Ajokortillisille kysymys

Anonyymi

Seudullahan ei ole kunniaillinen ihminen, jos ei ole ajokorttia ja autoa käytettävissä, joten ajokortillisia henkilöitä täällä toki riittää... Olenkin se ainoa täysi-ikäinen jolla korttia ei ole, koska en ole sitä lähtenyt hankkimaan.

Mutta se kysymys teille tietävät: Mistä alkaa nopeusrajoituskyltissä ilmoitettu nopeusrajoitus? Siis kun edessä on kyltti jolla annetaan kuudenkympin nopeusrajoitus niin mistä rajoitus alkaa? Siitä paikastako jossa kyltti on? Ja jatkuu niin kauan kunnes eteen tulee uusi tämän rajoituksen kumoava kyltti?

No, jos noin on, niin eikö näin digiaikanakin selvä analogia ole, että kaikissa muissakin rajoituskylteissä annettu rajoitusmääräys alkaa siitä missä kyltti seisoo ja jatkuu niin kauas kuin eteen tulee kumoava kyltti. Mitä? Näinkö on.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet ymmärtänyt nyt kaiken aivan oikein. Ansaitset kyllä ajokortin kun tämän asian ymmärsit oikein.

    • Anonyymi

      Hyvä minä. Olen siis fiksumpi kuin eräät muut! Kiitos tästä tiedosta, toki olen sitä tässä jo itsekin tovin aikaa miettinyt, että nyt on kyllä jossain muussa kuin minun järjen juoksussani vikaa!

      Ai, että! Se on nyt virallista! Hah hah haaa!

    • Anonyymi

      Ymmärsit oikein. Mutta, pysäköintikieltomerkkiin voidaan yhdistää nuoli. Mikäli nuoli osoittaa alaspäin, pysäköintikielto päättyy merkin kohdalle. Mikäli nuoli ylöspäin, pysäköintikieltoalue alkaa merkistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2234
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1914
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1053
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1033
    Aihe