Oli alussa jonkinnäkönen seksisuhde kumppanini kanssa, ja vasta nyt myöhemmin ollaan alettu ottaa juttu vakavemmin. Mies antaa mulle lähes poikkeuksetta suuseksiä (aina pyytämättä), itse en ole kertaakaan hänelle antanut. Kerran, aivan suhteemme alussa, mies kysyi asiasta, ja sanoin tuolloin, että ehkä joku toinen kerta.
Syy siihen, miksi en ole hänelle suuseksiä antanut, on oma epävarmuuteni. Tiedän, että hänellä on ollu lukuisia seksikumppaneita, ja luultavasti saanut taivaita hipovia suuseksisessioita. Juuri tämän takia en _kehtaa_ ottaa häneltä suihin, koska luulen, etten osaisi, ja hän vertaisi minua noihin lukuisiin aikaisempiin henkilöihinsä. :( Haluaisin kyllä, mutta pelkään, ettei siitä tule mitää, ja olen täysin surkea ja nolo. (Muutenkin olen sängyssä kunnon lahna, kun en mitään osaa tehdä, mies siis yleensä hoitaa hommat, ja minä vaan olen...) Mitä pidemmälle suhde menee, sitä vaikeampaa se on. Kaikista tymintä asiassa on se, että olen kyllä muutaman kerran ottanut joltain satunnaisilta yhdenillanjutuilta suihin, koska mielestäni sillon millään ei ole mitään väliä, koska henkilöä ei tunne. Mieheni taitaa luulla, etten ole sitä koskaan tehnyt...
Oikeastaan odotan sitä kertaa, että kumppanini ehdottaa sitä, että voisin vaikka opetella, mutten itse kehtaa tehdä aloitetta.
Neuvoja?
Niin ja taustatietona, itse olen 18, kumppanini 23, ja n. vuosi ollaan tunnettu (ja harrastettu seksiä).
Syy siihen, miksi en ole hänelle suuseksiä antanut, on oma epävarmuuteni. Tiedän, että hänellä on ollu lukuisia seksikumppaneita, ja luultavasti saanut taivaita hipovia suuseksisessioita. Juuri tämän takia en _kehtaa_ ottaa häneltä suihin, koska luulen, etten osaisi, ja hän vertaisi minua noihin lukuisiin aikaisempiin henkilöihinsä. :( Haluaisin kyllä, mutta pelkään, ettei siitä tule mitää, ja olen täysin surkea ja nolo. (Muutenkin olen sängyssä kunnon lahna, kun en mitään osaa tehdä, mies siis yleensä hoitaa hommat, ja minä vaan olen...) Mitä pidemmälle suhde menee, sitä vaikeampaa se on. Kaikista tymintä asiassa on se, että olen kyllä muutaman kerran ottanut joltain satunnaisilta yhdenillanjutuilta suihin, koska mielestäni sillon millään ei ole mitään väliä, koska henkilöä ei tunne. Mieheni taitaa luulla, etten ole sitä koskaan tehnyt...
Oikeastaan odotan sitä kertaa, että kumppanini ehdottaa sitä, että voisin vaikka opetella, mutten itse kehtaa tehdä aloitetta.
Neuvoja?
Niin ja taustatietona, itse olen 18, kumppanini 23, ja n. vuosi ollaan tunnettu (ja harrastettu seksiä).
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitähän mies ajattelee? "Saatana, minä joudun kyllä nuolemaan, mutta neiti prinsessa ei viitsi edes ottaa suihin. Onpa itsekäs ihminen, muutenkaan ei välitä ollenkaan siitä, mitä minä haluan. On vaan ja nauttii minun käsittelystäni."
