Käsittämätöntä toimintaa Marinin hallitukselta

https://yle.fi/uutiset/3-11356106

Nytten on Porvoon Linnajoen koulussa parikymmentä ihmistä joutunut kotikaranteeniin, tartunnalle altistuneihin kuuluu 17 oppilasta ja neljä koulun opettajaa. Minkä ihmeen takia Marinin hallitus päätti avata koulut kahdeksi viikoksi ennen kesälomaa, nämä tartunnat oisi helposti pystytty välttää jos koulut oisivat jatkanut etäopetusta kaksi viikkoa.

9

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eikö nytten sitten nuo ole karateenissa, eikä koulussa. Näinhän on tapahtunut muuallakin. Onhan kaupatkin auki ja sen vuoksi moni joutunut karanteeniin, kuten monessa muussakin paikassakin on käynyt. Juu tiedän että sinua risoo että on Marinin hallitus ja sinulle ihan sama miten toimii, niin kuitenkin sinun mielestä aina väärin.
      Marinin hallitus tietysti vastuussa mutta se miten nyt päätetään on hiukan suuremman joukon pohdinta. nyt ei edetä diktaattori Sipilän mallin mukaan.

      • Nämä tartunnat oltaisiin helposti voitu estää jos koulut olisivat jatkaneet etäopetusta sen kaksi viikkoa ennen kesälomaa. Ei ollut mitään käytännöllistä syytä avata koulut kun valtaosa oppilaista ja opettajista on sanonut että etäopetus on toiminut hyvin. Ja eikö hallitusta saa kriitisoida vain koska Sanna Marin on pääministerinä, mielestäni hallitus on muuten hoitanut pandemiaa ihan hyvin mutta sitä minä en ymmärrä että miksi koulut piti avata kaksi viikkoa ennen kesälomaa kun koulut muutenkin toimivat niin sanotusti tyhjäkäynnillä.


      • Anonyymi
        Matti99 kirjoitti:

        Nämä tartunnat oltaisiin helposti voitu estää jos koulut olisivat jatkaneet etäopetusta sen kaksi viikkoa ennen kesälomaa. Ei ollut mitään käytännöllistä syytä avata koulut kun valtaosa oppilaista ja opettajista on sanonut että etäopetus on toiminut hyvin. Ja eikö hallitusta saa kriitisoida vain koska Sanna Marin on pääministerinä, mielestäni hallitus on muuten hoitanut pandemiaa ihan hyvin mutta sitä minä en ymmärrä että miksi koulut piti avata kaksi viikkoa ennen kesälomaa kun koulut muutenkin toimivat niin sanotusti tyhjäkäynnillä.

        Missä Andersson? Siis koulut piti avata vaan sen takia, kun Persut vastusti avaamista.


    • Anonyymi

      Tämä päätös aloittaa jälleen lähiopetus on opetusministeriön päätös, joka tukeutuu päätöksessään Helsingin, Oulun, Tampereen, Turun ja Kuopion Yliopisollisten sairaaloiden lasten infektiolääkäreiden näkemykseen.
      Marin ei todellakaan voi mennä tässä koulujen avaamisessa toisten tontille, sikäli kun Opetusministeriö on kuullut asiassa asiantuntijoina Suomen huippu lastenlääkäreitä, jab joilla on ollut yhteinäinen käsitys siitä, että lapsilla olisi turvallista mennä kouluun.

      Ei Marin voi olla diktaattori joka määrää, ja se olisikin väärä ja vaarallinen tie, koska ei kukaan ole aina oikeassa, ja virheitä sattuu. Samoin tämä hallitus on mielestäni
      pääsääntöisesti onnistunut vaikeassa tilanteessa todella hyvin, vaikka ei toki ne voi aina mennä nappiin , eikä miellyttää kaikkia. Kuitenkin tämä politiikka on pehmeämpää ja inhimillisempää kuin olisi etukäteen osannut edes odottaa.

      En itsekkään olisi halunnut lähiopetuksen alkavan, ja olenkin pettynyt edellämainittuihin lastenlääkäreihin joten olen todella huolissani siitä, etenkin kun äitienpäivänä Uudeltamaalta on sankoin joukoin lähdetty eri puolelle Suomea viettämään alle 70- vuotiaiden äitien äitienpäivää, ja useammat sisarukset ovat lapsineen olleet yhtäaikaa tai perätysten paikalla, jolloin mahdollisen tartunnan mahdollisuuden riskit ovat huimasti kasvaneet eri puolilla Suomea.

      • Anonyymi

        Lisään, kun heti äitienpäivän jälkeen alkoi lähiopetus, niin tuo äitienpäivä on melkoinen riski koronan leviämisen kannalta.
        Euroopassa ja Yhdysvalloissa on todettu huomattavat määrät lapsilla vakavia tulehduksia, joiden oirekuva on Kawasakin taudin kaltainen, ja joilla epäillään olevan yhteys covid 19 :sta.
        Tätä ei ollut vielä meillä tiedossa silloin kun päätettiin aloittamaan lähiopetuksen, ja kun nämä lastenlääkäri suosittelivat koulujen avaamista lähiopetukselle.
        Eipä sekään ole mielestäni poissuljettu, etteikö aikuisilla saattaisi olla kysymyksessä yleensä lapsilla diagnosoituja Kawasakin tauteja , seurauksena covid-19 infektiosta.
        Kawasakin tautia on pidetty seurauksena jostain infektiosta, joten ?????


    • Anonyymi

      Tämä oli tiedossa ku oppilaat pannaan lähiopetukseen, niin virus alkaa
      leviämään.
      Tätä Marinin hallitus ilmeisesti halusikin. Kaikki toiminta tähän asti on ollut
      laumasuojaa varten.
      Se valitettavasti on tuhoisa tie joillekin ikäluokille.

      Mutta suuri sosialismi ei yhtä Iivanaa kaipaa

      • Anonyymi

        Sosialismi on ainoastaan puolueen jäsenien edun ajamista varten.

        Missään - EI MISSÄÄN - sosialistisesssa maassa tavallisella kansalaisella ole poliittista vapautta, ei usemapia puolueita, joista valita eikä sananvapautta. Elintasokin on heikompi kuin vastaavilla luonnonvaroilla olevilla kapitalistisilla valtioilla.

        Sosialismi ei toimi kuin yksipuoluejärjestelmänä. Sen huomaa Marinin käytöksestä. Oppositiolle ollaan vihaisia koska demokratia sylettää.


    • Anonyymi

      Pientä hötkyillä Marinin puolelta,vaikka eihän hän yksin päätä näitä asioita.

    • Anonyymi

      Li Anderssonilla ei ole lapsia ja stalinistin ajatusmaailma, joten koulupäätös oli helppo tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5798
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      234
      4556
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2558
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      27
      2483
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      73
      1480
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1383
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1305
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      96
      1186
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1151
    Aihe