Tuo liiton toiminta- ketju on mennyt eipäs juupas juristi vänkäämiseksi joten asiallista tänne.
Olisiko sittenkin kotimainen pitkällä sopparilla. Ulkolainen voisi olla vaikka mentorina, Ericksson?
Jotain, ettei koko ajan tämmöstä mitä nyt viimeiset vuodet on oltu, lässähtänyttä tiedotonta menoa.
Olisiko sittenkin kotimainen pitkällä sopparilla. Ulkolainen voisi olla vaikka mentorina, Ericksson?
Jotain, ettei koko ajan tämmöstä mitä nyt viimeiset vuodet on oltu, lässähtänyttä tiedotonta menoa.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Pekkis.
Millä perusteella???? Ollut yli kymmenen vuotta keskeisessä asemassa suomen judon valmennuksessa ja tasaisesti menty alaspäin.Olisko aika miettiä jotain muuta tietä kun keskusjohtoista valmennussysteemiä.Judoliitossa niitä valmennusneroja riittää, jos vaikka kaikki siirtyisi sinne omaan seuraan tekemään sitä perustyötä päivästä toiseen kymmenen vuotta niin voi saada jokainen seura muutaman huipun(tällöin kohdennetaan rahat seuroille), mutta varmasti liian kova työ ,kun rahansa voi saada paljon helpommin olemalla liiton valmentaja ,kun tällöin ei ole mitään vastuuta tuloksesta.Suomessahan koskaan valmentajissa ei ole mitään vikaa, vaan aines on niin huonoa ja perusvalmiudet huonot,mutta tällä systeemillä samat henkilöt tekevät työn alusta loppuun,syntyisi todellista kilpailua kuka menestyy ja paljastuisi ehkä, missä sitä valmennustyötä tehdään tosissaan ajatuksella ,että judokalla on mahdollisuus pärjätä aikuisena kansainvälisellä tasolla.
Ei, vaan päinvastoin mielestäni.
Aina kun pärjätty , niin henkilökohtaisten valmentajien ansiota ja kun mennyt huonosti, niin liittovalmennuksen syy.
Näin olen kokenut, mutta yhden henkilön kokemus ei siitä totuutta tee.
Annatko Suomesta tai lähialueilta esimerkin lajista missä ei liittojohtoista ja kannustaisi meitäkin harkitsemaan?
Ruotsi ja viro
Väärin, täysin luottokorteista maajoukkueet, vai onko Ruotsilla seuratiimit ja koutsit GS, GP, EC, EM, MM, JNE?
Liittojohtoista
Mukkula tai Akrenius?
Simon Akrenius
40 vuotta sitten ois voitu ehkä harkita.
Ketju taisi lähteä lapasesta kun tämä häirikkö aloitti kiusaamisen mutta kun nostettiin virtuaalisesti rinnuksista seinille niin meni turpa kiinni ja kummasti rauhoittui tilanne
On ihan turha pohtia nimiä, kun siellä on jo täysi miehitys josta ei tulla ikinä pääsemään eroon ja uusia ei ole tulevaisuudessa varaa palkata.
Kenen idiootin mielestä on ollut hyvä idea palkata valmentajia pysyvään työsuhteeseen? Suomen lainsäädännöllä niistä on vaikeaa päästä eroon.
Toki: kun ensi vuonna on kassa tyhjä, voidaan ne silloin irtisanoa.
Rahaa riittää vielä yhden palkkaamiseen. Lähiviikkoina tiedotetaan.
Lähiviikkoina? 2-8 vkoa on lähiviikkoina.
Hiljaiseksi vetää tämä touhu, harmittaa hienon lajin puolesta, mihin katosi se alkuaikojen henki...
70-80 luku.
Touko-kesäkuussa. Kova valmentaja.
Lipponen oli kova...eikös pitäs saada osaava valmentaja...
Tavoitteena on saada huippuryhmälle kansainvälisen tason valmentaja, näin tiedotti liitto... Kertokaa ihmeessä miten hoidetaan/valmennetaan muiden aikuiset/U-23 ryhmässä...
