Miksi TSH ei laskunut tyroksiinikokeilun aikana?

Hei,

lääkärillä epäily, että olisi vajaatoimintaa oireiden, joten sain 50 mcg tyroksiinikokeilun n. 4,6 arvolla. Kolmen kuukauden jälkeen T4V on noussut, mutta TSH lähes sama kuin ennen lääkityksen aloitusta.

Miten tämä on mahdollista? Onko minulla vajaatoiminta vai mitä tämä meinaa?
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tyroksiiniannos on todennäköisesti liian pieni. Miten paljon T4v on noussut lähtötasosta? Onko mitään apua ollut kokeilusta?

Äänestä

Minulla taas TSH seuraa hyvin tyroksiininostoja ja laskee, mutta T4v ei nouse mihinkään viitealueen yläkolmannekseen, vaan se laskee aina alakolmannekseen. Suunnilleen samaan lukemaan kuin aloittaessa. TSH oli 5 alussa, nyt 1.
Mistähän johtuisi? Onkohan minulla mitään vajaatoimintaa edes? Toisaalta väsymys yms. vähän helpottanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei,

lääkärillä epäily, että olisi vajaatoimintaa oireiden, joten sain 50 mcg tyroksiinikokeilun n. 4,6 arvolla. Kolmen kuukauden jälkeen T4V on noussut, mutta TSH lähes sama kuin ennen lääkityksen aloitusta.

Miten tämä on mahdollista? Onko minulla vajaatoiminta vai mitä tämä meinaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu