Olen kuukausipalkkalainen.
Olen ilmoittanut jääväni eläkkeelle nyt kuun vaihteessa 31.5.2020.
Olen vatuisessa työssä kuun loppuun asti.
Olen ilmoittanut, että otan vuosiloman rahana.
Onko minulla mahdollisuus muuten toimimalla saada työnantajalta enemmän rahaa ?
Voin nimittäin vielä perua irtisanomiseni ja tehdä toisin.
Miten minun kannattaisi menetellä ?
3
79
Vastaukset
- Anonyymi
vatuisessa työssä, heh, vakituisessa siis
- Anonyymi
Vakituisessa työssä pitäisi tietää lomarahan maksuperusteet, joten hyvä aloittaa lopettamisajankohdasta: olisiko 1.7 parempi kuin 31.5?
- Anonyymi
Epäselväksi jäi, mitä tarkoitat tuolla ’saada työnantajalta enemmän rahaa’.
Eläköitymisesi yhteydessä työnantajasi maksaa kaikki sinulle kuuluvat rahat ja kun olet vielä sopinut lomankin ottavasi rahana, niin enempää tuskin voit saada työnantajaltasi, jos eläkkeelle jäät.
Jos sinulla on palkassasi tämä vuonna karttuvaa jotain tulospalkkioita tai muuta erikseen maksettavaa bonusta, joka maksetaan ensi vuoden puolella kun vuoden tulos selviää, niin nämä jäävät todennäköisesti saamatta, jos jäät eläkkeelle tuolloin.
Jos kerran voit siirtää eläkkeellelähtöäsi, niin silloin tietysti palkanmaksu jatkuu ja eläkkeesi kasvaa.
Se mitä kannattaisi tehdä, on muiden vaikea sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 962159
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231360Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371038- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56914- 122797
- 82786