Onneksi olkoon, ootte päässeet valtakunnan otsikoihin aivottomalla hölmöilyllä Kaakkurinkulman parkkialueella. Ja käyneet käsiksi myös poliisiautoihin kaiken muun hölmöilyn lisäksi 😳
Kaakkurinkulman pellet
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Olkaa Oululaiset vain iloisia, onhan kulttuurinne nyt rikasta.
Älkää antako pelolle valtaa.
Oulussa mielenvikaisuus on ollut hyvin yleistä jo vuosikymmenten ajan.
Se johtuu varmaan sikäläisistä ikävistä ja rumista maisemista, kylmästä arktisesta ilmastosta, pitkästä ja pimeästä talvesta, sekä ahdasmielisen lestadiolaisuuden ja jyrkän vasemmistolaisuuden yhdistelmänä syntyneestä tympeästä asenneilmapiiristä.
Turhaa sinä vasemmistolaisuutta sotket sekaan, kyllä kapitalismi on se pahin kurjistaja joka aiheuttaa eniten ahdistusta.
Vasemmistolaisuus ja etenkin jyrkän linjan kommunismi on yhteiskunnan syöpä.
Kommunistiset kokeilut ovat aiheuttaneet pelkkää köyhyyttä, kurjuutta ja kaaosta kaikkialla maailmassa. Selkeä esimerkki löytyy itärajamme takaisesta kehitysmaasta.
Entinen Neuvostoliitto oli todella epäonnistunut valtio.
Kommunismi on kommunismia ja sopii lähinnä hipeille ym. hihhuleille.
Kapitalismi on talouden yksikkömuoto, eli minä-muoto, vasemmistolaisuus on talouden monikkomuoto, eli me-muoto.
Kapitalismissa on minä, minun, minulle meininki, vasemmistolaisuudessa pyritään jakamaan tasapuolisesti, eli jopa duunari saa osansa. Kapitalismissa poljetaan kaikki maahan mikä vähänkään kengän alla periksi antaa. Jos et kapitalismissa osaa pitää puoliasi, eli suurin osa duunareista, jäät köyhäksi. Kapitalismi on jatkuvaa tappelua, ja se tappelu vie kaiken ajan ja energian, joten se on siten pelkää itsekästä resurssien tuhlaamista.
Tämä sinun itärajan malliesimerkki on kapitalismin huipentuma ja malliesimerkki kapitalismista, siihen pyritään Suomessakin koko ajan. Putin omistaa kavereineen koko maan, tämä on sitä kapitalismia, ei sosialismia, saati kommunismia.
Mikä ihmeen keskenkasvuinen märkäkorva sinö oikein olet?
Sinähän et ymmärrä kapitalismista ja kommunismista yhtään mitään. Ehkä se johtuu siitä, että et ollut edes syntynyt siihen aikaan kun itärajamme takana vielä oli köyhä ja takapajuinen kommunistinen Neuvostoliitto niminen hylkiövaltio. Nykyäänhän siellä on köyhä ja takapajuinen Venäjä niminen hylkiövaltio.
Nykyisten märkäkorvien tapaan luulet tietäväsi kaiken niistäkin asioista, joista sinulla ei ole mitään omaa kokemusta. Minulla sitä elämänkokemusta on huomattavasti enemmän kuin sinulla, mikä selittää sen että myös tiedän eri asioista huomattavasti sinua enemmän.
No kuuleppas vanha partaan paappattaja, ja kerro mikä vertauksessa on väärin, eli kapitalismissa pyritään kasvattamaan omaa mammonaa, ja vasemmistolaisuudessa yhteistä omaisuutta?
Mitä Venäjään tulee, niin moni venäläinen on vielä köyhempi ja pahemmin sorrettu tänä päivänä mitä kommunismin aikaan, ja se on sitä kapitalismia.
Venäjää tosiaan hyljeksittiin ja koitettiin lyödä matalaksi, siis kapitalistien toimesta, koita siinä sitten valtiota ylläpitää, mutta mites Kiina pärjää? Kommunismi kukoistaa, vaikkakin on vain näennäinen kommunismi, sillä Kiinassakin mennään kapitalismi edellä kuten länsimaissakin. Länsimaille kommunismi kelpaa kun siitä on lännelle hyötyä, kuten halpaa työvoimaa ja halpoja tuotteita, mutta jos yrittää vastustaa kapitalismia, eikä ole varaa tai kykyä tapella vastaan, kapitalismi tuhoaa kommunismin ja myös sosialismin, sillä ne ovat kapitalismin vihollisia, siitäkin huolimatta että ihmiset ovat sosiaalisia ja haluavat ajaa myös yhteisiä etuja.
Vasemmistoa ei ole jäljellä kuin Suomen kaltaisissa valtioissa, joissa on vielä jotain yhteistä, mutta kaikkea tätä ajetaan systemaattisesti alas, kuten vahusten ja sairaiden hoitoa, eli kapitalismia tilalle vaan, lopputulos on sitten yhtä paskaa jolla joku rikastuu.
Sinä olet kaikista asioista pihalla kuin lintulauta. Ehkä se johtuu siitä, että elämänkokemuksesi on 0.
Kommunismista tai kapitalismista sinun on tuha kirjoitella enempää, koska et ymmärrä niistä tuon taivaallista.
Minä olen syntynyt vuonna 1960, joten minulla on paljon omaa kokemusta sellaisistakin asioista, joista sinä märkäkorva et ole koskaan kuullutkaan.
Ja minä 1956, entäs sitten? Etpä osannut vastata mihinkään kun et tiedä mistään mitään, mäkätät vain turhaa kun kaikki eivät ole samaa mieltä kanssasi.
Minua ahdistaa se kun vasemmistoliitto ja sosiaalidemokraatit meni vastoin vaalilupauksia hallitukseen 2011 jakelemaan tukipaketeita ympäri Eurooppaa suomalaisten veronmaksajien kustannuksella. Meidän ei tarvitsisi tukea Italiaa ym kriisimaita jos em puolueet olisi pitäneet lupauksensa. Tosin nytkään ei olisi pakko tukea jos olisi isänmaallisuutta hallituspuolueilla ja kokoomuksella. Presidentti Sauli Niinistö on muuttunut vihdoin eurokriittisiseksi joka ok. Hänen entinen puolueensa kokoomus taas on globalisti.
Mitä hyvää vasemmistopuolueet on kymmenen viime vuoden aikana saaneet aikaan. Kun olivat edellisen kerran hallituksessa, leikkasivat vanhustenhoidosta ja lisäsivät verotusta josta kärsi eniten köyhimmät suomalaiset 2011 alkaen. Sosiaalidemokraatti Jutta Urpilainen sai komissaarin paikan kun jakeli tukipaketeita ympäri Eurooppaa.
Kiina vaurastui muutama kymmenen vuotta sitten kun salli markkinatalouden. Kiinassa on nyt enemmän miljonäärejä kuin Suomessa asukkaita. Tosin Kiinassa enemmän asukkaita.. Ja monet kommunistit yrittivät liittää Suomen Neuvostoliittoon. Neuvostoliitossa pieni johto eliitti ui rahoissa ja kansa kärsi.
Lisää vaan televisioon poliisit-sarjoja joissa näytetään kuinka poliisi on ystävä ja hläopä lentää ja töppäilyistä selviää leikkisällä huomautuksella.
Tällaiset pellesarjat on omiaan murentamaan poliisin auktoriteettia!
Yhdellä Lapin poliiseista jatkuvasti mälli huulessa, aivan sama kuin vetäisi röökiä autolla ajaessaan.
Näin siinä käy kun annetaan nuorisolle löysiä ja teini-ikäiset ovat lainsuojattomia, jo mopoiässä saavat tehdä mitä tahansa ja aiheuttaa mopoillaan ja kevareillaan häiriöitä, homma jatkuu kun saavat ajokortin.
Mutta minkäs teet kun Suomen hallituksessa kun istuu melkein samanikäisiä kansanedustajia ja ministereitä jotka eläneet teini-ikänsä kuin pellossa.
Joskus käy vielä niin että joku kansalainen polttaa päreensä tuollaiseen häiriköintiin ja ottaa ohjat omiin käsiinsä..no loppua voi vaan arvella.
99 prosenttia oululaisista on aivottomia ääliöitä. Toivottavasti Oulu on venäläisten ydinaseiden maali nr1, kun seuraava sota syttyy.
Ouluun varmaan kertyy luusereita, juntteja sekä peräkammarin poikia ympäröivältä köyhältä ja kurjalta maaseudulta kuten esimerkiksi Pudajärveltä.
Niiden sekä kanta oululaisten pölvästien kokoontuessa seurauksena on mitä on. Mitään hyvää siitä ei ainakaan seuraa.
Puolangaltahan ne pöljimmät tulee niin kuin eräs Juha S.
Toivottavasti nokialainen nuoriso-ohjaaja kului kunnolla käytössä.
Riittääkö poliisilla kielitaito?
Vai olikohan tulkkeja mukana?
Arabia ja sen eri murteet on vaikeita...
Kyllä ne oli ihan lestoja.
Ottakaa selvää kenen pennut aiheuttaa häiriöitä, varsinkin jos alaikäisiä ja tehkää vanhemmille kiusaa, silmä silmästä.
Pirunpenikoita
Tuokin ongelma katoaisi, jos polttoaineveroa nostettaisiin joka kuukausi niin että vuodessa litrahinta nousisi aina eurolla.