Me persut emme tule milloinkaan hyväksymään EU:n liittovaltiokehitystä. Tuo olisi venäjänvastaisuutta.
Me persut hyväksymme liittovaltion ainoastaan Euraasian liittovaltion luonnollisen kehityksen tuloksena, jota rauhaarakastavat kansat omaehtoisesti halajavat. Venäjä on Euraasian liittovaltion luonnollinen keskusvaltio, jonka määräyksiä Suomenkin on nöyrästi toteltava. EU on paha ja Euraasia on hyvä. Putinkin on tuon todistanut jo vuonna 2006 niin pitäisi tyhmemmänkin hipin jo tuo ymmärtää.
Me persut hyväksymme liittovaltion ainoastaan Euraasian liittovaltion luonnollisen kehityksen tuloksena, jota rauhaarakastavat kansat omaehtoisesti halajavat. Venäjä on Euraasian liittovaltion luonnollinen keskusvaltio, jonka määräyksiä Suomenkin on nöyrästi toteltava. EU on paha ja Euraasia on hyvä. Putinkin on tuon todistanut jo vuonna 2006 niin pitäisi tyhmemmänkin hipin jo tuo ymmärtää.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Asiasta voidaan kuitenkin neuvotella sopivaa hillotolppaa vastaan.
Tämä on hyvää tämä tokriini totesi Teukka ja otti vielä toisenkin huikan Putinin kunniaksi.
Persu hyväksyy eu-liittovaltion vain jos Euroopan kansleriksi nousee Adolf Hitler.
PS on vastustanut liittovaltiokehitystä jo silloin kun mitään Venäjää ei ollut edes olemassa
Vain sellainen liittovaltio jota johdetaan Kremlistä käsin on Perussuomalaiselle ihmiselle hyvä.
Onko sinulla sellaisesta esimerkkejä? NL kaatui (muuttui Venäjäksi) vuosia ennen kuin persut perustettiin.
Sen tsaarin aikaisen Venäjän aikana persuja ei ollut myöskään.
Ruhtinas Igorin leski Olga yhdisti Venäjän vuonna 945. Ei siihen aikaan mitään persuja ollut. Tai saattoihan persuttajia ollakkin. Kukaties vaikka Olga oli historian ensimmäinen persu.
Kyllä sitä eu:ta tuputettiin jo silloin smp:n aikana
Jolloin persuja ei ollut olemassakaan.
Vain sellainen sopii mädättäjä vihervassareille!
Paljon oli myös ennen EK-vaaleja 2015 asioita, joita persut eivät muka tulisi missään nimessä hyväksymään.
Vaalien jälkeen he hyväksyivät yksimielisesti ryhmä-äänestyksissään asioita, joista ennen vaaleja vaahtosivat muidenkin kuin Soinin suulla ihan toisin kuin sitten toimivat vaalien jälkeen.
Tyhmiä koijattiin oikein olan takaa ja saatiin perskekohallitus, kaikkien aikojen pahin poliittinen katastrofi.
Anonyymi 16:39 -Erittäin hyvin tiivistetty. Kiitos!
Tämä selvää ja odotettua. Asiaa pitää vastustaa jos siitä ei ole puolustavaa kehotusta raamatussa.
Vastustaako persut liittovaltiota yhtä "tehokkaasti" kuin koko EU:ta?? Nimittäin persut unohti taannoin Isä Timon johdolla EU-vastustuksen. Ja samaa linjaa on jatkanut Mestari Hallikainen.
Tukholma-syndroomasta kärsinyt toimittajakin sai jonkin kohtauksen kun Jussi kehtasi avoimesti kyseenalaistaa koko EU_puljuun kuulumisen ja olemisen panttivankeina siinä
Jussi aina väliin heittäytyy hulluttelemaan. Eihän se tosissaan ole EU:ta vastaan. Ei ainakaan tekonsa sellaisesta kerro??
Jussi on sellainen "melkein-mies".
Jussi Halla-aho: Suomen eroa eurosta alettava valmistelemaan ”nyt heti
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/jussi-halla-aho-suomen-eroa-eurosta-alettava-valmistelemaan-nyt-heti-taloustieteilija-avoin-shekki-brysselin-johtajille/6767c120-1c40-4e12-97fa-e0e1a42449ac
"Poliittisen talouden väitöskirjatutkija huomauttaa, ettei eurossa ole tällä hetkellä mitään mekanismia, jolla siitä voisi erota."
Halla-aho harjoittaa vastuutonta populismipolitikointia näinäkin aikoina.
"– Henkilökohtainen mielipiteeni on, että olisi Suomen etujen mukaista erota EU:sta, mutta ymmärrän realiteetit, Halla-aho sanoo Nykypäivässä."
Lainaus Verkkouutisista.
Aivan kuten natojäsenyysasiassakin Halla-aho kannattaa natojäsenyyttä, mutta kertoo, ettei se realiteettien (=enemmistö ei kannata jäsenyyttä) takia ole ajankohtaista.
Kyllä niitä muitakin kriittisiä on jopa kepuissa
Petri Honkonen kipusi vaivihkaa keskustan johtoportaaseen – Nuoren polven kansanedustaja uhraisi euron kriisissä ja uskoo, että ilmastopolitiikka tuli ”nivelvaiheeseen”
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/petri-honkonen-kipusi-vaivihkaa-keskustan-johtoportaaseen-nuoren-polven-kansanedustaja-uhraisi-euron-kriisissa-ja-uskoo-etta-ilmastopolitiikka-tuli-nivelvaiheeseen/8e65c680-ab6d-4dbe-b087-dba32c8878dc
Ei yksi pääsky kesää tee.
Kenenkä "nimissä" mahdatkaan kirjoitella? Mietipä vähän kuinka laillista tämä on!
Olen samaa mieltä. On laitonta puhua Jussin suulla, jonka suhtautuminen ei ole niin jyrkkää EU:ta kohtaan.
Vasukysyyvasuvastaa.
Ja persu vastustaa tullakseen huomioiduksi. Gallupit osoittavat, että persut ja persujen politikointi on huomioitu.
Terveisiä vaan kaikenmaailman persuturtiaisille.
Persut on kapuloita rattaisiin puolue.
Haittasuomalaisia.
Persut rakastaa suomalaisia persut ei vihaa
Silti kannatus laskee. Onko valtaosa suomalaisista siis masokisteja?
Minä olen suomalainen, mutta en perussuomalainen enkä minä vihaa suomalaisia.
En edes perussuomalaisia.
Ei pitäisi persujen kuvitella olemattomia asioita, joilla kiihdyttävät mieltään niin, että suusta tupsahtelee milloin mitäkin älyttömiä möläyksiä.
Miten tuo rakkaus ilmeni persujen hallituskaudella 2015-2017?
Halla-ahon kaasutuskirjoitukset ja "erityiset syyt" ?
Pelkkää persumaista rakkautta.