Totta, nykyisillä valmentajilla on pysyvä työsuhde, eroon ei päästä kun yt-menettelyn kautta, jos valmentajat eivät ymmärrä itse lähteä, mutta miksi he lähtisivät suojatyöpaikasta, he voivat olla siellä eläkeikään asti jos haluavat, surullista mutta totta
voihan ne sopimukset tehdä määräaikaisiksi. Ainakin päävalmentajat on tainnut olla.
Ja suomessa ihmisestä pääsee kyllä eroon. Työsopimukseen vaan pitää laittaa yksikäsitteiset tavoitteet joiden toteutuminen voidaan valvoa
Kyllä, mutta sitä kun ei ole tehty! Määräaikaisuus ja tavoitteet kun puuttuu!
Sitähän tässä on harmiteltu.
Voi harmi kerrassaan. Toivottavasti olet itse ihminen, joka ei istu suojatyöpaikassa, kun näin kovasti liiton asioita surkuttelet.
Kyllä istun ja järjestän valokuvauskilpailuja....
Mahtavaa!+Niin+minäkin.+Vietän+päivästä+70+%+kahvitunnilla+ja+höpöttäen+ihmisten+kanssa.+20+%+ajasta+lainaan+firman+pakettiautoa+omiin+menoihini,+10+%+ajasta+vietän+tietokoneella,+mistä+siitäkin+valtaosan+haukkuen+ihmisiä+Suomi24:lla.
Hyi...
Niinpä. Kun arvioi mitä toinen tekee tai ei tee työssään, voi miettiä omaa toimenkuvaansa ja sitä, saanko palkkaa tekemästäni Työstä vai siitä, että olen paikalla ja kuvittelen tekeväni työtä ja olevani tärkeä ihminen. Tähän vielä ne helvetin saikuttajat. Sairasloma otetaan siihen, että tulee kuolema.
Oli Hesarissa kolo sivun juttu judosta. Ei kylläkään liiton tiedotuksen kautta vaan mielenkiintoisen henkilön vuoksi.
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000006511993.html
Hänen iso ajatuksensa valmennuksesta oli selvä: "Kyllä me osataan lajin temput, mutta miten me lataudutaan, voitetaan, saadaan hyvä olo, se on merkityksellistä".
Nykyiset valmentajat ovat leipääntyneitä virkamiehiä, teknisiä asiantuntijoita. Valmentajan homma on ottaa urheilijaa kädestä ja luoda luottamus, että yhdessä mennään yli tulisen rotkon ja onnistutaan.
Tässä parempi henkilökuva
https://www.judolehti.fi/blogit/kehittamalla-kehittyy/
Ihan kiva juttu kehitystyöstä, ei mitään tekemistä henkilökuvan eikä paljoakaan tekemistä valmentamisen kanssa.
Olet judoliitossa töissä.
Kolmannella sektorilla nostan työmäärääni ja vaativuustasoon nähden liian suurta palkkaa ja otan aina saikkua, kiukuttelen ja haukun esimiehiäni kun mut siirretään muihin tehtäviin 😂
Ja tarvittaessa huutaa ja kovaa....
Japanissa jopa lyödä kepillä.
Kyllä Seppo tietää ja olis tehny meille voittajia, mutta kun liiton tädit ei tanssikkaan Seppo sedän pillin mukaan...
Ne kepillä lyönnit Japanissa loppui Lontoon olympialaisten jälkeen, kun
annettiin Japanin naisten judomaajoukkueen valmentajalle Ryuji Sonodalle potkut kyseisen toiminnan takia.
Naisten lyöminen on rumaa. Siitä saa Suomessa tuomion, mikä voi vaikuttaa ammattiin 😂
Judoliiton juhlajulkaisussa on Jussi ikosen (1960-luvulla) muistelu, kuinka Japanissa vastustaja sai hänestä käsilukon ja ei halunnut lopettaa, vaan tarkoituksena oli käden katkaisu. Jussi puri japanilaista pohkeeseen, jolloin tämä lopetti. Jussi oli tietysti syypää tapahtumaan ja sai porttikiellon dojolle. Japanilaiset eivät taputa kilpailujen kuristustilanteissa ja siksi tuomareiden pitää olla tarkkana ja julistaa voittaja ennenkuin toiselta lähtee taju kankaalle.
