Lucid dreamin, mitä tiedät ?

Anonyymi

Oletko nähnyt selkounia?
Mitä tiedät niistä?

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niitä voi harjoitella näkemään kuka tahansa, skeptikkokin.

    • Anonyymi

      Kyllä ehkä kerran vuodessa. Nuorena ylä-asteella näin muutaman kerran unta jossa tiedostin olevani unessa. Sitten muodostin ajatuksen voimalla ilmapalloja siihen uneen. Se on vaikeaa, koska se ei onnistu jos sitä epäilee, vaikka koko uni onkin oman mielen luomaa. Useimmiten unissa toimii luovana voimana pelko, siis painajaisissa. Kun painajaisessa epäilee jotain, niin siitä tulee äkkiä totta. On se ihmeellistä tuokin.

      Jos vähänkään tiedostan olevani unessa niin pystyn nousemaan ilmaan heiluttamalla käsiäni, mutta siitä eteenpäin sitä on vaikea hallita, ja lisäksi iskee korkeanpaikanpelko lähes yhtä voimakkaasti kuin valveilla ollessa tosimaailmassa.

      Unessa pystyy tekemään mitä tahansa ja luomaan mitä tahansa jos tulee tietoiseksi unestaan, eikä se katkea. Mutta jostain syystä koko asia ei oikeastaan kiinnosta minua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      934
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      788
    3. 60
      772
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      734
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      46
      670
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      664
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe