Armaijan käyneet vellipe*****ä?

Anonyymi

Olen tehnyt sellaisen havainnon että armeijan käyneet miehet on laiskoja ja raukkiksia ikää katsomatta.
kyllä ovat rehvakkaita silloin kun kerrotaan armeijajuttuja työpaikan kahvitilassa mutta sitten työssä eivät saa mitään aikaan.
Ja pomo vielä suosii armeijan käyneitä koska se opettaa. Itse hymyilen vaan vieressä koska en sitä ole käynyt (välilevyn rappeuma) ja olen meidän työpaikan kovin tekemään työtä. Olisin kyllä halunnut käydä sen mutta ei annettu.

En jaksa valittaa kuin akat vaan teen työni. Tästä kertoo jotain myös se että armeijan käyneillä palkka on paljon huonompi kuin minulla joka ei sitä ole käynyt.

Kaikista pahimmat ovat niitä jotka ovat käyneet "kovan koulun" eli ovat sotilaspoliiseja, rauhanturvaajia tai laskuvarjojääkäreitä. Viimeinen on kaikista pahin. Kaikki on huonosti. Joutuu aamulla heräämään aikaisin eikä oikein jaksaisi enää perjantaita olla kun väsyttää.

Itse en ottaisi töihin kuin sivareita tai totaaleita.

7

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä jonkun Italian armeijan käyneet ovatkin. Suomessa velliperseet löytyvät Lapinjärven varuskunnasta.

    • Anonyymi

      "Kovin tekemään töitä" -iImaisu viittaa ojankaivuuseen lapiopelillä tai muuhun ruumiilliseen työhön. Järki ei ole näköjään riittänyt muuhun. Ei kannattais paljoo ylpeillä tuollaisella.
      Järjen pahaan puutteeseen viittaa sekin tietysti, ettei hyväksytty inttiin.
      Pysyttele alalla ja jatka valitsemallasi uralla. Pidä huolta että ojalinja pysyy suorana.

    • Anonyymi

      En itse käynyt armeijaa mutta minulla on mielipide aloitukseen. Itse pääsin ilmavoimiin kouluun kun tarpeeksi treenasin pääsykokeisiin.
      Se oli aivan upeaa koulutusta ja työkokemusta. Ensin oli n1 kk "sotilashommia" eli alokas lentosotamieskoulutus. Opetettiin marssimista ja pyssyttelyä. Koko alokasajan kuuluin tukiryhmään ja sain lisäopetusta. Meitä oli muutama kundi joiden pohjakoulutusessa oli parannettavaa. Saimme iltaopetusta matikassa, fysiikassa, kielissä jne. Opettajina olivat vanhemmat, paremmin koulutetut oman kurssin varusmiehet.
      Sitten ylennys oppilaaksi ja pääsimme muuttamaan varuskunnasta oppilasasuntolaan. Varsinainen koulutrus oli upeaa. Luokkahuoneissa, labroissa ja lentokentällä. Koulun jälkeen sitten 4-5kk palveluksessa eri lentueissa. Ennen reserviin siirtymistä oli vielä jotain pyssypuuhastelua kun kuulemma piti olla sotilasarvon mukaista osaamista???
      Aivan upea kokemus joka avasi paljon ovia siviilissä. Pääsin opiskelemaan haluamalleni alalle ja sisäänpääsyä avitti tämä intin koulutus ja paperit.
      Jos siis joku väittää, ettei intin käymisestä ole mitään iloa, niin se on vain ja ainoastaan kyseisen henkilön omien sössimisien syytä!
      Eiväthän kaikki saa edes autokoulun käytyään ajokorttia ja tarpeeksi hölmö hukkuu heti sukelluskurssin käytyään. Tuo viimeksi mainittu ei onneksi roiku täällä haukkumassa sukelluskurssia.

      • Anonyymi

        Armeijan vuoden 2015 jälkeen käyneet ovat kovia kantamaan laukkuja. Aiemmin käyneet taas olivat vielä oikeita sotilaita.


      • Anonyymi

        "Itse pääsin ilmavoimiin kouluun kun tarpeeksi treenasin pääsykokeisiin. "

        -Intti on tarjonnut sellaisia koulutusmahdollisuuksia, ettei vastaavia kerta kaikkiaan ole löytynyt siviilikolutus-Suomesta. Valitettavasti on jo historian havinaa, mutta esimerkiksi vanha SähkötK eli Sähköteknillinen koulu Riihimäellä antoi tutkista ja tutkatekniikasta sellaista teknistä koulutusta, ettei lähellekään vastaavaa pakettia ollut millään, edes korkeakouluilla silloin eikä nykyään tarjota. Nykyisiä pääsykoe-vaatimuksia en tunne, mutta aikanaan esimerkiksi sähkö/elektroniikka-alan insinööriopintoihin sai tuosta ylläkerrotusta muistaakseni 9kk: a vastaavia työkokemuspisteitä. Ainakin itseä se auttoi pääsemään opiskelemaan sitä mitä halusin ja asiaa pohjustin jo kutsunnoissa pyrkimällä viestiaselajiin, sieltä kun oli helpompi hakea tuonne. Ja tutkayhtälön osaan vieläkin....

        Avaavan kaltaisille nämä tarinat ovat valitettavasti hepreaa.


    • Anonyymi

      "Olen tehnyt sellaisen havainnon että armeijan käyneet miehet on laiskoja ja raukkiksia ikää katsomatta."

      Nykyisin työssä käyvistä miehistä siis mielestäsi noin kolme neljästä ovat laiskoja...??

      Jokaisella on luonnollisesti oma näkökulmansa...

      En kovin montaa sivaria tunne, mutta ne muutamat ovat kyllä sellaisia tapauksia, etten osaa edes kuvitella, missä töissä he ikinä oman leipänsä ansaitsisivat.

    • Anonyymi

      Tähänkään ei voi muutako vastata että hyhmm...Aloittaja vastasi jo itse itselleen!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2645
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      48
      2577
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      142
      2365
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2232
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2095
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2080
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      71
      1542
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      145
      1433
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1187
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1125
    Aihe