Oulu on paska!
Siis aivan totaalisen paska, tai sitten vaan sen asukkaat. Tuntuu että kaikki järkevät ihmiset siellä ovat naapurikunnista.
Outoa pätemisen tarvetta joidenkin torniolaisten tai kemiläisten kustanuksella. Käykääpä joskus täällä stadissa vähän haistelemassa suurkaupungin tuntua. Pikkusieluiset oululaiset ovat näköjään myös homokammoisia, jos tätä keskustelu-foorumia on uskominen.
Eihän teillä ole siellä edes kunnon julkista liikennettäkään. Tosin ettepä te juuri paljon ilmeisesti liikukkaan, mistä koko muu suomi on kiitollinen. Kerran tunnissa joku hibanen dösä kulkee pöndeltä-landelle, ja toisinpäin.
Siis aivan totaalisen paska, tai sitten vaan sen asukkaat. Tuntuu että kaikki järkevät ihmiset siellä ovat naapurikunnista.
Outoa pätemisen tarvetta joidenkin torniolaisten tai kemiläisten kustanuksella. Käykääpä joskus täällä stadissa vähän haistelemassa suurkaupungin tuntua. Pikkusieluiset oululaiset ovat näköjään myös homokammoisia, jos tätä keskustelu-foorumia on uskominen.
Eihän teillä ole siellä edes kunnon julkista liikennettäkään. Tosin ettepä te juuri paljon ilmeisesti liikukkaan, mistä koko muu suomi on kiitollinen. Kerran tunnissa joku hibanen dösä kulkee pöndeltä-landelle, ja toisinpäin.
Vastaukset 128
Vanhimmat
Mikähän kaupunki se paska on? Jos Suomi sairastuu niin kyllä se suppo työnnetään sinne Helsinkiin...
..starbujen skönärien fundeeratessa toi oikea finskien anaali on Åbo, siis tuo bulein delanneiden slumppausmesta, mis on fikkarit eldaamassa.. se on ihan sama minne pimeässä nuo Oulu-bondet ja muut aslakit tunkee haaparannasta hakemansa supot.. siellä ei ole edes sähkövaloa.. jotain öljylamppuja.. tuskin suppo löytää oikeaa paikkaa vaan ajautuu taas riisitautisen suuhun..
Kempeleestä on lähtöisin Suomen suurimmat paskapäät!
Sinulla loppui kesken viestin tuo stadin slangin osaaminen.
😂sinäpä sen sanoit ja vievät kaikki muijat mennessään!!. P.s kyllä siellä on myös yhen käden sormilla laskettavissa olevia fiksujaki ihmisiä
Ja imaamit...
Viestisi loppuosankin olisi voinut kirjoittaa Stadin slangilla, muttet osannut.
Tämä sama "stadilainen" kiertelee eri palstoilla haukkumassa kaikki kaupungit vuorotellen!
Mikähän lie amislainen.
Eipä haukuta amislaisia.... ;)
Me täällä Oulussa ei tarvita kummempaa julkista liikennettä, kun on sen verran varakkaampaa väkeä, että kuljetaan omilla autoilla ;)
Niin siis oululaiset juntit ajelevat yleensa 15 vuotta vanhoilla Toyotoilla. Eras ulkomaalainen ystavani ihmetteli, etta mikas Suomen piilaakso se tama oikeen on kun ihmiset nayttavat koyhilta ja ajelevat vanhoilla ruostekasoilla. Oulu on kammottava junttikyla jossain metsan keskella.
Mikä pakolainen säki oot ku et ä ja ö osaa kirjottaa
Hki:ssä on niin kalliit vuokrat, ettei jää varaa pitää omaa autoa.
Pyörillä veivaatte.Maailman ainoa pyöräilykaupunki mistä puuttuu kaupunkipyörät.Sinänsä ihan hienot pyörätiet teillä on.
Sossu maksaa lestabussit eli tila-autot isoille perheille.
paska kaupuNNi, nii.
Erittäin paska. Suorastaan paskin.
...vieläpä aika huono...
