Missä kohtaa Saksalaa on se "puisto"jonka asukkaat haluavat pitää puistona mutta Kaupunki haluaa kaavoittaa asunnoiksi? Onko Saksalassa vielä olemassa se nuorten työpaja,Partasen kuljetusliikkeen entinen halli?
Saksalan "puisto"
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saksalassa on leikkikenttä ja sen vieressä nurmialue mitä täällä käytetään jalkapallosta ja frisbeen heitosta lähtien jumppaan ja jne. Talvella siinä alueella on pulkkamäki, joka on käytössä suunnilleen joka päivä.
Jo on vähissä Mikkelissä rakennuspaikat, jos sinne vielä pitää tunkea. Kenelle vielä pitäisi rakentaa lisää, kun jo rakennettuja asuntoja kymmenittäin myymättä, uusia rakenteilla, vanhoja satoja myymättä. Hautuumaat täyttyy, syntyvyys, mitä on. Mitä järkee?
Ei olekaan mitään järkeä, ei pitäisi mennä enää tunkemaan yhtään kerrostaloa saksalaan. Tehkööt vaikka asuntomessut alueelle 100 kerrostaloa, sinne mahtuu korpeen!!
Joo ihan persereikäpaikka. Auto pitäis jättää johonkin saksalan laitamille. En kuuna päivänä muuttaisi tuollaiseen paikkaan.
Se on se tapa miten se saksala aikanaan suunniteltiin. Alue on suunniteltu autoista vapaaksi, ja parkkeeraus tapahtuu alueen reunoille. Eli siis käytännössä kun tulet kaupasta, niin saa kävellä 500m kassien kanssa.
siis missä on tuo leikkikenttä?
YLE Uutissa oli joskus aikoinaan juttu saksalasta että olis jotenkin epäonnistunut?
Samahan se on vaikka Helsingin Jätkäsaaressa ja eikö autoistumista pitäs todellakin hillitä.Nythän ruuan saa tilattua kotiin Korona kriisin jälkeenkin. Myy (typerä) autosi ja säästät ja ole 10 kertaa onnellisempi. Vai pitääks sun kuskata lapsia harrastuksiin ym
vai oletko niitä joiden pitää saaha suhata autolla vaikka juuri se 500m.
Ei ainakaan siitä päätellen että harvoin on asuntoja myynnissä, ja ottaen huomioon paljonko niitä on, niin ilmeisesti asukkaat viihtyvät paremmin kuin keskimäärin.
Kyllä siellä jätkäsaaressa pääsee yleisillä kulkuneuvoilla yleensä ihan lähelle. Lisäksi monissa kiinteistöissä on joko kellari-tai pihaparkit.
Mikkelissä on tälläkin hetkellä 559 kerros- ja rivitaloa myynnissä joista 159 uusia. Mihin uusia asuntoja tässä kaupungissa tarvitaan kun väki vähenee koko ajan, eikä tänne uusia asukkaita mistään muuta. Veroaste on sen verran korkea ja kova nousua on tiedossa jo ensi vuodeksi. Ja onko kaupungin edes vastuullista myöntää uusia rakennuslupia jos seurauksena on vanhojen asuntojen käsiin jääminen.
Kyllä viime aikoina on Saksalassa ollut asuntoja myynnissä paljonkin. Johtuu siitä että ovat tulleet remonttointi-ikään ja nyt niistä halutaan sen vuoksi eroon.
Mutta kun ei paikallisilla kokoomusveljillä riitä kerhotoimintaa jos ei saa edes saksalaan vähän rakentaa tarpeetonta kerrostaloa. :D Ovat herrat ihan pihalla siitä, mihin suuntaan tämä kaupunki on menossa, ei tämä ole kasvamassa.
Saksala o slummia.
No ei nyt niinkään, jos vertaa laajalampeen niin aika siisti alue. Siellä sitten pyörävarkaat ja muut säätäjät on aika helppo päätellä, kun alueen asukkaat tuntevat toisensa ja tietävät mihin on rymyporukka muuttanut. Yleensä ne saa lähteä aika äkkiä, vaikka sinne kuusen alle asustelemaan. Se on kaksi varoitusta ja kengänkuva on sen jälkeen persuksissa.