Elokuva-arvostelija Martta Kaukonen

Anonyymi

Matti Ijäksen Kaikella rakkaudella hän antoi kolme tähteä! !!. Siis pitäisi olla viisi tai väh. neljä. Tämä Martta Kaukonen on näköjään hesarin uusi Toini Havu 2.

12

2747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Martta Kaukonen selvästi pystyy arvostelemaan ulkomaiset elokuvat jonkun valmiin listan mukaan, mutta kotimaisista ei sellaista löydy ja sitten tuleekin melkoisia huteja kuten Panu Rajalan mainiosta kolumnista saamme lukea. Pari tähteä lisää Martta Kaukonen antaa myös elokuville jos ne käsittelevät feminismiä tai seks. vähemmistöjä elokuvan muusta tasosta tietenkään välittämättä.

    • Anonyymi

      Hesarin Nyt-liitteen arvostelussa Lampaansyöjille yksi tähti. Elokuva oli julkaisuvuotenaan suositumpi kuin kaikki muut kotimaiset elokuvat yhteensä. Samassa artikkelissa Jane Austen elokuvalle Ylpeys ja Ennakkoluulo neljä tähteä !

      • Anonyymi

        Vielä marraskuussa 2020 telkkarista tullut Timo Koivusalon ''Kulkuri ja joutsen'' (1999) oli Hesarin Martta Kaukosen mielestä ''ylipitkä ja sekava eikä tee kohteilleen kunniaa.''
        Kas, simsala-bim. Nyt 9.7.2021 sama Martta kirjoitti Hesarissa, että tuo ''leffa on niin huono, ettei se tee kohteilleen kunniaa.''
        Voi pyhä yksinkertaisuus!!!
        Pitäisikö kaikkien elokuvien aina tehdä kohteilleen kaikkea kaikkialla hymistellen vain KUNNIAA tai muutoin leffa muuttuu Martan mielestä niiiiiin huonoksi.
        Kaukonen olisi lukijoilleen voinut tuollaisen hölmön tölväyksen sijasta nyt eritellä esim. vaikkapa vain parilla virkkeellä tuon leffan ensisijaiset ja karmeimmat huonoudet.
        Olivatko pääosan esittäjät Tapio Liinoja ja Martti Suosalo kenties niiiin huonoja, mikä on saanut Kaukosen veren kiehumaan?
        Toisaalta jokainen voi pohtia, kuuluuko nykyisten "elokuvakriitikkojen" työkalupakkiin aina moukari, johon on kirjoitettu ''Timo Koivusaloa varten...'' Muutoinhan ei voi nykyään olla kunnon leffakriitikko.
        Vielä viime syksynä leffan sivuhenkilöt olivat Kaukoselle ''hutaisten piirrettyjä karikatyyrejä.''
        Nimiä ja perusteluja kehiin Martta. Kiitos!
        Muuten pidän elokuva-arvostelujasi juuri - ja vain sellaisina.


    • Anonyymi

      Kyllä hesarilta odottaisi vähän rotia, että Kaukosen ei annettaisi näitä sateenkaarijuttuja
      sotkea elokuva-arvosteluihin! Torstain 29.7. Villi joki leffasta hän sanoo näin: "Perheen koskenlaskureissun pilaa kaksi konnaa. Heteroydinperhe saa kyytiä Curtis Hansonin jännärissä."

    • Anonyymi

      HS Kaukonen 3.9.2021:

      The Big Short: 2 tähteä
      Happy Death Day: 4 tähteä

      Oma arvioni Kaukosen arviointitaidosta: 0 tähteä.

    • Anonyymi

      28.5.2022 hesarissa Martta Kaukonen taas loistaa: Ingmar Bergmanin klassikolle Kesä Monikan kanssa ☆☆☆ kolme tähteä. ja Boogie Nightsille (elokuva pornotähdestä)☆☆☆☆ neljä tähteä. Tätä on hesarin kulttuurisivujen taso nykyään.

    • Anonyymi

      En ymmärrä Martti Ijäksen elokuvia, mutta se ei ole minun ongelmani.

    • Anonyymi

      Oho ! Hesarin Martta Kaukonen loistaa taas! Tänään Kassilan parhaimpiin ja muutenki huippu kotimainen "Elokuu" saa Marthalta KAKSI TÄHTEÄ!?!
      Ei vissiin ollut tarpeeksi feministisen piristävä!
      Tekis Martta vaan niitä huonoja kirjoja.

    • Anonyymi

      Heh heh! Taas hesarin Marhalle sulka hattuun. Antaa Hitchcockin "Marnie - vaarallisella tiellä" yhden ☆ tähden! Ei voi olla totta! Ei ole vissiin tarpeeksi feministinen 60-luvun leffaksi.

    • Anonyymi

      Heh heh! Kuulkaas mitä Martta tänään Koodinimi U.N C.L.E.-leffasta kirjoittaa: "Agenttien välillä on homoeroottista latausta!" No eipä tullut tähän kiinnitettyä huomiota tätä hyvää leffaa katsellessa.
      Ala-arvoita "arvostelijatyötä."

    • Anonyymi

      Marnie - vaarallisella tiellä Martta Kaukonen Helsingin sanomista heitti ☆ . Jo pelkästään musiikin ja kuvauksen ansioilla ☆☆☆! Hän puhuu myös soopaa Freudista. Freudia pitäisi myös lukea jotta sitä ymmärtää!
      Simppa

      • Anonyymi

        Martta Kaukonen on kelvoton elokuvakriitikko. Hän ei pysty lainkaan erottamaan ideologisia mieltymyksiään ja elokuvan laatutekijöitä toisistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      147
      1899
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      1006
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      848
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      817
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      739
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      681
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      654
    10. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      650
    Aihe