Kuka piilottaa pikkukaloja luontoon?

Anonyymi

Olen viime viikkoina säännöllisesti kävellyt koiran kanssa aivan järven rannan myötäistä, tuttua tietä. Ensin koira löysi yhden pikkukalan (alle 10 cm) ojasta (ei järven puolelta). Ajattelin, että ehkä lokki on pudottanut sen. Päivän tai parin päästä koira taas löysi samasta paikasta samanlaisen pikkukalan. Lopulta niitä löytyi kolmaskin. Ajatus siirtyi pilkkijöihin. Ehkä joku oli talvella juuri siinä kohtaa nakannut pois liian pienet sintit (en kyllä tiedä, toimivatko pilkkijät näin). Toisaalta kalat olivat kuivuneiden lehtien alla, joten olisivatko peräti viime kesäisiä? Mutta, eikö niiden olisi pitänyt jo maatua siellä ojassa?
Muutaman päivän päästä koira löysi taas samanlaisen "kalakätkön", mutta noin 400 metrin päästä. Edelleen oltiin rannan lähellä ja kätköpaikka oli oja. Melkein päivittäin kaloja löytyi lisää ja lopulta myös rannan puolelta. Eilen löytyi vähän suuremman kalan jyrsityltä näyttänyt pää. Tien ja järven välissä on melkein pystysuora rinne ja risukko, joten pilkkijäteoria oikeastaan kaatui siihen. Ketä osaisin epäillä kätkijäksi? Ollaan keskisuomalaisen järven rannalla.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkki

      • Anonyymi

        Hyvinkin joo. Kiitos vastauksesta, joka samalla on vähän kurjaa kuultavaa. Luulin, että täällä kapealla ja pitkällä niemellä pesiviä lintuja uhkaa vain satunnaisesti irrallaan juoksenteleva kissa.


    • Anonyymi

      Loukuta pois se. Tai kerro se paikalliselle metsästäjälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe