Tuleejoustojen vuosikymmen, muuten emme selviä

Suomen markan – ”oman” valuutan – mukana kaatui 1990-luvulla koko vanha idänkauppaan perustunut suljettu taloutemme. Sen perään on turha haikailla. Kannattaa muistaa, että euron uskottavuuden nakertaminen pelaa tänä päivänä vain Venäjän pussiin.

Koko 2000-luvun valtava Nokia-vetoinen kasvu edellytti onnistuakseen euroa ja sisämarkkinoita. Yksi maailman johtavista yrityksistä ei olisi voinut olla johdettu jostain epävarman valuutan pienestä maasta. Nyt on tietysti hätä kädessä, kun vastaavaa viennin veturia ja veronmaksajaa ei enää ole.

Oli hyvää kannanottoa huoltovarmuuden ylläpito myös maatalouden osalta.
Me emme nyt edes tiedä mihin kaikkeen uudenlaiseen talouden muuttumisen globalisaatioon tämä vaikuttaa mutta ehkä länsimaat oppivat nyt kantapään kautta ettei tuotanto voi olla yksin Kiinan varassa. Siitä elintarviketuotannosta, mitä nyt maassa on, on pidettävä hyvää huolta.
Nythän on niin, että vähäinenkin omavaraisuus on arvokasta, sillä maahan tuodaan yli 2 miljardilla eurolla enemmän elintarvikkeita, mitä maasta viedään. Ei myöskään ole pienintäkään viitettä siitä, että maan vientitulot kasvaisivat jatkossa eikä siitä, että maan talous ohjautuisi parempaan kansantuotteeseen – vaan päinvastoin. Kaikki mittarit osoittavat ikävyyksien jatkuvan.

Maataloutta ja ruokaomavaraisuutta puolustavissa puheenvuoroissa olen törmännyt outoihin ideologisiin ”poteroihin”. Riittämättömästä ihmismielen ja/tai politiikan tuntemuksestani johtuen, en esimerkiksi osaa selittää etenkin Sosiaalidemokraattisen puolueen sisältä kumpaa halveksuntaa maanviljelijöitä kohtaan. Ehkä kyseessä on edelleen luokkasodan henki, vaikka ei sitä nykypäivänä enää uskoisi.

Minun, lukemattomien maanviljelijöiden sekä esim. OP:n entisen pääjohtajan Reijo Karhisen vaatimukset maanviljelyn kannattavuuden parantamisesta ovat kaikuneet kuuroille korville. Aiemmin tässä kuorossa oli mukana myös pieni joukko ekonomisteja, mutta ne äänet ovat onneksi hiljenneet. Kyllä ekonomistit ymmärtävät, milloin tilanne alkaa käymään vakavaksi. Tätä ekonomistien hiljaisuutta olisi päättäjienkin hyvä kuunnella herkällä korvalla.

Hallituksen linjaukset näyttävät päinvastoin kaivavan maata maanviljelijöiden jalkojen alta. Tästä kielii esimerkiksi hallituksen esitys maatilojen liitännäisyritysten tuen pudottamisen EU:n sallimasta 100 000 eurosta 10 000 euroon. Tämä ei kuvaa muuta kuin täydellistä ymmärtämättömyyttä ruokaomavaraisuuden tilaa sekä kohtaamaamme kriisiä kohtaan.
Minulle on myös selvinnyt, että maataloustuottajat eivät ole mukana, kun neuvotellaan heille, eli alkutuottajille maksetuista korvauksista. Miten tämä on mahdollista? Jos joku tämän jälkeen vielä puhuu elintarvikkeiden ”markkinasta”, hän ei joko ymmärrä markkinataloutta tai valehtelee.

Tarvitsemme nimenomaisesti joustoja palkkaukseen ja työllistämiseen. Se on ainoa apu edessämme häämöttävään suurtyöttömyyteen. Jäykät rakenteemme eivät millään tavalla tue kriisistä selviytymistä. Palkkauksen ja työajan ehtoja olisi höllennettävä huomattavasti, ja yleissitovuus lopetettava.

18

<50

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koronakriisi opettaa, että tiukan paikan tullen jokainen maa jätetään selviytymään omin voimin. Italia oli ihmeissään tästä ilmiöstä koronakriisin iskettyä täydellä voimalla Pohjois-Italiaan, kun EU jätti Italian selviytymään omin neuvoin.

      • Anonyymi

        Meillä on paljon löysiä, kun ne pengotaan esille, ihan turhia kuluja mma Ay-liike verolle, ja siitä sitten katsoo kuinka puna-armeija jatkaa, täytyy " kenraaleja " vähentää. Tuollainen 6 -minuutin armeija on tarpeeton. Keskittyä politiikasta pois ja työntekijöiden etuihin soveltaa toimiaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä on paljon löysiä, kun ne pengotaan esille, ihan turhia kuluja mma Ay-liike verolle, ja siitä sitten katsoo kuinka puna-armeija jatkaa, täytyy " kenraaleja " vähentää. Tuollainen 6 -minuutin armeija on tarpeeton. Keskittyä politiikasta pois ja työntekijöiden etuihin soveltaa toimiaan.

        Lestakepulistinen näkemys persutrollilta. Polkea sopimusyhteiskunta maanrakoon. Takuueläkeläisellä on selvästi jotakin hampaankolossa. Tuliko tyhmyyksissä tehtyä työura talkoilla ja nyt se sitten on muiden vika?


    • Anonyymi

      Idänkauppa ja joustava markka ei liity kiinteästi toisiinsa

      • Anonyymi

        Miten ei liittynyt ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten ei liittynyt ?

        Ne on kaksi erillistä asiaa ne vain sattui olemaan yhtäaikaa silloin kun oli idänkauppa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne on kaksi erillistä asiaa ne vain sattui olemaan yhtäaikaa silloin kun oli idänkauppa

        Ettei olisi omaa valuuttaa tarvittu olisi kauppa hoidettu ruplilla ja nailonpaidoilla ja sinkkiämpäreillä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ettei olisi omaa valuuttaa tarvittu olisi kauppa hoidettu ruplilla ja nailonpaidoilla ja sinkkiämpäreillä..

        Muistaakseni sitä neuvosto-ruplaa ei noteerattu miksikään oikeaksi valuutaksi ja tavaranvaihto oli käytännössä ainoa tapa käydä kauppaa vähän niin kuin ennen vaihdettiin oravannahkoja


    • Anonyymi

      Ei Suomi ollut suljettu talous markka-aikaan ja idänkauppa oli vain pienehkö osa kokonaisuutta.
      Nokia olisi pärjännyt myös markan aikana vaikkapa euron ja markan rinnakkain olossa.

      SOTILAS

      • Anonyymi

        kolmasosa


    • Anonyymi

      Kas vain. Yliväpeli on löytänyt omiin nimiinsä kelpaavaa tekstiä muualtakin kuin vain Kapin kirjoituksilta. Tuomas Malisen juttusarjasta Uuden Suomen sivuilta tuo näkyy olevan. Miten yliväpeli taas unohti laittaa linkin?

      • Anonyymi

        Sanotaan :" herra Yliväpeli " Tainnut jäädä armeija väliin.


      • Anonyymi

        Kas vain (kasvain) Pankkolängvitsi löysi kirjotusvirheen, itse asiaa ei ymmärrä.


    • Anonyymi

      Loistavaa tekstiä yliväpeli. Teissä on lähes upseeriainesta.

      Maj evp

      • Anonyymi

        Ai Pankkopölhön kopioteksti teki noin suuren vaikutuksen? Höpisetköhän usemminkin itseksesi, mielikuvitusmajuri?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai Pankkopölhön kopioteksti teki noin suuren vaikutuksen? Höpisetköhän usemminkin itseksesi, mielikuvitusmajuri?

        Taas unohdit, sanotaan:"herra majuri"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas unohdit, sanotaan:"herra majuri"

        Niin, jos kyseessä olisi oikea majuri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, jos kyseessä olisi oikea majuri.

        On.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      64
      683
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      561
    Aihe