Eli nyt kipinkapin ottamaan asia puheeksi miehen kanssa. Miksi olet lahna sängyssä? Haluaisitko olla aktiivisempi? Kerro miehelle se, mitä kirjoitit tänne, niin asia lähtee eteenpäin. Jos kerrot olevasi kokematon suihinottaja, mies villiintyy aivan täysin, kun pääsee sinua opettamaan :)
Niin no totahan mä pelkäänki, et koht se ei jaksa enää, ja hankkii paremman :(. Välil itekki tuntuu, et ehkä mua ei oo vaa luotu seksiin, et pitäs varmaa ryhtyy nunnaks, ku en osaa tuottaa toiselle nautintoa. Itse en edes saavana osapuolena oikein välitä suuseksistä, koska jotenkin tuntuu, ettei sen toisen tarvitsis "alistua" siihen, ni sitte en kovin pysty siitä nauttimaankaan.
Ja juu, haluaisin olla aktiivisempi, mutten osaa...*nolostus*
"Jos kerrot olevasi kokematon suihinottaja, mies villiintyy aivan täysin, kun pääsee sinua opettamaan :) "
oiskohan noin...? Mä pikemminkin epäilen, että kun se kerta on tottunut monenlaiseen menoon, ja on itse niin kokenut, niin myös kaipais siltä toiselta sitä kokemusta. Vaikka eihän se ainakaan vielä oo mua jättäny...
Kai mun pitäis vaan avata suuni. Tai antaa sen käydä sitte muualla hankkimassa niitä nautintoja, kun mä en siihen pysty. :(
kuules sinä nuori nainen jos se suhde on hyvä ni voit opetella myöhemmin.Otat suihin sitten kun olet siihen valmis eli kun haluat ottaa.Multa on ottanut suihin ainakin 50-80 naista eikä se ole tärkeinta eikä tekniikka varsinkaan vaan se ,että toinen haluaa tehdä niin se on se idea.
kattokaa vähemmän niitä pornofilmejä ja tutustukaa toisiinne.
Asiat selviävät puhumalla. Muista, että niin kauan kun mies ei tiedä, miksi olet passiivinen, hän saattaa ajatella sitä pahinta. Jos et puhu mitään ja olet passiivinen, mies ajattelee, että et pidä seksistä. Se ajaa hänet varmemmin pois kuin tieto sinun kokemattomuudestasi.
Eli kerro vain rohkeasti miehelle omasta kokemattomuudestasi ja peloistasi. Jos hän on sinun miehesi, hän suhtautuu niihin ymmärtämyksellä. Kukaan järkevä mies ei pidä pahana sitä, että nainen kertoo olevansa kokematon.
Epäilkää vähemmän ja keskustelkaa enemmän.
noin mutta olen nainen.. meillä menee tuo toisin päi opettelin tossa vähän aikaa sitten ottamaan mieheltäni suihin ja sen jälkee loppu jätkän osalta mun hyvänä pito. tähän mennessä ainut tapa jolla oon saanu mieheni kanssa orgasmin on ollut suuseksi ja nytte se lopetti sen mutta mun pitäis ottaa siltä suihi nyt lopetan sen ja katon millo mulle rupee kans jotai irtoomaa ku ei tää homma näi toimi! seksi muuten luistaa ihan mukavasti.
Olin luultavasti samanlainen aikoinaan kuin sinä. Alotin seksijutut liian nuorena, 15-vuotiaana. Rupesin miettimään mitä tapahtui, miksi muutuin...Noh, olen nyt 21-vuotias ja nykyinen mies 27. Tapasimme netissä ja juttelimme seksistä 6 kk ennen kuin edes tapasimme. JUTTELIMME.
Ujous katosi, minua harvoin näkee lähetyssaarnaaja-asennossa, villi seksipeto, joka rakastaa ottaa suihin ja ennen kaikkea, niellä.
Mutta muistan ajatelleeni samallailla kuin sinä. Puhuminen on kai se ratkaisu.
upea nainen, juuri oikea asenne sulla..sun miehesi on onnenpekka..wau vielä kerran..mulla taas tyttöystävä oli aika ikävä, ei ottanut suihin ja perusteli sitä eri syillä, no minä taas annoin hänelle koko hoidon..kunnes kypsyin ja seksi loppui ja muutama viikko siitä myös suhde loppui,ei tollasta jaksanu..pointti:seksi on todella tärkeää suhteen kestävyydelle..
minä itse aloitin peloistani pääsemisen siitä että oten mieheltä suihin että aloin suukottamaan kaulaa ja sieltä pikku hiljaa alas päin ja (voit olla vaikka peiton alla) siitä sitten pussasin terskaa ja hyväilin ja kyllä jätkä tykkäs. kannattaa kokeilla!
onnea yrityksille
en halua, että mies katsoo kun "teen hommia". Muuten kyllä sujuu ihan hyvin, kyselen myös aina välillä että onko näin hyvä ja mitä hän haluaisi, mutta en halua hänen katsovan. Ja spermaa en enää ikinä niele (kerran kokeiltu - umpisuolileikkaustakin pahempi kokemus), muuten kyllä otan mielelläni suihin useinkin :-P
Kiitos kaikista vastauksista. Ehkäpä mä rohkaistun ja puhun ja teen ja parannan taas hiukan meidän seksielämää...(=
Kuule mäkin aikoinaan kokemattomana opettelemalla opettelin sen taidon rakkaan mieheni kanssa - ja nyt olen kuulemma mestari ;)
Ja hei sun nimimerkkiskin kertoo tästä asiasta jotain: kokemattomampi - no, sä tarviit kokemusta! Et sä saa kokemusta sillä, että itsekses haudot tätä asiaa. Rohkeasti puhumaan miehelle ja opettelemaan. Ihan varmaan opit!
kun menet vielä harjoittelee niitten " yhdenillan" juttujen kaa. Tottakai haluat antaa vain parasta kaverillesi, vai? Ja sehän onnistuu vain harjottelemalla, muista; kertaus on opintojen äiti. Ja se lahnana olokin alkaa varmaan opintojen myötä paranee. Eli ei muuta ku kylille... apu lähellä.
Voi, kun kuullostaa tosiaan tutulta.
"Tiedän, että hänellä on ollu lukuisia seksikumppaneita, ja luultavasti saanut taivaita hipovia suuseksisessioita. Juuri tämän takia en _kehtaa_ ottaa häneltä suihin, koska luulen, etten osaisi, ja hän vertaisi minua noihin lukuisiin aikaisempiin henkilöihinsä."
Siltä minustakin tuntuu. En uskalla edes kokeilla, koska tunnen itseni niin huonoksi ja pelkään, ettei mies nauttisi. Hän antaa minulle useimmiten suuseksiä, jolloin en osaa täysin nauttia tilanteesta koska takaraivossa jyskyttää " kyllä sunkin pitäisi tehdä tätä, kun hän kerta tekee...". On todella turhauttavaa, kun ei uskalla ja suhteemme on vielä sen verran "nuori" etten aivan kaikesta edes kehtaa puhua hänelle. Toisaalta, ei kukaan voi olla mestari heti aloittaessaan - minä en ollut harrastanut seksiä ennen häntä, joten olen kaikinpuolin kokematon asian suhteen. Pelkään vain, että hän haaveilee ja vertailee minua niihin taitaviin naisiin, joiden kanssa on ennen minua ollut.....:(
Mutta jostain syystä ne upeat, kokeneet ja mestarisuihinottajanaiset on kaikki entisiä. Ja sinä olet se hänen Oma Kulta!
tuu imee mun munaa niin opit!
No hei ei kai sitä suihin ottoa nyt ihan täydellisesti osaa ilman harjottelua! En itekään ajatellut sen kummempia kun ekan kerran otin suihin, eikä kumppanis varmasti naura päin naamaa vaikka et tekiskään ihan täydellistä hommaa. Ite voin myöntää kyllä etten aluks ollut kovinkaan hyvä, mutta heti parin kerran jälkeen se alko sujuun hyvin!