Yritys/Työ

Olisiko täällä reilua ja ihanaa auttajaa joka voisi auttaa tulevaa yrittäjää pääsemään alkuun ja korvaus on myös tiedossa jos apua löytyy. Olen itse auttanut paria yrittäjää alkuun ja vaikka mitä mutta kun nyt itse tarvitsee apua niin on vähän kysymysmerkillä mutta nämä eivät auta ketä olen auttanut itse henkilökohtaisesti ja se kirpaisee. Jos tunnet olevasi oikea henkilö niin keskustellaan ja ole yhteydessä.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minkäslainen ”uusi alku” olisi mielessä?

Äänestä
  • Uuden yrityksen aloitus.

    Äänestä

Minkälainen konkurssi pitäisi saada vetämään ja paljonko siis haluat rahaa?
Vai kelpaako toisenlainen apu?

Äänestä
  • En ole tehnyt enkä tee konkurssia ja uuden firman ajatellut perustaa, Turkuun,kotoa käsin voin tomia siinä ja kulut jäävät pieniksi.

    Äänestä

  • Mitähän apua meinasit? ja se kelpaa aina.

    Äänestä

  • Mitä apua meinaat? ja lainaa.... Sekä varma takaisin maksu.

    Äänestä

Valitettavasti homman nimi on se että apua otetaan auliisti vastaan kun yritys käynnistetään, mutta kun se saa ilmaa siipien alle niin avun saaja unohdetaan.
Autoin itsekkin entisiä työntekijöitä alkuun, suosittelin kirjanpitäjän, autoin tavarantoimittajien kanssa, järkkäsin työmaita yms.
Mikä oli palkkio? Paskanpuhumiset, työmaiden varastelut, täysverinen kilpailu, hintojen polkeminen yms.
Nyt sama toistui toisen työntekijän kanssa, tällä kertaa olen ollut viisaampi, apu maltillisempaa.
Kerroin myös aiemmasta kokemuksesta ja etten halua saada puukkoa selkään kahvaa myöten auttamisen jälkeen.
Tämän uuden kaverin firma ei olekkaan lähtenyt lentoon yhtä hyvin.
Lopetin nyt talvella työmaiden välitämisen kun alkoi paskapuhetta että joutuu auttamaan minun firmaa eikä anneta kunnon töitä.
Eli saatu apu alkoi unohtua noin vuodessa, katsotaan meneekö konkkaan vai muistaako auttajan.

Äänestä

Hei, Tämä on niin totta ja nyt tämä viimeinen jota autoin on oikeasti velkaa pikkuisen summa minulle ja kun kyselen että tarvitsen jo rahani,tulee pelkkää haukkumista ja tänään tämän naisen tytär meinasi hyökätä kimppuuni ja en saa nyt tätä ymmärtämään että on aika jo maksaa maksut ja tehtiin hänen kanssaan jo viime vuonna sopimus ja suunnitelma miten hän maksaa,en ole latin latia saanut häneltä,pelkkää haukkumista ja tänään sain kuulla että olen olen homo,jo on touhua,omat rahani kiinni ja tässä ollaan,mää en niin kestä,itkettää ja harmittaa ja unet mennyt,itselläni hyvä idea ja ainut ketä tekisi Turussa sitä niin nyt ollaan tässä.......

Äänestä
  • Turhaa hermoilet rahojen perään.
    Minä lainasin kanssa eräälle kaverille rahaa, pyynnöistä huolimatta ei maksanut.
    No kyllästyin karhuamaan ja siirsin saatavan asianajajalle joka aloitti velkomuskanteen valmistelut ja sitäkautta ulosottoon.
    Selitelkööt kaveri nyt sitten asianajajalle satuja.
    Minun lainasta ei ollut velkakirjaa mutta tiliotteesta löytyy lainatapahtuma.
    Viivästyskorko muuten alkaa siitä kun olet 1. kerran karhunnut saatavaasi.
    Ei kannata sääliä huijaria, pistä vain polvilleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olisiko täällä reilua ja ihanaa auttajaa joka voisi auttaa tulevaa yrittäjää pääsemään alkuun ja korvaus on myös tiedossa jos apua löytyy. Olen itse auttanut paria yrittäjää alkuun ja vaikka mitä mutta kun nyt itse tarvitsee apua niin on vähän kysymysmerkillä mutta nämä eivät auta ketä olen auttanut itse henkilökohtaisesti ja se kirpaisee. Jos tunnet olevasi oikea henkilö niin keskustellaan ja ole yhteydessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu