Miksi järjestelmä on niin valtavan monimutkaiseksi tehty? Mitä sillä saavutetaan?
Siis miksi on valtion tuloveroasteikko jo alkaen alle 20 000 € tuloista, vaikka oikeasti valtion tuloveroa maksetaan vasta lähes 40 000 € tuloista?
Mikä hyöty on ilmoittaa tuloveroasteikot ja niiden ylittävät prosentit ja sitten sekoittaa täysin pakka ansiotulo-, työtulo ja perusvähennyksillä?
Noiden jälkeen ei ilman laskuria enää tiedä mistä tulosta alkaen pitää veroa maksaa ja miten marginaalitulo muuttuu.
Miksei voi yksinkertaistaa tyyliin
Alle 10 000 € ei veroja
10 000 ylittävältä 33% kunnallisverosta
20 000 ylittävältä 67% kunnallisverosta
30 000 ylittävältä 100% kunnallisverosta
40 000 ja sitä suuremmille valtion tuloveroasteikko.
Vai onko juuri tarkoitus peitellä progression todellisuus kansalta?
Tuloverotuksen monimutkaisuus
1
167
Vastaukset
- Anonyymi
Kätevintä on tienata sen verran paljon, että ei tarvitse murehtia moisista kun netto riittää mukavasti ja jää säästöönkin.
Yksi syy monimutkaisuuteen liittynee eduskunnan tyyliin tehdä erilaisia lehmänkauppoja ja antaa ja poistaa vähennyksiä milloin kenenkin kiinnostuksen ja kannatuksen mukaan. Eduskunta nimittäin säätää myös verolait, ei verohallinto, joka yrittää pitää jotain tolkkua.
Eduskunta ei esimerkiksi tajua, että joku pieni muutos vähennyksissä, jonka perusteena on vaikkapa 20 miljoonan säästöt budjetissa, voi aiheuttaa pahimmillaan 30 miljoonan kustannukset verotusohjelmiston päivitykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824787- 1862103
- 1321782
- 1751415
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161291- 351106
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj171103- 78993
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh302989- 52976