Kysymys persuille

Suositteko ns. Loimaan kassaa ja jos suositte, niin miksi?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

YTK oli muuten alunperin nimeltään yksityisalojen työttömyyskassa.

Tässä wikitietoa kassasta.

"Loimaalainen entinen tekstiili- ja nahka-alan yrittäjä Juho Paloheimo[11] toimi YTK:n johtajana perustamisesta vuoteen 2005 asti[7]. Myöhemmin Kokoomuksen puoluevaltuuston varavaltuutettuna toiminut Paloheimo[12] perusteli kassan perustamista ammattiyhdistysliikkeen vastaisena toimena.[11]
"

Äänestä

Ehdottomasti pitää kuulua alansa ammattiliittoon. Jos kuulut YTK:hon olet todella huonossa asemassa jos tulee hankaluuksia. Palkat voidaan kylmästi jättää maksamatta ja olet asianajajan varassa ja se tulee kalliiksi. Itse sain palkat palkkaturvasta 18 kuukauden päästä . Lasku 3500e. Ammattiliittoon kuulunut työkaveri 0 euroa ja pääsi muutenkin paljon helpommalla.

Äänestä
  • Mitä hyövää kuulua mihinkään puljuun kun ei ole koskaan ollut työssä kuin pikkupätki?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä hyövää kuulua mihinkään puljuun kun ei ole koskaan ollut työssä kuin pikkupätki?

    En tiedä, mutta ei siitä mitään haittaa ole ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä hyövää kuulua mihinkään puljuun kun ei ole koskaan ollut työssä kuin pikkupätki?

    Pitääkö muka olla töissä jos on ammattiliitossa? Te persut ootte tyhmiä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pitääkö muka olla töissä jos on ammattiliitossa? Te persut ootte tyhmiä!

    Mutta jos YTK (toisin kuin useat muut työttömyyskassat) perivät jäsenmaksun työttömyysajalta, jolta ei saa ansiosidonnaista, onko järkeä kuulua Loimaan kassaan?

    Äänestä

Ammattiliittoon en halua kuulua sen takia, että vierastan sellaisia herrakerhoja jotka rahastaa hölmöjä duunareita.

PS for ever.

Äänestä
  • >>>Loimaalainen entinen tekstiili- ja nahka-alan yrittäjä Juho Paloheimo[11] toimi YTK:n johtajana perustamisesta vuoteen 2005 asti[7]. Myöhemmin Kokoomuksen puoluevaltuuston varavaltuutettuna toiminut Paloheimo[12] perusteli kassan perustamista ammattiyhdistysliikkeen vastaisena toimena.<<<

    Persuthan onkin suurin yrittäjäpuolue kansanedustajiensa taustoillakin mitaten. Jopa suurempi kuin kokkarit.
    Että mikähän pulju duunaria linssiin kusee? Ja mitkä puolueet?

    Äänestä

Meikä ei ala AY pamppuja elättämään ja maksamaan loisten elintason
nostamista

Äänestä

Kyllä ay-liike joutaa ruumisarkkuun. Kassa on arkussa yksi naula.

Äänestä

Kuuluin ennen toimihenkilöihin mutta kun apua olisi tarvinnut niin mitään ei tippunut. Vastaus oli YTK ! Miksi maksan enemmän jos saman saa puolet halvemmalla !

Äänestä
  • "Miksi maksan enemmän jos saman saa puolet halvemmalla !"


    Miksi maksaa ollenkaan, jos saman saat yhtätyhjänkanssa-kassasta kuin toimihenkilökassastakin, eli et mitään, kuten kerroit?
    Työttömyyskassa ei yleensäkään vastaa kuin ansiosidonnaisten maksusta.

    Ehe ehe ehe

    Äänestä

  • "Loimaan kassa lirissä – päivärahoja ei ehkä pystytä maksamaan ajoissa
    01.04.2020 klo 6:29
    Yleinen työttömyyskassa on huolissaan päivärahojen maksamisesta."

    YTK oli heti ruinaamassa valtiota apuun, kun piti jotain alkaa maksamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suositteko ns. Loimaan kassaa ja jos suositte, niin miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu