Ylivieskan kannattaisi liittyä Nivalaan. Josko Nivala maksaisi Ylivieskan velat pois? Nivalassa muutenkin paremmat harrastusmahdollisuudet ja työpaikkoja paremmin. Ylivieskassa homeessa julkiset rakennukset, koulut, terveyskeskus jne.
Ylivieska liittyy Nivalaan
Anonyymi
1663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eiku nivalan kannattais liittyä Sieviin. Ylivieska sovitettais alavieskan kautta kalajoelle asti!
Ei haluta Ylivieska laisten kan kimppaan, outoo nokkapystys kulkevaa porukkaa, aina jos joku on sieltä akan ottanut ni sekuntaa on aina ollu
No mitäs Niva Kaijan sukulainen,olet enäppi Ylivieskalainen ko arvaatkaan. Teitin esi Äitihän on Niva kaija joka on Ylivieskasta invalaan muuttanut.
Hyvä idea, mutta eipä taida Nivala huolia meitä. Parempi olisi tietysti muuttaa sinne. Tuo on tosiaan huolestuttavaa tuo julkisten rakennusten sisäilmaongelmat niinku terveyskeskuskin, jossa sairaat ihmiset käy.
Samaa Kalliota Ykan teekoo on kuin Nivalan. Nivala ei kuitenkaan homeessa.
Eiku nivalan enklaavit liitetään ylivieskaan mitä pikimmiten.
Onko totta että Ylivieskan tk:ssa on sisäilmaongelmia?
Totta. Työntekijöitä joutunut siirtymään toisiin paikkoihin kun oirehtivat niin voimakkaasti.
Homepitäjä ylivieska, kaikki rakennukset homeessa
Vuodeosastolla ongelmia.
Miten siellä potilaat voi olla? Sairastuvat lisää. En kyllä halua sinne potilaaksi enkä omaistani. Eikö se ole sairauksien kannalta huono jos joutuu sisäilmaongelmaisessa paikassa olemaan yötäpäivää.
Ja onko muuallakin ongelmia.
Eikä oo vara rakentaa uutta, kun talous kuralla.
Nivalan kanta Äiti on Niva Kaija joka on Ylivieskasta mennyt nivalaan,niin eikös se nivala ole Ylivieskaa jo.
Sitten harkitaan kun Tiilimaan kauppakeskus on valmis.
Ylivieska liitettäisiin iliman muuta Haapaveteen, muttei haapavetiset halua. Syy: Haapavetiset eivät halua vesijättömaata. Vain laatumaaperä kelpaa!