nimenomaan täysin tätä alle 5% vähemmistöä täällä, näkee hyvin tuon ylimielisen asenteen.
Tätä palstaa aina mainostan eräillä muilla palstoilla, että menkääpä katsomaan mitä tämän "fiinin" vähemmistön edustajat täällä kirjoittavat tai häiriköivät.
Tätä palstaa aina mainostan eräillä muilla palstoilla, että menkääpä katsomaan mitä tämän "fiinin" vähemmistön edustajat täällä kirjoittavat tai häiriköivät.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ymmärrä, miksi he tulevat tänne vain haukkumaan suomenkielisiä.
Jos kuuluisin sellaiseen vähemmistöön, olisin kiinnostunut siitä, mitä ongelmia pakkoruotsi aiheuttaa ja miksi suomenkieliset pitävät heitä ylimielisinä ja kohtuuttomina.
Tätä on ihmetelty
Joo, koko homma keskittyy vain "fennoihin" heillä.
Onneksi+fennomaaniset+edustavat+vain+o,o5+%+suomalaisista.+Se+tarkoittaa+3900+nimeä+listassa,+joka+on+kyllä+todella+onneton+tulos.
Yli+95%+väestöstämme+ymmärtää,+että+suomen+kieli+yhdistää+suomalaisia.
Ei ole mitään fennomaaneja, on vaan suomalaisia ja teitä ei-suomalaisia.
Suomi on pieni kansantalous, samoin väestö. Kannattaisi puhaltaa yhteen hiileen ja hyödyntää käytettävissä olevat resurssit mahdollisimman hyvin. Ay:n voisi keskittyä varsinaiseen tehtäväänsä ja kielipolitiikka järkevöitettävä vastaamaan tämän päivän ja tulevaisuuden tarpeisiin.
"Ei ole mitään fennomaaneja, on vaan suomalaisia ja teitä ei-suomalaisia."
SuomenRuotsalaisia.
Eli Suomi omistaa heidät.
Ehkä he ovatkin mielllään orjia, kun tuolla tavalla itse itsensä ovat halunneet nimetä?
:-)
"menkääpä katsomaan mitä tämän "fiinin" vähemmistön edustajat täällä kirjoittavat tai häiriköivät."
Ei se ole häirinköintiä.
Se on sivistystä ja sä et vaan ymmärrä :-)