Terveisiä sinne Kallioon. Naapuriltako varastit tietokoneen, vai sossun koneellako kirjoittelet?
Kallion pubeissa on tietokoneet asiakkaiden käyttöön ja omat pikku kirjastotkin - pubien seinät notkuvat kirjahyllyistä ja aitoa taidetta riippuu pubien seinillä...
"Tuntuu että kaikki järkevät ihmiset siellä ovat naapurikunnista."
Naapurikuntien typerät ihmiset asuu Oulussa.Esim Iistä(suomen lyhin nimi) katsottuna Oulu on Iitäkin iiläisempi paikka eikä se ole mitenkään houkuttelevaa.
"Eihän teillä ole siellä edes kunnon julkista liikennettäkään. Tosin ettepä te juuri paljon ilmeisesti liikukkaan, mistä koko muu suomi on kiitollinen. Kerran tunnissa joku hibanen dösä kulkee pöndeltä-landelle, ja toisinpäin."
Eipä oo tarvetta, koska kaikki ajaa semmosilla amis-tuninki teinikorolloilla.Todella urbaania!!!
Oulun takapajuisuuden näkee jo katsomalla poliittisia valtasuhteita.Mikäpä muukaan kuin amis-tuninki teinikorolla-kulttuuria ylläpitävä keskusta on suurin puolue!!!Ja sinne suunnitellaan jotain faking kallioparkkia, jotta niillä amisviiksillä ois enemmän parkkipaikkoja!!!
(se on kyllä kokoomus).
Eikö ne viiksiamiskorollat olekaan tulevien demareitten juttuja?
tais stadilaisella mennä paskat houssun ku ei tiedä mistä puhuit =) amiskorolla? Hei ei se tajuu mikä se on!!!
Kyllähän sen huomaa nuo pk laiset..
aina on aivan mieletön kiire joka paikkaan..
ja sitten ku lunta tulee 2cm tielle nii jo alkoi tapahtua;)) hah ettehän osaa edes ajaa autoilla ehkä se on parempi että teillä on siellä joka kolmas min lähtevä bussi tai raitiovaunu.. ettehän te muuten selviä !!!
ja kyllä siellä helsingissä osaa kusi haista joka paikassa!! HYI!!!
itseasiassa itseasiassa itseasiassa!!!
siinä teilli itseasiassa!!!!
Kuunnelkaa kun työtön ituhippi Helsingistä haukkuu... Mikä määrittää onko ihminen juntti? Entä pitääkö sen näkyä vaatetuksesta, mitä musiikkia kuuntelee? Entä jos on lenkkikamppeet päällä, saako silloin käydä kaupassa?
TÄSSÄ täydellinen oululainen asenne! Arvostakaa etelän tyypit henkistä vapauttanne ja pysykää kaukana Oulusta. Täällä on porukoilla pipo tosi kireellä ja jos ei ole, kyllä kyttääjät saavat sut takaisin ruotuun. Oululaiset muutenkin kuvittelevat olevansa ainoita, jotka osaavat tehdä töitä Suomessa.
Ei ole hyvä työnteko Oulussa kuvittelua. Täällä Oulussa tehdään vain työtä. Siis vain töistä kotiin ja kotoa töihin. Sosiaalinen elämä aivan onnetonta ystävien, kavereiden, naapurien ja sukulaisten välillä. Moneen kertaan saa pyydellä kylään, ehdottaa itse että tulee kylään tai ehdottaa tapaamista. Ei onnistu. Vähitellen muuttuu itsekin yhtä ankeaksi. Koronasta ei ole kyse, sama ennen koronaa. Kaikilla on kiire ja väsyttää tai vituttaa. Ei kehtaa enää soittaa eikä ottaa kontaktia kavereihin, lapsuuden ystävään, sukulaisiin... Ei kehtaa edes soittaa, kun tuntuu siltä kuin aina vain häiritsee. Tarvitsee kait ihminen muitakin kontakteja puolison (perheen) , puolituntemattomien (tai tuntemattomien) työkavereiden ja tuntemattomien harrastuskavereiden lisäksi. Tuntee itsensä luuseriksi. Onko vika mimussa, oululaisissa vai yleisesti suomalaisessa kulttuurissa?
Juntin huomaa käytöksestä. Hän viljelee sanoja joita fiksu ihminen ei käytä (vitt saata) , käyttäytyy tökerösti, utelee asioita pahat mielessä eikä ymmärrä mitä voi udella ja mitä ei ja jos ymmärtääkin niin on niin röyhkeä että utelee sittenkin, käyttäytyy muutenkin moukkamaisesti Etenkin on röyhkeä ja moukka. Tilannetaju on hukassa tai ei välitä ymmärtää tilannetta oman moukkamaisuutensa ja röyhkeytensä vuoksi. Yleensä käytöstavat ovat täydellisesti hukassa.
Minä pidän junttina myös ylimielistä ihmistä.
Henkinen vapaus on todellakin vain etelämpänä maata. Oulun ilmapiiri on onneton.
Saa sitä lenkin käydä ostamassa lenkkikamppeissa.
tuntua haistelemassa"??!?
Helsingissä??!
No joo, onhan se kaupunki, mutta ei todellakaan suurkaupunki.
Pitäiskö kiertää muutakin kuin....
Helsinki ei ole suurkaupunki kun vertaa maailman suurkaupunkeja, mutta suomen kaupungeista ainoa, jossa saa suurkaupungin tunnun ja fiiliksen. Arkkitehtuuri ja monet muut seikat viehättävät.
Oulussa ei tuu mitään fiilistä. Pieni keskusta ja niin laakeaa maisemaa ympärillä että...
Kuulin monelta taholta, että uusi Sokos ei olekaan menestys? Oulussa tulee käytyä muutaman kerran vuodessa kyläilemässä tuttujen luona, mutta olen hyvillään kun muutin pois. Oulun ilmapiiriä vaivaa ankeus. Ehkä joillain menee hyvin, mutta isolla osalla ei.
Hesa viimeinen paikka tässä valtakunnassa johon muuttaisin. Sinne huorien ja narkkien keskelle.
Kempeleen puolella niitä vasta onkin ja nekin ramppaa suviseuroissa joka kesä
Kuljen paljon Helsingissä ja valitettavasti kokemuksen perusteella HELSINGIN LÄHES KOKO NUORISO ON MUUTTANUT JOSTAIN POHJOISEN KYLILTÄ SINNE.. Et sori, sun teoria tökkii..
Helsinki? SUURKAUPUNKI? Mitä vittua. Helsinki on todella pieni kaupunki täynnä juntteja.
Jättäkää ne SUURKAUPUNGIT muille maille, missä niitä on.
Hyvä että Oulu ei kuitenkaan ole suurkaupunki. Mieluummin "pikku pitäjä" kuin suurkaupunki. Suurkaupungissa on suuremmat ongelmat kuin pienemmässä kaupungissa.
no teilläpä ei osata pelata lätkää, jokerit on paskoja
kah, samaa ajatellaan näillä main "stadista".
Hei sinä sinä skidi joka jostain syvältä, etkä tsenaa yhtään mitää sun saviaivoillas, ei voi mitään mutta oulu mikää "ogeli" ole, mutta kaupunki ja stadin paljon mukavapi, ota selvää jos sun dorka aivolla mitä onnistuu.
Täällä päin finskaa on oma staili ja stadikaaa enää stadi, ja sinä ett ole sitä kunnon stadi aikaa nähnykkää juntti, ilmaaivo. v.50 Rööperin kauhu ja nyt Hakissa.Mutta bungannu pitkää Owlassa.
Kyllähän tää oulu aika hirveä tuppukylä on... keskustassa ei mitään elämää, räkälöiden ja mutiaispizzojen lisäksi. Ei mitään sivistystä, porukka vetelee tuulipuku päällä kaupungissa ja ainoa keino kulkea keskustassa on auto. Bussilinjat huonontuneet entisestään ja tietenkin myös kallistuneet. Rumat betonipunkkerit ja massamarketit keskustan tuntumassa ja keskustassa. Onneksi pääsee opiskelujen kanssa muualle pian. Oulun Yliopisto kaukana syrjässä ja helv*tin vastenmielisen näköinen pulju juuri niillä seuduilla joilla narkit asuu. Todellakin houkutteli jäädä opiskelemaan tänne. Milloinhan saadaan Ouluun kunnon keskusta ja palvelut? Ei minun elinaikana. Heinäpääkin tuntuu muuttuneen ghetoksi jatkuvineen yö mölyineen ja mopolla päristelijöineen. Nyt vielä nämä kiltit naapurin tädit piilottelee pakastimeen murhaamiaan vauvoja. Todellakin pitää tämä paskakaupunni sana paikkanasa. Esimerkiksi Jyväskylä on aivan mahtava paikka verrattuna Ouluun. Ihana keskusta kävelykatuineen ja paljon liikkeitä ja muuta kivaa. Mahtava vaihtaa vihdoin maisemaa. Ehkä palaan, kun saadaan vihdoin nuo betoniläävät ja narkkisten asunnot alas.
"Ei mitään sivistystä, porukka vetelee tuulipuku päällä kaupungissa"
Entä jos on farkut ja tuulipuvun takki? Onko silloin sivistystä?
Entäs jos on farkut tuulipuvun housujen alla? häh? täh? mitäh?
Niin. Ei sivistys ole vaatteista kiinni. Muut asiat ratkaisee.
Tämä kommentti oli vitsiksi heitetty. Niin ajattelen tuosta. Itse kuitenkin pukeudun kun kaupungille lähden. Tosin talvella siisti toppatakki houkuttelee, kun täällä on aina kylmä ja tuulee.
No siksi tuulipuvun housujen tai toppahousujen allä on farkut kun täällä Oulussa talvella aina on kylä ja tuulee. Sisälle mentäessä ( kahvilaan, harrastukseen, kylään ym.) niin otetaan tuulipuvun housut tai toppahousut pois.
Oletko jo palannut Ouluun kommenttisi jälkeen. Oulu on muuttunut siinä ajassa kun/ jos olet asunut muualla. Nyt täällä on mm. viihtyisä Rotuaari, kunnostettu tori ja kunnostettu Nallikari. Saunamaailma on tulossa torinrantaan Kiikeliin ja tuiran uimarannalla on sauna ja tulossa uusi kahvila. Baareja on myös bilettäjille. Julkista liikennettä on kehitetty ja toimii nyt Oulussa. Kaupunkiskuutit ovat suosittuja. Citybussi ajaa usein kaupunkialueella. Lapsiperheille on esimerkiksi Nallikarissa huvipuisto, hyvä uimaranta ja leikkikentät sekä ravintoloita ja kahviloita. Luonnosta pitäville on esim. Sanginsuun luontoalue, Loppula, Turkansaari, Koitelinkoski ja lähialue Ainolan puisto sekä Lintulammen ulkoilualue. Kyllä Oulussa on elämää kun vain osaa katsoa ja elää.
Aika tyylikkäitä ihmisiä mutta rentoja näin kesällä, keväällä ja syksyllä ainakin. Huomasin kun matkailin Oulussa. Muutenkin ystävällistä väkeä teillä siellä Oulussa.
Tähän lisään vielä että nyt kesällä kaupungin keskustaan ja keskustan liepeille on laitettu runsaasti vihreää kasvillisuutta ja kukkaistutuksia sekä terasseja pöytineen. Kyllä on viihtyisää.
Hohhoo, kävin Stadissa eräässä kahvilassa ja istuskelin siellä parin paikallisen frendin kanssa...kohta alkoi paska haista...katuviemärithän ne siellä "tuoksahteli" - varmaan kiva nauttia aromeista...
Sit kuulin että tää toinen kiertelee kirppiksillä hakemassa kuteita, just... Se mitä kirppisrytkyihin tulee, en laittais päälleni vaikka maksettais, minä en alennu rahojani työntämään kenenkään vanhoihin kirppusäkkeihin... Nyt joku puolustelee, kuinka kirpputoreilta saa hyvää tavaraa ja vaatetta...merkikuteita ja sen sellaista..
Stadissa voi saadakin, mutta Oulussa ei...mutta eipä oo Stadiin tarvetta lähteä kiertelemään kirppupesiä. Itseasiassa tuo kirpputori nimityskin haiskahtaa. Hienoiksi itseään kuvittelevat naikkoset niitä pääasiassa kiertelee ja upottavat rahansa ties minkä katuhoron rytkyihin, koska eihän tavallisella "hienolla" naikkosella ole varaa ostaa vaatteita muualta.
Ja kyllä...Oulussa tämä valtaväestö (varmaan arvaattekin mitä ryhmää tarkoitan), käy lapsukaisille hakemassa turuilta ja toreilta leluja ja muita lasten kamoja ylihintaisilta kirppiksiltä, kun ei muka ole varaa ostaa uutta isolle lapsilaumalle...
Kaikki nurkat täynnä näitä kirppukasoja.
Ei mikään ihme, että taudit leviää ja luteet lisääntyy kun koteihin haalitaan toisten romuja ties mistä!
Minä en ole niin köyhä enkä kipeä että olisi pakonomainen tarve roudata muiden paska kamoja kotiini! Sitäpaitsi en edes tarvitse romuja ollakseni onnellinen, vähempikin riittää.
Tällaista täällä Oulussa, paska kaupungissa, jossa ainakin taksit kulkee ja hetkessä pääsee lentoasemalle ja sieltä maailman metropoleihin. Täällä on ainakin tilaa hengittää ja jos maailman metropolit kyllästyttää ja jos Oulu alkaa tuntua vähän ahdistavalta niin pääseepä ainakin Lappiin samoilemaan. Sinnehän nuo Stadinkin ylpeilevät ihmiset suunnistavat lomillaan, eikö oo outoa! Mitenhän nekin näille seuduille eksyy, eikö olisi parempi vaan pysyä siellä, kun se kerran joidenkin mielestä on paratiisi? Minun mielestäni kaikkea muuta!
Pitäisiköhän sinunkin hieman sivistää itseäsi. On sen verran sivistymätöntä sinun kirjoittelusi. Todellakin vaatteet ja raha ei tee kenestäkään sivistynyttä. Vai oletko vain ärsyyntynyt ja suuttunut? Siinä tapauksessa suosittelen rauhoittumaan. Ei kait sinulle itsellesikään tuollainen ajattelu ole hyväksi.
Onneks muutin stadista Ouluun jokunen vuosi sitten. Varmaan paras paikka asua ja oon kyllä asunut ympäri Suomea vaikka stadilainen oonkin. Mukavampaa porukkaa saa kyllä etsimällä etsiä kuin mitä oululaiset on! Asuminen edullista ja taalereita jää kivasti muuhun elämiseen. Julkinen liikenne on ihan riittävä, muutenkin mitä hienoin kaupunki. Toivottavasti jengi ei muualla tajua mikä helmi tää on, tulee muuten helvetinmoinen kansainvaellus tänne!
olet selvästi asiantuntija:-)
Oulu oli ennen ihana paikka, sitä ei voi sanoa nykyään. Ihmiset olivat fiksumpia käytökseltään. Ennen aikaan oli koulussakin opittava ihmisten tapoja. Nyt on huuto, ryyppäys ja turha metelöinti sitä oikeaa menoa.
Walehtelet ennen ja jälkeen sotien meno oli hurjaa.
Aivan samaa mieltä. Opetellaan me Oululaiset hyviä käytöstapoja ja palataan sitten asiaan. Jokainen pystyy, jos haluaa.
"Ennen" oli taloudellisesti "kurjaa". Mutta kyllä täytyy sanoa, että ihmisten käytös oli huomattavasti parempaa ja sosiaalinen elämä antoisaa. Ei ollut Facebookia eikä instaa vaan ihmiset olivat luonnollisesti toistensa kanssa tekemisissä. Nykyään on hyvä jos naapuri sanoo päivää ja työkaveria tuskin tuntee. Tämä etätyö entisestään vieroittaa työkavereista. Sukulaiset hyvin harvoin pitävät yhteyttä (jos koskaan). Tuttujen, sukulaisten ja jopa pitkäaikaisten ystävien kanssa pitää etukäteen sopia ja sovitella tapaamisia, yleensä tapaaminen ei onnistu. Puhumattakaan luonnollisesta kyläilystä. Jos kutsutaan kylään, niin koti pitää olla priimakunnossa, eikä silloinkaan kutsuta ketään. Ennen oli luonnollisia yhteisöjä (naapurusto, ystävät, sukulaiset), saattoi piipahtaa ystävän luona tai sukulaisen luona, olla vain hetken tai jos näytti siltä, niin olla vähän kauemmin. Siis 60- 70 luvulla. Ei tietenkään elämä voi mennä 70-luvulle, mutta jotain voisimme sieltäkin ottaa.
Oulussa on Suomen ihanimmat naiset . Pakkasellakin hymyilevät . Hyvä Oulu
Eihän kaupungissa mitään vikaa oo niinku ei muissakaan kaupungeissa vaan ihmisethän ne pilaa Oulunkin kaupungin!! Täällä asuu niin kieroja, leväperäisiä ja ahneita ihmisiä että ihan hirvittää.
En kyllä tunne yhtään kieroa, leväperäistä enkä ahnetta täällä Oulussa. Mutta kenties heitä täällä on niinkuin muuallakin. Tuttava ja -ystäväpiirinin on kyllä laaja. Missähän he ahneet, kierot ja leväperäiset ovat kun en ole heihin törmännyt. Viihdyn Oulussa erinomaisesti.
Kieroja ne on muuallakin muttei haise niin pahalle
Helsinki on paljon pahempi kaupunki. Muuta sinne.
Sitä se on ja sitä itteensä.
Eniten haisee natsit.
Oulu voi olla paska kaupunni, mutta siellä on Kylmis aka maikkulan paroni.
Piimäperällä kuumat paikat.
MUUTA TAKAISIN VITTUUN - SIELTÄHÄN ME KAIKKI OLLAAN
Sori vaan mutta te etelän vetelät ette taida tietää millasta on asua oulussa ettekä oo varmaan ees ikinä käyny siellä. Voin sanoo et Helsinki on huonompi paikka asuu, sut tyylii murhataa siel jos oot klo 21 jälkee ulkona eikä siel oo oikeestaan yhtään mitään :D
Sitä yleensä kun toista haukkuu niin varmuutta ei ole haukkumisen aiheellisuudesta, mutta haukkuja kyllä kertoo jotain varmaa itsestään.
Ei tarvitse paljon järki päätä pakottaa kun huomaa näistä kirjoituksista mikä on Oulu ja ennen kaikkea minkälaisia ovat Oululaiset asujat. Pitkälti kaupunki on yleensä asujiensa näköinen.
On Oulu paska, niin on Helsinkikin,
Suomi on paska!
Pienimielisten junttien,
olevinaan olijoiden juntti valtio,
paskat housussa isossa maailmassa! Hah!
Kateuden kansa joka ei koskaan voita.
Kateellisten kannattaisi käsittää että kateus ei ole asia jota arvostetaan. Pitäisikö kadehtimista arvostaa? Ei pidä. Älä siis kadehdi.
SOTE!
HERÄTYS KANSALAISET ANNETAANKO TAAS VEROVAROIN MAKSETUT
EAKENNUKSET ILMAISEKSI KEINOTTELIJOILLE!
huutokaupataan yhteinen omaisuus ILMAISEKSI !
TÄMÄ ON VÄÄRIN TÄTÄ EI SAA TAPAHTUA.
jos on pakko luopua niin tavalliset ihmiset perustaa oy että ostaja
on omassa kunnassa myös verovelvollisuus jää kuntaan.
joka tuottaa jatkossa MUHKEAA VOITTOA!
koska jatkossakin tarvitaan rakennuksia.
Keinottelijat, sijoittajat ja kaikenlaiset veronkiertäjät ovat oikeiston suurimmat rahoittajat.Kannattaa antaa miljoona kun saa miljardin takaisin.Se on kuin kokoomuslainen hyväntekeväisyys jossa "hyväntekeväisyydellä" ostetaan kannatusta voidakseen tehdä pahantekeväisyyttä.
Sää olet vaan katteelinen ei hätää suomi on täynnä teitä toivottavasti olet jo harkkimassa kolmatta rpkotetta
https://youtu.be/5EAelhbkEd8
Paska kaupunni
Oulun kaikki palvelut ovat syvältä. mikään ei toimi, veroja kyllä osataan kerätä ja lestapaskat johtaa kaupungin hallintoa.
Totta, olenkin miettinyt miten nämä pesiytyy nykyään kuntien, kaupunkien, seurakuntien yms päättäviin mestoihin.Porukka herätkää hei..
Taidat olla oikeessa ja siitähän Lestatki ovat kyrpiintyneitä ku järkevät ja fiksut tulee muualta.
Nämä taitaa olla niitä joilla ei ole elämässään muuta tarkoitusta kuin vinkua vähän joka asiasta
Saattaapi talous lähtä nousuun parin vuoden sisään, saattaapi. Monikulttuurisena kaupunkina Oulu2026 houkuttelevampi.
ketä kiinnostaa
Vasta sitten, kun paikalliset sairasmieliset oululaiset kaikkoavat ihmisiä rässäämästä.
juurikin näin
Oulu menee vähitellen enemmän eteläsuomen suuntaan varmaankin, kulttuuritkin sekoittuvat jne. Toiset tykkää, toiset ei niin, mutta maailma muuttuu ,on jo muuttunut ja Suomikin siinä mukana.
Paikallaan tahkoaa.
Eipä taida.
Olen ollut stadissa vuosia, ei enää kiinnosta.
Sinnehän nuo duunarit ja sitten muut, vähän tärkeämmät ihmiset suuntautuu monesti. Junassakin näkee, töitä riittää, minun viereen istahti joku johtaja, metsähallituksen miehiä vissiin, se on se suunnittelupuoli siellä.
Se on tärkeää että osataan työt, suunnitelmissa pysytään ja ennenksikea keskitytään omiin työtehtäviin eniten
kyykytykseen menee aika
Saa nähdä oulun hommia.. on pohteella alijäämää ollut , kerää rahaa nostamalla asiakasmaksuja mm. Punkkitokotteet jäävät saamatta nekin, kaakkuria jahailuotoa lukuunottamatta, kun mieluummin tuomiokirkkoa remontoidaan ynnä muuta rukoushuonetta pannaan pystyyn.
Käsityöpiirejä pannaan pystyyn ja manataan varmaan alimpaan helvettiin ne, joilla on televisio.. No, , löytyyhän noita rikollisia mistä vain ynnä muita, jotkut vaan olevinaan muita parempia naavapartoinern.
Naavapartojen "ylemmyys" johtunee todennäköisesti vain omasta alemmuuskompleksistasi
Lestojen kaupunki
mutta eikö se ollut ministeriössäkin pohdinnassa erään ministerin toimesta, että muutetaan oulu helsingiksi. jospa. toivotaan.
kaikki oululaiset jotka tiedän on kusipäitä
On täällä jokunen urpokin.
Oulun pahin ongelma on lestadiolaiset. Kotimaista ääriuskonnollista lahkoa ymmärretään ja katsotaan rikkeitä läpi sormien. Tähän ei näköjään saada koskaan muutosta.
Oulun sielu on kadonnut johtuen kok/pers väen lisääntyneestä vallasta ja sen myötä läpimätää paskaa koko päätöksenteko.
Joo kokoomuksen vanhat naavapallit pitävät valtaa lakeijoineen.
Vain raha merkitsee!
Paska on.
Kyllä!
Huvittaa kun Oulu yrittää olla joku merikaupunki. Oulun talousalueella on kai yksi saarikohde ja sielläkin laituri rikki. Meri on pääasiassa pusikkojen takana ja laituripaikoista pyydetään reilusti ylihintaa.
Eipä täällä ookkaan muita ku Lestoja ja jälkijättöisiä tai muuten pääperseessä kulkevia!!!
Harvinaisen väkevästi todistat veli.
tulotaso on myös mikä on, etelän uraihmisiin verrattuna. heillä kun monilla on jopa pakko työssään osata puhua oikeasti kielillä:)
no me hellarit puhutaan armosta
asiakkuussuhteet säilyy siten.
Seitsemän uhria
Tätä nykyä 43-vuotias mies sai syytteet kahdesta salakatselusta.
Oulun käräjäoikeus katsoi miehen aloittaneen salakuvaamisen wc-tiloissa jo toukokuun alussa, eli heti työsuhteensa alettua. Salakuvauksen kohteeksi joutui hieman yli kahden kuukauden aikana yhteensä seitsemän naista.
Mies tuomittiin myös kollegaan kohdistuneesta salakatselusta. Syyte tosin kaatui pihamaalla kuvauksen kohdalta: kyse ei nimittäin ollut julkisrauhan suojaamasta alueesta, vaan yleisestä paikasta. Taukotilassa kuvaaminen sen sijaan oli rikos.
Käräjäoikeus katsoi oikeudenmukaiseksi rangaistukseksi kahdesta salakatselusta 60 päivää ehdollista vankeutta.
Vessassa salakatselun uhreiksi joutuneista naisista kolme vaati mieheltä kärsimyskorvauksia. Mies tuomittiin korvaamaan kullekin 1 000 euroa.
Taukotiloissa kuvatulle kollegalleen miehen tulee korvata 1 250 euroa aiheuttamastaan kärsimyksestä sekä 4 000 euroa tilapäisestä haitasta.
Seurakunnassa on säpinää…
Sianpaskaa.
kyllä
Väki muuttaa Tampereelle, se on niin trendikäs kyllä.
Velkaa on asukasta kohti aikalailla Tampereellakin, muuttaa sieltä vantaalle, se on joskus kannattavaa kullä.
Vastaa on liki Helsinkiä. Helsinki joillekin sopii ja se eduskuntatalokin , menee portaita välillä, pakarajumppaa kaikille, sivuovesta kun menee ei saa. Jumppaa.
petteri ehkä voi mennä portaita, mutta monesti menee hyvinvointialuejohtaja kllä portaita pitkin, samoin kuten rahastopääliköt ynnämmuut...
ei siinä mittän, jokaisessa meissä on "sisäinen lspsi", moni lukee näitä ja soittaa puhelimella uteliaisuuttaan kuulemma...kyllä eduskunnassakin voisi joskus vaikka panna pottukattilan porisemaan ja otta joissakin asioissa rennomminkinj, suomi kuvaa positiivisemmaksi vain.
tai sitten kakku uuniin ja itsevaltiaat pyörimåän, ovi lukkoon, ettei pääse kuin poprtaita pitkin:D
pääasia, että pääsee portaita pitkin, ylös ja alas.
siinähän on seopiva alkuverryttely aina aamuksi, ei muuta kuin portaita pitkin. ja alas kun aika on.
😀eikö se joskus ole tässäkin kysymyksessä tämmöinen hymyratkaisu ihan ihanteellinen?
Sen olen huomannut että ulkonäköön panostetaan enemmän ehkä Helsingissä ja eritoten ulkomailla. Pohjoissuomessa ei itsekään viitti, kun vastaan tukee "joulupukkeja".
Hyvä kuitenkin , kun Oulunkin yritysjohto on tähdännyt maailmalle rahaa tekemään.tekemään.se globaalisen tason menestys on hankalampi juttu, muta kaikki kun eivät sinne kirkkoonkasn ehdi, vasn rahaa tekemään ja jotkut jopa yltävät globasliselle tasolle, ja pysyvät toki siellä.
Mutta hyvähän se on niitä vanhoja valokuvia katsella, jospa siinä poikisi joillekin uutta bisnesideaa, sen bisneksen tehokkuuden kun voi vaikka siirtona jakaa neljään osaan, kuten monikin asia pilkotaan, niin työelämässä, kunin muutoin. Onneksi on tuo digiaika, sekin mahdollistaa varsin moninaiset ratkaisut liike-elämän pyörteissä.