Saksan ja Ranskan rahastolle täystyrmäys Ruotsissa

Anonyymi

Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

Saksan ja Ranskan rahastolle täystyrmäys Ruotsissa.

HEIKKI JANTUNEN | 25.05.2020 | 12:47- päivitetty 25.05.2020 | 14:22

Ruotsi haluaa Tanskan, Hollannin ja Itävallan kanssa järjestystä Euroopan talousasioihin.

Ruotsissa ei kannateta Saksan ja Ranskan esittämää 500 miljardin euron elvytysrahastoa.

Pääministeri Stefan Löfvenin (s.) mukaan yksimielisiä ollaan siitä, että elvytysrahasto voisi edistää Euroopan talouden kasvua, kertoo Svenska Dagbladet.

Ruotsi, Tanska, Hollanti ja Itävalta eivät kuitenkaan hyväksy Ranskan ja Saksan ehdotusta rahastosta, joka lainaisi jäsenmailta yhteisesti rahaa ja jakaisi sitä sitten koronasta eniten kärsineille maille.

– Rahaston pitää olla väliaikainen, määräaikainen instrumentti, joka antaa lainoja niitä tarvitseville selkein ehdoin, jotka on täytettävä lainojen saamiseksi, Löfven totesi lauantaina uutistoimisto TT:lle.

Hänen mukaansa Ruotsi haluaa yhdessä Tanskan, Hollannin ja Itävallan kanssa järjestystä ja selkeyttä Euroopan talousasioihin. Lisäksi EU:n budjetin koko täytyy pitää kurissa.

Nämä neljä maata esittävät, että EU:n jäsenmaat saisivat ottaa lainaa jo sovitun 540 miljardin euron lisäksi.

Lainat pitäisi Itävallan lauantaina julkaiseman esityksen mukaan suunnata toimiin, jotka eniten tukevat elpymistä, kuten tutkimukseen ja innovaatioihin, terveydenhoidon valmiuden parantamiseen ja vihreän muutosohjelman varmistamiseen.

Saksa ja Ranska esittelivät ehdotustaan elvytysrahastosta viime viikolla. Ehdotus herätti Ruotsin television SVT:n mukaan pohjoismaissa suurta epäilystä.

Valtiovarainministeri Magdalena Anderssonin (s.) mukaan epäilyksiä herätti ennen kaikkea ajatus, jonka mukaan EU lainaa rahaa ja myöntää sitä sitten tukena. Hänen mielestään se olisi EU-budjetin alijäämärahoitusta.

– Meidän mielestämme voidaan olemassaolevia voimavarojamme käyttää tehokkaammalla tavalla. Kun nyt olemme kriisissä, on ehkä asioita, joita meidän ei tarvitse tehdä, Andersson totesi TT:lle viime keskiviikkona.

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivokaamme, että suomalaiset eivät nyt anna vetää itseään höplästä!

      Mekö, kylmänkolean maan asukkaat joutuisimme maksamaan italialaisten ja espanjalaisten tuhlaukset!

      Ei käy.

      • Anonyymi

        Mutta hallitus ei uskalla panna vastaan,

        kun ihan ulkomaalaiset määräävät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3409
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2828
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1917
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      51
      1749
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      14
      1691
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      43
      1584
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1458
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1424
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      263
      1151
    Aihe