Tuloverotuksen monimutkaisuus

Anonyymi

Miksi järjestelmä on niin valtavan monimutkaiseksi tehty? Mitä sillä saavutetaan?

Siis miksi on valtion tuloveroasteikko jo alkaen alle 20 000 € tuloista, vaikka oikeasti valtion tuloveroa maksetaan vasta lähes 40 000 € tuloista?

Mikä hyöty on ilmoittaa tuloveroasteikot ja niiden ylittävät prosentit ja sitten sekoittaa täysin pakka ansiotulo-, työtulo ja perusvähennyksillä?

Noiden jälkeen ei ilman laskuria enää tiedä mistä tulosta alkaen pitää veroa maksaa ja miten marginaalitulo muuttuu.

Miksei voi yksinkertaistaa tyyliin

Alle 10 000 € ei veroja
10 000 ylittävältä 33% kunnallisverosta
20 000 ylittävältä 67% kunnallisverosta
30 000 ylittävältä 100% kunnallisverosta
40 000 ja sitä suuremmille valtion tuloveroasteikko.

Vai onko juuri tarkoitus peitellä progression todellisuus kansalta?

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kätevintä on tienata sen verran paljon, että ei tarvitse murehtia moisista kun netto riittää mukavasti ja jää säästöönkin.

      Yksi syy monimutkaisuuteen liittynee eduskunnan tyyliin tehdä erilaisia lehmänkauppoja ja antaa ja poistaa vähennyksiä milloin kenenkin kiinnostuksen ja kannatuksen mukaan. Eduskunta nimittäin säätää myös verolait, ei verohallinto, joka yrittää pitää jotain tolkkua.

      Eduskunta ei esimerkiksi tajua, että joku pieni muutos vähennyksissä, jonka perusteena on vaikkapa 20 miljoonan säästöt budjetissa, voi aiheuttaa pahimmillaan 30 miljoonan kustannukset verotusohjelmiston päivitykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4118
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3803
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1593
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1582
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe