Suotta me rahaa tuhlataa nk,. uskottavaan maanpuolustukseen tulee saatanan kalliiksi kuten nuo tulevat turhat 60 vai 64 hävittäjää mitä niitä kiirehtimään, kun venäjällä taisi lentää siinä juhla paraatissa monikertainen määrä niitä koneita ja ei siinä tainnut olla kuin muutama prosentti suurin osa oli maassa. ja no onhan meillä suuri määrä reservissä näitä tykin ruokaa jotka kuolevat ensimmäisenä päivä. asia on niin, että eletään sovussa ei jauheta paskaa muttei silti nuolla persettä. häh
SUOMEN PELLE ARMEIJA JA HÄVITTÄJÄT.
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nykypäivän armeijalle tai siis anteeksi piccolopalvelulle sopivampia ja halvempia olisivat laukunsiirtovaunut :D
Piccoloperussuomalaisen piccolopuolustusministerin aika on ohi. Kansa tietää myös mistä ilman suunnasta piccoloperussuomalaiset saivat rahaa viimekin vaaleissa.
Tänään luimme että Suomen vastuut Eu:n koronapaketissa ovat 10 miljardia. Näin siis menetimme itsenäisyyden. Venäjäkin on pienempi paha mitä Eu.
Oli konetyyppi mikä tahansa, niin saako johonkin niistä lisävarusteena ns. Stuka-sireenin, jota natsit käyttivät WW2:ssa?
"eletään sovussa ei......."
Sitten kun F-35 laivueet ovat iskussa, niin tämä sovussa eläminen tapahtuu ihan itsestään ja luonnostaan....
Igorit punatähtikoneineen tulevat pitkälle tulevaisuuteen harkitsemaan todella tarkkaan, milloin lähtevät haastamaan F-35:n ylivoimaa. Ns. itäinen supervalta EI ota hevin sitä riskiä, että yksinäinen F-35 pudottaisi vasemmalla kädellä pari heidän ykkösliihotintaan. Se on realistinen uhka heille ja samoin se olisi historiallinen kasvojenmenetys Putinisteille.
Ei Suomesta ole kuin laukkuja kantamaan :D
Ns. Igoreilla on aivan ajanmukaiset ilmavermeet kaikkiin tarpeisiin mutta pikkuisella Suomel-
lamme vain rykelmä vanhoja suihkuhävittäjiä jotka edes osaltaan on saatu ilmaan. Eiks je. ;)
Voidaan+unohtaa+tuo+F-35+joka+tyydyttäisi+vain+osan+Suomen+tarpeista.+Pidän+koomisena+sitä+kun+jossitellaan+koneen+kyvystä+häivepommittaa+kremliä+kun+meillä+tarve+on+uskottavan+puolustuksen+ylläpidosta.+
Ehdottomasti+uudempaa+suunnittelua+oleva+NATO-yhteensopiva+Gripen+jolla+voitaisiin+hoitaa+KAIKKI+ilmavoimien+tehtävät+ja+reilusti+alle+50%+kustannuksilla.+
Gripen+pystyy+myös+käyttämään+paljon+laajempaa+työkaluarsenaalia+mukaanlukien+uutukainen+Meteor-ohjus.+Rökittää+myös+ilmataistelussa+venäjän+SU-27:n+mennen+tullen.+Paljon+laajempi+ilmasta+maahan+ohjusvalikoima.+Suomessa+koneiden+käyttö+on+ilmavalvonta.+Gripenin+lentotuntihinta+on+n.7000€+ja+F-35:n+tunti+maksaa+26+000€+eli+lähes+nelinkertainen.+Suomi+saa+myös+paljon+rahaa+kun+Hornetit+ja+niiden+kalliit+aseet+myydään.+Hornetin+ohjukset+eivät+ole+siirrettävissä+F-35:n+käyttöön.
Olen+puhunut
Reservin+nostomies
F-35 MIEHELLE.. VIELÄKÖ LUET KORKEA JÄNNITYS SARJAKUVIA JA USKOT NIIHIN. KRÖM ISKEE KUIN MILJOONA VOLTTIA.