mutta Raamatussa on naisia joille Jumala oli antanut Pyhän Hengen ja profetoimisen lahjan. Minkä takia nainen on syrjäytetty puhujana vl-liikkeessä?
Apt.21.
7 Tyyrosta me saavuimme Ptolemaikseen, ja siihen päättyi purjehduksemme. Ja me tervehdimme veljiä siellä ja viivyimme päivän heidän luonansa.
8 Mutta seuraavana päivänä me lähdimme sieltä ja tulimme Kesareaan, jossa menimme evankelista Filippuksen tykö, joka oli yksi niistä seitsemästä, ja jäimme hänen tykönsä.
9 Ja hänellä oli neljä tytärtä, neitsyttä, joilla oli profetoimisen lahja.
Apt.21.
7 Tyyrosta me saavuimme Ptolemaikseen, ja siihen päättyi purjehduksemme. Ja me tervehdimme veljiä siellä ja viivyimme päivän heidän luonansa.
8 Mutta seuraavana päivänä me lähdimme sieltä ja tulimme Kesareaan, jossa menimme evankelista Filippuksen tykö, joka oli yksi niistä seitsemästä, ja jäimme hänen tykönsä.
9 Ja hänellä oli neljä tytärtä, neitsyttä, joilla oli profetoimisen lahja.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Nainen on herkempi vastaanottamaan Jumalan viestejä kuin mies. Miehet eivät välttämättä ymmärrä naisen monisanaisia puheita.
Esim. Heprealaiskirje on monesti laitettu Paavalin nimiin, vaikka kirjotustyylistä huomaa heti, että kirjoittaja ei ole Paavali. On erittäin todennäköistä, että Heprealaiskirjeen on kirjoittanut Priscilla.
Jumala on ilmottanut jo alusta asti, Aadamille ja Eevalle, että käärme vastustaa eniten naisia. Aadam syytti synnistään Eevaa ja Jumalaa. Eeva tajusi syntinsä ja katui uskoneensa käärmeen valheita. Tässä ero! Ne vahat Aatamit, jotka kuolemalla kuolevat syyttävät naisia ja Jumalaa milloin mistäkin ja toisinaan yrittävät vaientaa. Ne uudet Aatamit, jotka Jeesuksessa Kristuksessa ovat kannustavat naisiakin tekemään sen, mitä Pyhä Henki on antanut tehtäväksi.
Miehet tarvitsevat kovempaa kuria kuin naiset. Vertaa esim. tyttö- ja poikalapsia. Pojat ovat villimpiä ja tarvitsevat kovemman kurin kuin tytöt. Tytöt ovat fiksumpia ja herkempiä kuulemaan ja siksi eivät telo itseään niin kuin pojat.
Eli, kaikki tarvitsevat Raamatun ohjeita, mutta eniten miehet. Raamattu on kirjoitettu miesten näkökulmasta, ja siksi Jumalan teot näyttävät naisen silmin julmilta. Esim. moniavioisuus. Miehet ovat ottaneet useita vaimoja, koska ovat ymmärtämättömiä sielunelämästä ja elävät lihalle. Vastaavasti on vain harvoja kulttuureita, joissa naisilla on useita miehiä.
Tietysti Raamatussa on kerrottu, että naisilla oli myös useita miehiä. Esim. Saara oli Aabrahamin lisäksi samaan aikaan naimisissa Faaraon kanssa. Lisäksi Daavid avioitui samaan aikaan monen naisen kanssa, jotka olivat olleet naimisissa Saulin kanssa. Tämä tapahtui aikana, jolloin ihminen eli vielä lihallisessa tilassa eli vastaavassa kuin eläimet. Esim. leijona- ja hevoslaumoissa on aina johtajana naaras/tamma. Urokset/oriit tulevat ja menevät. Jos naaraat/tammat hyväksyvät uroksen/oriin niin se sai jäädä laumaan. Jos eivät niin se ajettiin pois. Sama oli aikoinaan kuninkailla. Naiset jäivät palatsiin ja kuninkaat vaihtuivat.
Kaikesta huolimatta miehet luulevat olevansa naisia ylempänä Jumalan edessä ja oiketettuja hallitsemaan naisia. Näin asia ei ole. Onhan kirjoitettu, ihminen hallitsee toista omaksi tuhokseen. Ja ...
Matt. 23:11-12 Joka teistä on suurin, se olkoon toisten palvelija. Sillä joka itsensä korottaa, se alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se korotetaan.
Mark. 10:42-44 Mutta Jeesus kutsui heidät tykönsä ja sanoi heille: "Te tiedätte, että ne, joita kansojen ruhtinaiksi katsotaan, herroina niitä hallitsevat, ja että kansojen mahtavat käyttävät valtaansa niitä kohtaan. Mutta näin ei ole teidän kesken, vaan joka teidän keskuudessanne tahtoo suureksi tulla, se olkoon teidän palvelijanne; ja joka teidän keskuudessanne tahtoo olla ensimmäinen, se olkoon kaikkien orja.
Kasvakaa Kristuksessa niin loppuu ihmisarvojen lynkkays.
Usko ei ole joka miehen. https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/ulkomaat/maa-järisi-kesken-uuden-seelannin-pääministerin-suoran-haastattelun/ar-BB14xffY?li=BBr5KbI
raskaana oleva nainen puhujaispöntössä on jumalalle kauhistus!
Te juuri korostatte Jumalan lahjaa lasta. Sehän pitäisi olla suuri ilon aihe, raskaana oleva nainen saarnaa.
raskaana oleva nainen on harrastanut seksiä. ja se jos mikä on jumalalle kauhistus
puhujaispönttöön ei riettailla ihmisillä ole asiaa!!!
Seksiäpä hyvinkin. Ilman sitä elämä olisi melko tylsää, etenkin kun on olemassa ehkäisy.
kannattaa noi lisääntymiset hoitaa jumalan tavoin, siemenet pinppaan sieltä taivaasta käsin, lihaan koskematta
lihan himolle ei pidä antaa periksi
Kautta aikain lapsen tekoon on tarvittu miestä ja naista, paitsi se yksi "neitseestä" syntynyt tapahtuma !
On se vain niin, että nainen on vähän "outo" näky saarnastuolissa, tai "pöntössä", niinkuin sitä usein sanotaan "puhuja pönttö" !!
Naisillahan harvoin on niitä "puhujan kiusauksia", kun tulee tunne, ettei puhe "aukene", joku on tuumannut puheen loputtua, "Ei auennut kuin hikihuokoset", mutta naisilla ei tunnu olevan "tekstikiusauksia", puhetta saattaa tulla joskus liiaksikin , ainakin "kotikiusauksissa" ja "kerran kuukaudessa", niin sellaisia me naispoloiset olemme, mutta eipä jää mikään asia "arvailujen varaan", vaan asiat kyllä "aukenee", tosin ei aina niin sivistyneesti, kuin noilta "hillityiltä" miehenpuolilta ! Olkaamme siis onnessamme, ettei meitä naisia pakoiteta puhujiksi, tai papeiksi. Jotkut naiset sinne pyrkivät, mutta se naisen "messuääni, ei aina "kilpaile" sen miespapin äänen kanssa. Jotenkin se vain "istuu" tuo papin virka miehille ! Vanhanaikaistahan se on, mutta "profetoidaan" me naiset vain kotona !!!
Raamattu ei tunne naista pappina. Papin homma on hyvin ikävä homma. Alkukirkon aikana pappina toimiminen tiesi useimmiten surmatuksi tulemista. Apostoleistakin vain yksi kuoli luonnollisen kuoleman, mutta hänkin eli loppuaikoinaan eristettynä Patmoksen saarella.
Papin homma ei kristinuskossa ole lainkaan naisten työtä. Pohjoismaiset luopiokirkot ovat asettaneet naisia papeiksi, - mikä on tulos? Yhä syvenevä ristiriita kristinuskon kanssa, saatanallisine sateenkaariaatteineen.
Mielestäni ratkaisevaa on, miksi nainen haluaa olla pappi. Tällä hetkellä syy näyttää olevan vallanahneus. Ei mielestäni hyvä syy. Sitten on toisaalta vielä tämä:
"He sitovat kokoon raskaita ja vaikeasti kannettavia taakkoja ja panevat ne ihmisten hartioille, mutta itse he eivät tahdo niitä sormellaankaan liikuttaa. Ja kaikki tekonsa he tekevät sitä varten, että ihmiset heitä katselisivat. He tekevät raamatunlausekotelonsa leveiksi ja vaippansa tupsut suuriksi ja rakastavat ensimmäistä sijaa pidoissa ja etumaisia istuimia synagoogissa, ja tahtovat mielellään, että heitä tervehditään toreilla, ja että ihmiset kutsuvat heitä nimellä 'rabbi'. Mutta te älkää antako kutsua itseänne rabbiksi, sillä yksi on teidän opettajanne, ja te olette kaikki veljiä. Ja isäksenne älkää kutsuko ketään maan päällä, sillä yksi on teidän Isänne, hän, joka on taivaissa. Älkääkä antako kutsua itseänne mestareiksi, sillä yksi on teidän mestarinne, Kristus. Vaan joka teistä on suurin, se olkoon teidän palvelijanne. Mutta joka itsensä ylentää, se alennetaan; ja joka itsensä alentaa, se ylennetään."
Mat. 23:4-12
Jeesus puhui fariseuksista lainatussa tekstissä. Niitä on tänäänkin jotka pitävät itseään muita parempina uskovaisina.
Raamatusta löytyy suuri määrä naisia, eritoten Vanhassa Testamentissa, joita nimitetään opettajiksi, ja toimivat jopa kuninkaiden lapsille sitä, opettaen Tooraa.
Ihmetyttää tuo naisten arvostelu. Olen heidän kanssaan opiskellut Teologiaa useita vuosia, ja mitään pahaa en voi siitä, sanoa, jos he alkavat Jeesuksen kirkastujiksi, eli opettajiksi.
Sitävastoin ihmettelen, miksi SRK;ssa on satoja "opettajia", joille ei ole edes tajua kertoa sanimansa kontekstia.
Aivan ala arvoista.
On taas evankelistoja, jotka ovat opiskelleet hyvinkin pitkälle Teologiaa, ja sana on kirkas, sekä opettavainen.
On ihme, kun nainen kelpaa sänkykaveriksi, mutta ei Papiksi, ja kaikki perustuu yhteen Paavalin ilmaisuun, jonka kontekstia ei monikaan lestadiolainen tiedä, eikä se painotu naisen oppiin, eikä tyhmyyteen, vaan tilannetajuun. Mutta kun ei ymmärrä Raamattua, ja ottaa sieltä vain yhden, itselle pimennossa olevan jakeen, kertoo vain itsensä pienuudesta.
r
> Jeesus puhui fariseuksista lainatussa tekstissä.
Tuossa on kyllä kyse myös muusta, siitä, ettei Jeesuksen opetuslasten ("kristittyjen") tule pyrkiä "rabbiksi", joka yhtä hyvin tarkoittaa myös pappia tai muuta vastaavaa. Mielenkiintoista, että tuo opetus halutaan sivuuttaa niin kuin tekopyhä fariseus tekisi.
No sehän on eri asia se profetointi.
Ei ole profeettoja sillä Jumala antaa profetian.
Raamattu kieltää naispappeuden ei siitä sen enempää. Se on kirjoitettu.
Raamattu ei kiellä naisia saarnaamasta evankeliumia. Nainen vaietkoon seurakunnassa on ymmärretty tahallisesti väärin. Se ei kiellä naista puhumasta Jeesuksesta.
Raamattu kieltää naisten saarnaamisen lisäksi mm. TV:n.
Siellä sanassa se seisoo
No annappas paikka Raamatusta.
kerrotko missä se kielto on?
r
Siellä se on. Älä kysele!
Minulle se on selvä, mutta kerro muille palstan ihmisille.
r
Profetointia ei enään tarvita, koska on Uusi Testamentti.
r
Saat odottaa vastausta pitkään..😃
w.
Miten selvän tekstin voi ymmärtää väärin? Nainen vaietkoon seurakunnassa.
Tiedätkö miksi? Nainen petti miehen edenissä, tapahtui perisynti.
Samoin kuin käärme sai tuomionsa olla ikuisesti ihmisten vihaama, myös perisynti tulee seuraamaan aina naisessa. Toisin sanoen petollisuus periytyy naisessa perisynnin kautta. Näin ollen nainen vaietkoon seurakunnassa. Papin tulee olla mies koska nainen ei nauti enää luottamusta herrassa. Töks.
Kyllä sen ymmärtää väärin jollei tutki missä tilanteessa se lausuttiin. Juutalaisten " kirkossa" miehet istuivat toisella puolen salia ja naiset toisella puolella.
Naiset aiheuttivat keskinäisillä puheillaan epäjärjestystä kesken tilaisuutta ja siksi heitä kehoitettiin vaikenemaan.
Siis olemaan häiritsemättä. Raamatussa vaaditaan seurakunnan kokouksiin järjestystä koska Jumala on järjestyksen eikä epäjärjestyksen Jumala.
Asia selviää lukemalla 1. Kor. 14. 25-40.
Vl-liike poimii yhden jakeen vaikenemisesta ja käyttää sitä todisteena ettei nainen saisi saarnata evankeliumia. Eli sellaista kieltoa ei ole, turhat pulinat kielletään häiriönä
w.
Pari juttua.
Kerrotko paikan, fiksuna, missä perisynti ja ylipäätään synti esiintyi Paraiisissa?
Se voisi olla kova löydös.
Paavalilta se oli vain yksi lausunto Korinttiin ja tiedätkö miksi. Siksi kun Kokoustilat olivat niin pieniä, että vain miehet mahtuivat sisään ja parvekkeelle, sekä ulos jäi naiset, avointen ikkunoiden ääreen ja eivät kuulleet kaikkia puhujan samomisia, siksi Paavali huomautti heitä, kokien sen häirinnäksi.
Asiaa ei ole vahvisttu missään Raamatussa, ja näinollen se koskee vain Korinttin seurakuntaa. Vähän niin kun Pudasjärven keskipylvääseen kiivennyt, ei sitä kielletty kaikilta seurakunnilta, eikä sirkukselta.
Naisessa seuraa vain kivulla synnyttäminen ja sen aiheuttaa mies, ja lestadiolaisuudessa tämä kidutusmuoto on Number One.
Olet naurettava tuon" nainen ei enään nauti luottamusta", taidat olla hippaheikki.
Toistan vielä, näytä paikka Raamatusta, missä syntiä tehtiin Paratiisissa.
r
Hyvä.
r
Jos minua tarkoitit niin enhän minä tarkoittanut ettei nainen nauti minun luottamusta. Päinvastoin. Rakkaudenkäsky ei erottele ketään, ei miestä eikä naista. Jeesuksen mukaan kaikki ovat samanarvoisia. Kun juutalaisuudessa elettiin miesvallassa niin nainen oli alistettu ja on vieläkin. Jeesuksen opetuslapsi ei erottele ihmistä sukupuolen mukaan.
Mitä on synti? Minun käsitykseni mukaan se on rikkomus Jumalaa kohtaan. Jos hän on ilmoittanut ihmisille tietyn kiellon niin sen rikkomista kutsutaan synniksi.
Paratiisissa tapahtui asia jota kutsutaan syntiinlankeemukseksi.
w.
En tarkoittanut Sinua israelaisena kyllä tiedän naisen arvon, joten koen sen olevan parmpi mitä lestadiolaisuudessa.
Olen ainakin 5 kertaa kysynyt, myös Sinulta, mikä synti tehtiin Paratiisissa?
Kukaan ei ole siihen vastannut?
Hoten milloin se perisynti mobilisoitui ihmisten suussa, samoin kun syntiinlakeemuskin, jolla on kuitenkin vastaavuus olemassa.
r
Tottelemattomuus Jumalaa kohtaan on rikkomus josta rangaistaan. Eeva joutui tekemisiin saatanan kanssa joka houkutteli hänet rikkomaan Jumalan kieltoa syödä paratiisin keskellä olevasta elämän puusta hedelmiä. Jumala oli etukäteen ilmoittanut että siitä seuraa kuolema.
Se teko oli synti ja Paavali mainitsee sen synniksi Room. 5 :12
Siis synti tuli yhden ihmisen kautta ihmiskuntaan, se on yhä olemassa ja palkka on kuolema.
w.
Raamatussa on myös Ruutin kirja.
Ruutin kirjaa ei saa lukea! se on eksynyt vahingossa sinne raamattuun. sielunvihollisen työtä se on
Taas sitä lestadiolaisuutta.
Halventaa Ruuthia, vaikka on Jeesuksen isoäiti?
On pahasti pallo hukassa tällä ihmisuskolla.
Raamatussa ei ole yhtään vahinkoa, ei edes se, että lestadiolaista ei puhuta mitään.
r
Ruut ei päässut taivaaseen koska se ei ollut lestaadiolainen
No, Ruut ei toiminut vl-neuvojen mukaan, kun meni salaa Boasin sänkyyn jalkopäähän nukkumaan. Boas heräsi ja ihmetteli, kuka on minun sängyssäni, eikä pannut ollenkaan pahaksi kun selvisi, että se on Ruut.
Boas sitten otti Ruutin vaimokseen.
Taivaaseen pääsystä ei päätä kukaan ihminen, eikä minkään niminen yhdistys. Tällaiseen viittavat viestit, jossa ihminen alkaa järjestelemään yksin Kristukselle kuuluvia asioita, pitäisi kaikki poistaa.
Ruut oli yksi Jeesuksen esiäideistä. Myös seksityöläisenä itsensä elättänyt nainen oli Jeesuksen esiäiti. Jumala ei katso henkilöön, mutta fariseukset jäävät ulkopuolelle juuri siuksi kun heille ei kelpaa Jeesuksen Kristuksen ansio lahjaksi, vaan he rakentavat omaa vanhurskauttaan. Vieläpä ylpeilevät sillä mistä Jumala kauhistuu.
Matt. 21:24 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Minä myös teen teille yhden kysymyksen; jos te minulle siihen vastaatte, niin minäkin sanon teille, millä vallalla minä näitä teen.
Matt. 21:25 Mistä Johanneksen kaste oli? Taivaastako vai ihmisistä?"
Niin he neuvottelivat keskenänsä sanoen: "Jos sanomme: 'Taivaasta', niin hän sanoo meille: 'Miksi ette siis uskoneet häntä?'
Matt. 21:26 Mutta jos sanomme: 'Ihmisistä', niin meidän täytyy peljätä kansaa, sillä kaikki pitävät Johannesta profeettana."
Matt. 21:27 Ja he vastasivat Jeesukselle ja sanoivat: "Emme tiedä". Niin hänkin sanoi heille: "Niinpä en minäkään sano teille, millä vallalla minä näitä teen.
Matt. 21:28 Mutta miten teistä on? Miehellä oli kaksi poikaa; ja hän meni ensimmäisen luo ja sanoi: 'Poikani, mene tänään tekemään työtä minun viinitarhaani'.
Matt. 21:29 Tämä vastasi ja sanoi: 'En tahdo'; mutta jäljestäpäin hän katui ja meni.
Matt. 21:30 Niin hän meni toisen luo ja sanoi samoin. Tämä taas vastasi ja sanoi: 'Minä menen, herra', mutta ei mennytkään.
Matt. 21:31 Kumpi näistä kahdesta teki isänsä tahdon?" He sanoivat: "Ensimmäinen". ...
*) ... Jeesus sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: publikaanit ja portot menevät ennen teitä Jumalan valtakuntaan.
>>Taivaaseen pääsystä **** Se asia on jo päätetty ja kirjattu Raamattuun. Joh. 3:13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
Tämän tietää ja tajuaa kaikki kristityt, mutta seurakunnat, jotka eivät tutki Raamattua, Totuus jää aina ihmisten itsensä päätettäväsi, joka usein menee täysin pieleen.
On varsin rohkea kannanotto, että Ruuth olisi huora? Hänhän oli pakana, mutta otti proselyytin ja liittyi Jumalan omaisuuskansaan Israeliin, ja on Jeesuksen kaukainen iso äiti.
Meilläkin, Sinulla ja minulla on menneisyys, ja se on mennyt, sitä ei enää voi muuttaa Jumalakaan, mutta Jeesus on Pyhittänyt Hengessään ainakin minut.
Jeesuksen ansio ei ole yksinomaan lahja, vaan se on henkilökohtainen ratkaisu, ottaa vastaan Hänet Kaikkivaltiaana Kuninkaana, ja tehdä uskon tekoja.
Jeesuksen veli Jaakob sanookin hyvin, 2;17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
Vielä sekin, että saamme tuomiomme viimeisellä tuomiolla juuri tekojemme mukaan. Jos niitä ei ole, ei ole palkintoakaan.
Jos se olisi lahja, tulisi se kaikille kuten kesä talven jälkeen, hyville ja pahoille.
Fariseuksethan elivät Lain mukaan, kuten SRK mm lapsen teossa.
Matt. 21:24 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Minä myös teen teille yhden kysymyksen; jos te minulle siihen vastaatte, niin minäkin sanon teille, millä vallalla minä näitä teen.** Sillä kaikkivaltiaan vallalla, jonka Isä Hänelle antoi, Matt 28; 18 Jeesus tuli heidän luokseen ja puhui heille näin: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Vahvistus tuli Danielilta; 14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.
Matt. 21:25 Mistä Johanneksen kaste oli? Taivaastako vai ihmisistä?" ** Ihmisestä, Johanneksesta itsestään, sillä Hän oli Lain loppu, ja kastoi parannuksen/ kääntymisen kasteella, Jumalasta serkkunsa Jeesukseen.
Jumala oli pannut Hänet Matt. 3:3 Sillä hän on se, josta profeetta Esaias puhuu sanoen: "Huutavan ääni kuuluu erämaassa: 'Valmistakaa Herralle tie, tehkää polut hänelle tasaisiksi'."
Matt. 21:26 Mutta jos sanomme: 'Ihmisistä', niin meidän täytyy peljätä kansaa, sillä kaikki pitävät Johannesta profeettana."** Miksi Johannesta pelätä, mutta proheettahan Hän kuitenkin oli, ja eka merkit olivat Elisabetin vatsassa potkut asian selventämiseksi.
Muihin selviin kohtiin on turha kommentoida.
*) ... Jeesus sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: publikaanit ja portot menevät ennen teitä Jumalan valtakuntaan. ** Vastaapa itse, mikä on asian konteksti?
r
#.. mutta Jeesus on Pyhittänyt Hengessään ainakin minut.#
Siitä on ohuesti näyttöä, jos ollenkaan.
Ei varmaan Sinulle. Joten elä kuten haluat.
Minut on kastettu, sekä tunnustan Jeesuksen suullani kaikkivaltiaaksi, ja olen uudestisyntynyt ja tehtävä on rakaudellinen, opetan; Joh. 14:6 Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Jeesus on tie, Totuus tekee orjankin vapaaksi, ja elämä alkaa vasta Hänessä sydämen ympärileikkusken jälkeen.
r
Älä viitsi. Onhan se tällä palstalla nähty.
Varmaan on lestavärilasit.
Mitä oot nähnyt r;ässä väärää?
Sehän puhuu oikein.
En ole tunnustanut suullani Jeesusta kaikkivaltiaaksi vaan Herraksi kuten sana kehottaa.
Joh.13:13 ja Room. 10:9.
Isä Jumala on yksin kaikkivaltias Jumala. Eikä muita jumalia hänen rinnalla saa olla.
w.
Sinun mielestä.
Nyt W;llä petti pokka ja yrittää väärentää Raamattua.
Kumpikaan jakeista ei puhu Kaikki valtiaisuuden agendasta mitään, eikä vahvistusta ole Vanhasta T;stä.
Mitä näet asian tueksi tässä jakeessasi; 13 Parannettu ei kuitenkaan tiennyt, kuka hän oli, sillä Jeesus oli jo hävinnyt väkijoukkoon.
Mutta miten kommentoit tätä? Matt 28;18 Jeesus tuli heidän luokseen ja puhui heille näin: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Samoin Hän oli jo aijenmmin vahvistanut asian; Matt 11;27 "Kaiken on Isäni antanut minun haltuuni. Poikaa ei tunne kukaan muu kuin Isä eikä Isää kukaan muu kuin Poika ja se, jolle Poika tahtoo hänet ilmoittaa.
Ja mikä tärkin vahvistus; Dan 7; 14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.
Älä hyvä W lähde sille linjalle, että yrität johtaa ihmisiä harhaan, se päätyy kadotukseen.
Joka ei tunnusta Jeesuksen kaikkivaltiasuutta, Hänellä ei ole myöskään Jumalaa.
Joh. 14:6
Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Tämän vahvistaa Hebr 10; 20 ja näin avannut meille uuden, elämään vievän tien, joka kulkee väliverhon -- hänen ruumiinsa -- kautta.
r
Huomenta r. Eihän minun pokka pettänyt eikä petä kun pysyn totuudessa. Sinä tuossa ylempänä ilmoitit tunnustaneesi suullasi Jeesuksen kaikkivaltiaaksi. Tilapäisesti Hän sai Jumalalta kaiken vallan, muttei se tehnyt silti hänestä Jumalaa.
Kuten ilmoitin olen tunnustanut suullani Jeesuksen Herraksi mutten kaikkivaltiaaksi kuten sinä ilmoitat tehneesi. Siis Jeesus on Herra muttei kaikkivaltias Jumala.
Tarkistappas Joh. 13:13 ja Room. 10:9.
Sieltä se selviää
r.
Eli pidät Jeesusta valehtelina, samoiten kun Daneilia.
Matt 28;18 Jeesus tuli heidän luokseen ja puhui heille näin: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä
Se on mainittu puolenkymmentä kertaa Kirjassa.
Mitä selviää näsitä kahdesta jakeesta.
Eikö ole kumma, kun joku pitää Häntä Herrana, mieluummin pienellä, herrana, kun on valehtelia.
r
Sinä olet kyvytön tajuamaan, että Kaikkivaltias voi toki valtuuttaa Jeesuksen, mutta kuitenkin Jumalan kaikkivaltius ei ole katkolla niinkuin Jeesuksen.
Minä en mene yli mitä Jeesus sanoi:
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Mitä suusi pitää tunnustaa:
Ap. t. 2:36
Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet HERRAKSI ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
Room. 10:9
Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen HERRAKSI ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Ja vielä: 1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja HERROJA,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi HERRA, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Minä uskon mitä on kirjoitettu. Jeesus on HERRA, jonka Jumala teki HERRAKSI.
w.
Onko Jeesuksen kaikki vatiaisuus katkolla? Dan 7;14 ja hänelle annettiin valta, kunnia ja kuninkuus, kaikkien kansojen, kansakuntien ja kielten tuli palvella häntä. Hänen valtansa on ikuinen valta, joka ei katoa, eikä hänen kuninkuutensa koskaan häviä.
Valta on niin kauan, kun Jeesus sen haluaa pitää, mutta sitten kun Jumala tulee Jerusalemiin, ja perustaa sinne Pariisin, silloin Jeesus reagoi, tietenkin Raamatussa voi olla virhekin, kuten VL;t sanovat?
1. Kor. 15:24 Sitten seuraa kaiken päätös, kun hän luovuttaa kuninkuuden Jumalalle, Isälle, kukistettuaan kaiken vallan, mahdin ja voiman.
Laitan myös VT;n vahvistuksen, jonka VL;t ovat oppineet jo varmaankin kotona, alle 2 vuotiaina, Dan 7;44 "Noiden kuninkaiden aikana on taivaan Jumala pystyttävä valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu, eikä sitä valtakuntaa anneta toiselle kansalle. Se murskaa lopullisesti kaikki nuo valtakunnat, ja se pysyy ikuisesti,
r
Pidätkö Jeesuksen itsensä kertomaa pelleilynä? Onko Pave kovempi kaveri kun Jeesus. Jos olet näin valheen ystävä, niin et ole minun ystävä.
En ole koskaan perustanut valhteloiksi, ja muista se; - Vain lääkärille selitellään, minä en ole lääkäri, vaan teologi.
r
Teologi ei ole Jeesus eikä totuus. Sikäli tilanteeni on hyvä koska en ole sulkeutunut minkään opin tai uskonnon kuplaan enkä käsityksiin. Mielestäni esitän asiat perustellusti joten syyttämisesi valheelliseksi on loukkaus.
Minä totean vain sen minkä Jeesus opetti eikä minun tarvitse uskoa ihmisselityksiä enkä varsinkaan heidän epäraamatullisia oppejaan. Tie on kaita ja pysyn sillä.
Kymmenien vuosien jälkeen voin ilolla todeta että tämä on toteutunut kohdallani täysin.
Joh.8.
31 Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani;
32 ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi".
Niin myös minun kohdaallani, totuus on tehnyt minut vapaaksi ihmisopeista ja uskonnoista.
w.
Tiedän että ärrän suku on Israelista, kaiketi Hän tuntee tuon jakeen jo kysymättäkin.
Näin sivusta, et näytä pitävän Jeesusta minään, vaikka Hän itse sanoo olevansa kaikkivaltias, ja haukut ärrää siinäkin valehteliana
Ei minulla ole tarvetta kiistellä kenenkään kanssa. Uskon Jeesuksen sanaan eikä minulla lapsenuskoisena sitä epäillä. Hän ilmoitti itse olevansa Herra ja minä uskon niin.
w.
Hupaisaa, kun saalemilaiset eivät osaa kirjoittaa valehtelija sanaa oikein.
Johtuu siitä, että heille valehtelu on outoa.
Teille tuttua.
r
jeesuksen suvussa tuota huoraamista tapahtui enemmänkin.
ruut oli mikä oli, maria oli... noh, antavainen myöskin
Mietin tässä, miksihän muutamat ei-vl:t tykkäävät kirjoitella niin paljon tälle palstalle (sellaisetkin, jotka eivät vain piloillaan kirjoita). Onhan S24:ssä muidenkin uskontojen palstoja. Voisiko olla, että he ihan oikeasti etsivät rauhaa, ja aavistavat, että täältä se kuitenkin löytyisi. - Ei muuta, hyvää minä etsiville toivon.
Varmaankin näin, mutta osa heistä on niitä, jotka näyttävät teille tietä, joka on Jeesus, Messias.
r