Halutaanko Suomessa kilpailumenestystä? Vastaus on selvä: Ei tietenkään.
Mitä sitten täällä suoli24:ssa murehditaan? Ei mitään. Menkää kaikki kahville!
Spekulaatiot+voi+myös+unohtaa+siksi,+että+rahat+loppuu+valittiin+kuka+vaan.
Tehtiin+hallituksessa+pieni+soittelukierros+meidän+seuran+jäsenille,+kun+niin+harva+on+osallistunut+mihinkään+virtuaalijuttuihin.+Moni+oli+lomautettuna,+joka+toisessa+perheessä+ainakin+yksi.+Noin+50%+ei+aio+jatkaa+syksyllä+judoa+-+pitkä+tauko,+ei+intoa,+lähikontaktilaji+virusaikana,+rahat+lopussa...
Me+olemme+pieni+seura,+ehkä+isommissa++on+mahdollista+nopeammin+paikata+aukko+uusilla+jäsenillä.+Jos+kuitenkin+katsoo+liiton+toiminnanjohtajan+elämäntyötä,+jona+aikana+jäsenmäärä+on+saatu+puolitettua,+en+ole+kovin+optimistinen+nopean+nousun+suhteen.+Trendi+ei+ole+lupaava.
Edessä+on+sopeutuminen+myös+taloudellisesti.
jäsenistön perheissä paljon lomautettuna niin kuin itsekin, miten judoliitossa täysi työllisyys tilanne, kysyn vaan ?
Judoliitossa päätökset pitäisi tehdä hallitus,mutta sen verran hyvin Lehdeksen talutusnuorassa,että kaikki saavat palkkansa ,niin kauan kun tilillä on eurokin rahaa,sitten kun rahat loppu ,rotat jättävät laivan.
Mutta Pekka ei lähde vielä silloinkaan, ei edes kulumalla.
Iltapäivälehdestä poimittua. Mietin, että löytyykö Suomi24:lta useampiakin tuttuja?
Oletko tyypillinen räyhääjä? Näistä merkeistä tunnistat
keskiviikko 20.05.2020 klo 18:40 (muokattu tänään klo 15:24)
Some on tuonut solvaamisen entistä näkyvämmin julkisuuteen ja silmiemme eteen.
Solvaaja on aina valmiina hyökkäykseen.Solvaaja on aina valmiina hyökkäykseen.
Solvaaja on aina valmiina hyökkäykseen. ADOBE STOCK/AOP
Toisen kiroaminen on vanhempaa kuin romanttinen runous, väittävät Petri Laukka ja Ari Turunen tietokirjassaan Solvaajat - Herjaamisen hävytön historia.
Solvaamisella on pitkä historia, mutta olisiko aikamme tämän vihan ilmaisun muodon todellinen huipentuma? Kirjassa 2010-lukua kutsutaan solvaamisen vuosikymmeneksi. Sosiaalinen media on tuonut solvaamisen entistä näkyvämmin julkisuuteen.
– Ei tarvitse kuin avata televisio, tabletti tai tietokone, niin sättiminen, vastakkainasettelu ja muiden epäonnistumisilla hekumoinnin virrat vyöryvät päälle, Laukka ja Turunen kirjoittavat kirjassaan.
Kaikesta tästä huolimatta suurin osa ihmisistä ei solvaa. He eivät pidä mekkalaa, ja he käyttäytyvät hyvin. Ongelma kuitenkin on, että kun enemmistö pysyttelee hiljaa, "räyhääjät pääsevät valta-asemaan ja voivat piittaamattomalla käytöksellään tehdä muiden arjesta helvetin”.
Laukan ja Turusen mukaan solvaajia yhdistää neljä ominaisuutta: itsekorostus, valehtelu, uhriutuminen ja kyvyttömyys rauhoittua.
Itsekorostus
Solvaajalla voi olla ylikorostuneen vahva itsetunto. Hän on nostanut itsensä tai edustamansa ryhmän muiden yläpuolelle, eikä ymmärrä käytökseensä kohdistuvaa kritiikkiä.
