Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.
Saksan ja Ranskan rahastolle täystyrmäys Ruotsissa.
HEIKKI JANTUNEN | 25.05.2020 | 12:47- päivitetty 25.05.2020 | 14:22
Ruotsi haluaa Tanskan, Hollannin ja Itävallan kanssa järjestystä Euroopan talousasioihin.
Ruotsissa ei kannateta Saksan ja Ranskan esittämää 500 miljardin euron elvytysrahastoa.
Pääministeri Stefan Löfvenin (s.) mukaan yksimielisiä ollaan siitä, että elvytysrahasto voisi edistää Euroopan talouden kasvua, kertoo Svenska Dagbladet.
Ruotsi, Tanska, Hollanti ja Itävalta eivät kuitenkaan hyväksy Ranskan ja Saksan ehdotusta rahastosta, joka lainaisi jäsenmailta yhteisesti rahaa ja jakaisi sitä sitten koronasta eniten kärsineille maille.
– Rahaston pitää olla väliaikainen, määräaikainen instrumentti, joka antaa lainoja niitä tarvitseville selkein ehdoin, jotka on täytettävä lainojen saamiseksi, Löfven totesi lauantaina uutistoimisto TT:lle.
Hänen mukaansa Ruotsi haluaa yhdessä Tanskan, Hollannin ja Itävallan kanssa järjestystä ja selkeyttä Euroopan talousasioihin. Lisäksi EU:n budjetin koko täytyy pitää kurissa.
Nämä neljä maata esittävät, että EU:n jäsenmaat saisivat ottaa lainaa jo sovitun 540 miljardin euron lisäksi.
Lainat pitäisi Itävallan lauantaina julkaiseman esityksen mukaan suunnata toimiin, jotka eniten tukevat elpymistä, kuten tutkimukseen ja innovaatioihin, terveydenhoidon valmiuden parantamiseen ja vihreän muutosohjelman varmistamiseen.
Saksa ja Ranska esittelivät ehdotustaan elvytysrahastosta viime viikolla. Ehdotus herätti Ruotsin television SVT:n mukaan pohjoismaissa suurta epäilystä.
Valtiovarainministeri Magdalena Anderssonin (s.) mukaan epäilyksiä herätti ennen kaikkea ajatus, jonka mukaan EU lainaa rahaa ja myöntää sitä sitten tukena. Hänen mielestään se olisi EU-budjetin alijäämärahoitusta.
– Meidän mielestämme voidaan olemassaolevia voimavarojamme käyttää tehokkaammalla tavalla. Kun nyt olemme kriisissä, on ehkä asioita, joita meidän ei tarvitse tehdä, Andersson totesi TT:lle viime keskiviikkona.
Saksan ja Ranskan rahastolle täystyrmäys Ruotsissa
Anonyymi
2
59
Vastaukset
- Anonyymi
Toivokaamme, että suomalaiset eivät nyt anna vetää itseään höplästä!
Mekö, kylmänkolean maan asukkaat joutuisimme maksamaan italialaisten ja espanjalaisten tuhlaukset!
Ei käy.- Anonyymi
Mutta hallitus ei uskalla panna vastaan,
kun ihan ulkomaalaiset määräävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331048