Miksi järjestelmä on niin valtavan monimutkaiseksi tehty? Mitä sillä saavutetaan?
Siis miksi on valtion tuloveroasteikko jo alkaen alle 20 000 € tuloista, vaikka oikeasti valtion tuloveroa maksetaan vasta lähes 40 000 € tuloista?
Mikä hyöty on ilmoittaa tuloveroasteikot ja niiden ylittävät prosentit ja sitten sekoittaa täysin pakka ansiotulo-, työtulo ja perusvähennyksillä?
Noiden jälkeen ei ilman laskuria enää tiedä mistä tulosta alkaen pitää veroa maksaa ja miten marginaalitulo muuttuu.
Miksei voi yksinkertaistaa tyyliin
Alle 10 000 € ei veroja
10 000 ylittävältä 33% kunnallisverosta
20 000 ylittävältä 67% kunnallisverosta
30 000 ylittävältä 100% kunnallisverosta
40 000 ja sitä suuremmille valtion tuloveroasteikko.
Vai onko juuri tarkoitus peitellä progression todellisuus kansalta?
Tuloverotuksen monimutkaisuus
1
263
Vastaukset
- Anonyymi
Kätevintä on tienata sen verran paljon, että ei tarvitse murehtia moisista kun netto riittää mukavasti ja jää säästöönkin.
Yksi syy monimutkaisuuteen liittynee eduskunnan tyyliin tehdä erilaisia lehmänkauppoja ja antaa ja poistaa vähennyksiä milloin kenenkin kiinnostuksen ja kannatuksen mukaan. Eduskunta nimittäin säätää myös verolait, ei verohallinto, joka yrittää pitää jotain tolkkua.
Eduskunta ei esimerkiksi tajua, että joku pieni muutos vähennyksissä, jonka perusteena on vaikkapa 20 miljoonan säästöt budjetissa, voi aiheuttaa pahimmillaan 30 miljoonan kustannukset verotusohjelmiston päivitykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3269101Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835638Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3335160SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden733602Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33042Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal602426Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42382Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72308- 1132276
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402173