Aggressiivisen käytöksen taustalla voi olla uhattu ego. Jos tällainen henkilö ei mielestään saa kunnioitusta tai hänen vaalimansa ihanteellinen kuva itsestään kyseenalaistetaan, hän käy hyökkäykseen. Hyvällä itsetunnolla varustettu ihminen kestää kritiikkiä, mutta uhoavalla tavalla itsevarmuutta puhkuva ei.
Tällaisen ihmisen käytöksestä huokuvat huomionkipeys, ylidramaattisuus, liioittelu, itsekehu ja herkkänahkaisuus.
Valehtelu
Eloonjäämistaistelua, sitähän tämä elämä osaltaan on. Solvaajat-kirjan mukaan valtataistelu etenee seuraavasti: Liittoudumme samanmielisten kanssa, mutta kun eripuraa ilmenee, alkaa juonittelu. Voittajia ovat ne, jotka tunnistavat muiden petosyritykset ja saavat samalla ajettua omaa etuaan.
– Eläminen ihmislaumassa on suurelta osin toimintaa muiden ihmisten voittamiseksi oveluudessa, juonittelussa ja huijaamisessa, Laukka ja Turunen kirjoittavat.
Esimerkkinä kirjassa mainitaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trump. Erään tutkimuksen mukaan ihminen valehtelee keskimäärin 1,65 kertaa päivässä, mutta Donald Trump päästelee valheita tähän nähden 12-kertaisen määrän.
Uhriutuminen
Uhriutumisella tarkoitetaan kyvyttömyyttä sietää kritiikkiä ja toisenlaisia näkökulmia.
Solvaajalla ei ole kykyä myöntää, että hän on väärässä. Jos hän epäonnistuu, on syy jossakussa toisessa. Jos häntä arvostellaan, hän käy vastahyökkäykseen.
Tukalassa tilanteessa ja käytöstään puolustaessaan solvaaja nostaa esiin uhrikortin. Hän kokee, että häntä on kohdeltu huonosti ja hän on joutunut kärsimään. Hänen ongelmansa ovat muiden syytä.
Kyvyttömyys rauhoittua
Solvaaja on aina hyökkäysvalmiudessa. Silloin reaktiokin on nopea, äänekäs ja uhitteleva. Rauhalliseen harkintaan ei ole aikaa.
Aggressiivinen ihminen ei pidä hiljaisuudesta. Hiljaisuus voi jopa ärsyttää, koska se vaikuttaa väheksynnältä.
– Solvaajalle mikään ei ole niin ärsyttävää kuin vastapuolen hiljaisuus ja provosoitumattomuus, Laukka ja Turunen kirjoittavat.
Lähde: Petri Laukka ja Ari Turunen: Solvaajat - Herjaamisen hävytön historia (Into, 2020).
Halutaanko muutosta/menestystä ?
Miten, kerro!
Halutaan säilyttää suojatyöpaikat ja nauttia lajin alamäestä aina mäen loppuun saakka. Se on kevyttä liukua eikä mitään tarvitse tehdä.
Suomalaisin voimin mennään ja olemassaolevin kustannuksin, Jaana siirtyy päävalmentajaksi ja Pekkiksestä tulee valmennuspäällikkö.
Huh huh
Moni meistä käyttää paljon omaa aikaansa ja energiaansa lajin hyväksi, useimmiten nettomaksajina myös taloudellisesti.
Meille aktiiveille olisi tärkeää ja motivoivaa, että ne joille tämän lajin parissa jopa maksetaan, hoitaisivat hommaansa hyvin, innolla ja tehokkaasti.
Nykyinen tj on tuhon airut ja valtaosa valmennuksesta on uneliaita virkamiehiä.
Kaipaan tekoja, energiaa, tahtoa ja tuloksia.
Pekka ottaa valmennuksen haltuun
Huomenna loppuu spekulointi....
https://www.kielikello.fi/-/kolme-pistetta-
Mikäli on tarvetta harjoitella kolmoispisteen käyttöä 👍