Domain Account, miten se pois / paikalliseksi käyttäjätiliksi ?

Anonyymi

Miksi Windows 2000 -tietokoneessani on verkkotunnuksen tili eli Domain Account ja miten sen saa pois ?

Kun avaa ohjauspaneelista:

Paikalliset Suojausasetukset /

Suojausasetukset / Tilikäytännöt / Salasanakäytäntö
ja sieltä:

Salasanan enimmäisikä, niin vaikka sinne asettaisi mitä, niin asettamani arvo näkyy
vasemmassa sarakkeessa otsikolla "Paikallinen asetus", mutta silti oikeassa sarakkeessa otsikolla "Voimassa oleva asetus" näkyy AINA 42 päivää.

nettihaulla löytyi tällainen sivu:
https://www.top-password.com/blog/set-password-to-never-expire-for-domain-accounts-in-windows-server/

lainaus em. sivulta:
"By default, domain users are required to change their passwords every 42 days, as defined by domain password policy."

Eli tuntemattomalla tavalla käyttäjätunnuksestani Windows 2000 Professional -koneessani on tullut "domain user".

Miten saan palautettua asian niin, että kyseessä on normaali paikallinen käyttäjätili eikä mikään "domain user account" ?

Vaikuttaisi siltä, että joku asiaton on peukaloinut konetta. Kone on NAT -reitittimen takana, eli julkisesta internetistä käsin näkyy vain NAT -reitittimen julkinen IP -osoite, mutta tietokoneilla on ns. ei-reititettävä osoite, joka ei ole julkisesta internetistä käsin saavutettavissa, esimerkki tällaisesta on 10.0.0.9

Tällainen peukalointi vaatii jotakin seuraavista ollakseen edes mahdollinen:

1) Fyysinen tunkeutuminen asuntoon

2) WLAN -reitittimen tietoturvan murtautuminen siten, että murtautuja pystyy liittymään WLAN -verkkoon, vaikka ei salasanaa tiedäkään.

2) reitittimen tietoturvan murtautuminen siten, että murtautuja pystyy päivittämään reitittimen ohjelmiston sellaiseksi, joka jättää murtautujalle takaoven, jota kautta voi myöhemminkin päästä luvattomasti käsiksi ensin reitittimeen, ja reitittimeen asennetun lisäohjelman avulla voi käyttää reitintä ponnahduslautana muihin kohteisiin, esim. sisäverkon koneisiin, joilla ei ole julkiseen internetiin näkyviä IP -osoitteita.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        229
        5332
      2. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        195
        2765
      3. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        59
        1943
      4. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        67
        1592
      5. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        13
        1498
      6. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        138
        1335
      7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        107
        1315
      8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        166
        1278
      9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

        Olet mielessäni, vanhempi mies
        Ikävä
        86
        1224
      10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        109
        1194
      Aihe