Tästä seuraa, että moni hallitusneuvotteluissa sovittu asia joudutaan hylkäämään.
Esimerkiksi oppivelvollisuuden venyttäminen 18 vuoteen katsotaan olevan niin kallis, että nykyinen taloustilanne ei salli sen toimeenpanoa tällä hallituskaudella.
Seuraako tästä, että pakkoruotsitusteema ylioppilaskokeissa kuitenkin viedään maaliin, vai ei?
Koronakurjimus on tuhonnut maan talouden ja sitä kautta myös budjetin perusteet
4
86
Vastaukset
- Anonyymi
Pakkoruotsiin liittyvät asiat viedään kiireellisesti läpi hallitusohjelman mukaan. Tässä tapauksessahan pakkoa lisätään.
Kun viime eduskuntakaudella käsiteltiin kansalaisaloitetta vapaan kielivalinnan puolesta, kiireitä ei löytynyt, ja lopulta koko asia vesitettiin viivyttelyllä.Tasa-arvoa.
Kun kääpiöminoriteetti haluaa jotain, se käsitellään nopeasti, koska minoriteettikin on miniskuulinen.
Majoriteetti taas on iso, niin sen asioita joutaa käsittelemään vaikka joskus 3000 vuoden kuluttuakin :-))))- Anonyymi
Niillä rahoilla sai koulujen toisen asteen maksuttomaksi, lisää lääkärikoulutusta, vanhukset hoidettua, päiväkotiryhmät pienemmiksi ja kasvukeskuksiin lisää kohtuuhintaista asuntotuotantoa, että nuoret ja perheelliset pystyisivät muuttamaan työ perässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niillä rahoilla sai koulujen toisen asteen maksuttomaksi, lisää lääkärikoulutusta, vanhukset hoidettua, päiväkotiryhmät pienemmiksi ja kasvukeskuksiin lisää kohtuuhintaista asuntotuotantoa, että nuoret ja perheelliset pystyisivät muuttamaan työ perässä.
Pakkoruotsi on investointi menneisyyteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432987Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612921- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721644- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070