulemaan oikeen luminen talvi, niin vaikeutuu ajaminen vielä lisää. Ja muutenkin järjetöntä. Ensin rakennetaan tilava hieno leveä tie, Ja sitten sitä aletaan kaventamaan/ahtauttamaan. Älytöntä on.
Hieno tilava tie oli ennen vanhaan THE TIE Tampereelta Turkuun. Nyt se on vain pikkutie autogrilliltä Nokian keskustaan. Ei tarvita kaistoja.
Jep, Se on sama kun muuttas hienon ison kartanon pieneksi koirankopiksi ! Miksi, ja mitä järkee ? Miksi tehdä ensin iso LEVEÄ tie, Ja sit kaventaa se !!
uusi silta emäkosken silta myös kavennettu ja jalankulkua levennetty
Emäkosken silta ylittää Nokianvirran ja on yksi kaupungin pääväylistä, josta kulkee yli 16 000 autoa vuorokaudessa. Siltahanke toteutetaan kahdessa vaiheessa, jotta sillan toinen puoli voidaan pitää auki liikenteelle. Liikennejärjestelyt kevyen liikenteen osalta muuttuvat ja yksi väylä sillan yli pidetään avoinna jalankulkijoille ja pyöräilijöille koko hankkeen ajan.
Nokian kaupunki on selvittänyt nykyisen, vuonna 1957 valmistuneen Emäkosken sillan rakenteiden kuntoa. Kuntotutkimusten mukaan mm. sillan tukirakenteissa on merkittäviä raudoituksen ruostevaurioita sekä betonirapautumia. Myös sillan vedeneritys on puutteellinen, joka aiheuttaa lisävaurioita betonirakenteisiin.
”Olemme vertailleet sillan remontoimisen ja uudelleenrakentamisen elinkaarikustannuksia ja uuden sillan rakentaminen on kustannustehokkaampi ratkaisu kuin vanhan korjaaminen. Uuden sillan kannen pituus kasvaa noin 79 metristä 91 metriin ja samalla Emäkoskentien jyrkkyys loiventuu. Uusi silta on myös nykyistä siltaa reilun metrin leveämpi. Tällä saamme ajokaistojen määrää kasvatettua neljään ja silti kevyen liikenteen väylät säilyvät ajokaistojen molemmilla puolilla”, kertoo yhdyskuntatekniikan päällikkö Jouni Saranpää.
Uusi silta parantaa liikenneturvallisuutta, sillä se toteutetaan kaksiosaisena ja sillan keskelle tulee keskikaide. Emäkosken sillan rakennusurakoitsijaksi on valittu tarjouskilpailun perusteella Kreate Oy.
https://www.nokiankaupunki.fi/uutiset/emakosken-silta-uusitaan-nokialla-uusi-silta-kaytossa-vuonna-2020/
Lisätietoja:
Jalkakäytävälle mahtuisi vaikka lentokone laskeutumaan. No, pääasia on kai että ajorata on saatu helvetin kapeaksi. Kävellähän ei mahdu kapeammalla jalkakäytävällä ??
Juu, ei siinä mitään vikaa oo. Mut nyt puhutaankin siitä VIHNUKSEN alueesta. Siellä ei mikään oikeen etene. Kauan on tehty, tulosta EI näy. .