Hurskaan helluntailaisen mielestä on kummallista että USAn juuutalaiset äänestävät demokraatteja.
Onhan meillä täällä uskovan kuultu sanovan että oikeasti pelastuva ei saa olla vihreä tai sossu, uskovan pitää olla mies, hetero, lihansyöjä konservatiivi, hän uskoo 6000v maailmaan ja vastustaa evoluutiota ja erilaisesia vähemmistöjä sekä korostaa miesjohtajuutta, vihaa työssäkäyvyiä naisia ja naisten tasa arvoa puoltavia tahoja. Siis republikaanien arvoja uskova toteuttaa.
Miksi Trumpin suosiessa Israelin toimia USAn juutalaiset ovat demokraatteja? Epäloogista?
Miksi juutalaiset ovat demokraatteja USAssa?
8
<50
Vastaukset
Aitouskovat ovat usein korostaneet juutalaisten suurta älykkyyttä, kun nobeleitakin heillä on paljon enemmän kuin kansan koko edellyttäisi.
Tässä kohtaa ei sitten enää haastella heidän älystään mitään, vaikka Trumpin vastustaminen todistaa siitä siinä kuin nobelitkin.- Anonyymi
Juutalaisia on usalaisia 2% javapaina liberaalina 67%heistä on demokraatteja
- Anonyymi
Siksi koska juutalaismiljardööri George Soros asuu USA:ssa ja organisoi miljardeillaan muslimi-invaasiota Eurooppaan .
Eli Soros haluaa lyödä Euroopan alas ja uskontonsa mukaisesti ( Jumalan valittu kansa) hallita miljardiomaisuuksillaan ja juutalaisten johdolla koko maailmaa.- Anonyymi
Miten Soros organisoi? Soros nimenomaan sanoi EU:ssa puhuessaan, että maita, jotka eivät halua ottaa pakolaisia, ei pidä pakottaa sitä tekemään. :) Olet langennut netissä pyörivään unkarilaiseen valeuutiseen ja salaliittoteoriaan. Joka on todettu moneen kertaan sellaiseksi.
- Anonyymi
Tasa-arvo, homot, rasismi, ilmastonmuutos. Jumala tosiaan lähettää väkevän eksytyksen kun se saa ihmiset uskomaan noin hulluihin "ongelmiin". Vieläpä oman kotimaan ja vapauden tuhoaviin ongelmiin. Kristityn ei kannata ottaa politiikkaa liian todesta, eikä sitä todesta voikaan ottaa kun katsoo noita riitakysymyksiä. Toinen puoli on lapsen tasolla eikä osaa kuin luetella: sovinismi, homofobia, islamofobia, rasismi, denialismi. Toinen osapuoli yrittää keskustella ja toinen solvaa ja pyrkii olemaan jumalana toiselle syylistävän sormen kanssa.
Tähän kysymykseen vastaa hyvin amerikanjuutalainen Ben Shapiro eräällä YouTube videoilla. Löydät videon YouTubesta otsikolla "Ben Shapiro: Why Jews Vote Leftist?"
- Anonyymi
Suurin osa juutalaisista on hyvin koulutettua ja edistyksellisiä. Tottakai he äänestävät demokraatteja. Republikaanit on vajonnut Trumpin kaudella junttipuolueeksi. Ennen republikaaneissakin oli oikea, maltillinen ja vasen laita. Demokraatithan eivät ole mikään vasemmistopuolue. Jos demokraatit pitäisi asettaa Suomen puoluekenttään, niin puolue on lähempänä kokoomusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k323748Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet501667- 731359
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751201Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1721047Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911041- 84925
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua39807Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49771- 39750