Siis onko muilla naisilla yhtä häiriintynyt hormonikierto kuin mulla?? Noin viikko ennen kuukautisia tekee niin paljon mieli seksiä että en pysty juuri muuta ajatella! Näen potentiaalisia miehiä joka paikassa ja tuntuu että kiermurtelen kuin mato koukussa. Ei siinä mitään, mutta ovulaatiolla tätä ei voi selittää se meinaan meni jo edellisellä viikolla! Miten voi ovis ja halut mennä ristiin? Lisäksi koska miestäni ei kiinnosta seksi juurikaan, joudun tyydyttämään itseni monta kertaa päivässä aina tuon viikon ajan ja se jos mikä on turhauttavaa! Miespuoliset ystäväni ihmettelevät tätä koska kuulema heidän naisensa eivät saa tälläistä kuukausittaista pano-piikkiä, välillä ihmettelen olenko joku luonnon oikku...?
Orgasmi ja kuukautiskierto
9
1104
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi meitä miehiä panettaa 24/7, ei ole tuollaista ongelmaa.
- Anonyymi
Ei mun miestä 🙄😒😪
- Anonyymi
Itteskö taas tunnistit.
Missä päin
<<Noin viikko ennen kuukautisia tekee niin paljon mieli seksiä että en pysty juuri muuta ajatella!<<
Jo pelkästään se, että naisen tekee mieli seksiä koko kierron aikana, on poikkeus eläinkunnassa. Tavallisempaa on, että naaras haluaa paritella vain tiettyinä kiima-aikoina.
Evolutiivinen selitys on, että ihmisnaaraalla seksi on keino muuhunkin, kuin raskaaksi tulemiseen. Se on laajentunut keinoksi miehen sitomiseen. Mies ei voi tietää varmasti, milloin naisella on ovulaatio, joten miehen täytyy olla enemmän naisensa kanssa, jos pyrkii tämän hedelmöittämään. Sanotaan, että ihmisellä on piilo-ovulaatio.
Piilo-ovulaatio siis vaikuttaa kahdella tavalla: 1) Mies hakeutuu vieraaseen seksiin harvemmin, koska seksiä on saatavissa jatkuvasti kotona. 2) Mies joutuu pysymään kotona enemmän, koska täytyy koko ajan kytätä naisen ovulaatiota, jota ei havaitse.
Tuloksena piilo-ovulaatiosta on, että mies pysyy enemmän kotona ja jakaa vähemmän resurssejaan muiden naisten kanssa. Tällaiset käyttäytymismuodot sekä naisella että miehellä ovat kokonaan geenipohjaisia, joten tieteellistä katsantoa tuntematon ei voi lainkaan havaita todellisia motivejaan.
Meillä on jäänteitä aikaisemmilta kehitysvaiheilta muiden eläinten kiima-ajoista. Myös jäänteiden ajoittuminen "epäloogisesti" on aivan normaalia.
Olet kaikin puolin kunnossa. 🌹- Anonyymi
Minulla tulee kuukautiskierron aikana kaksi vaihetta, jolloin seksuaalinen tarve on todella korkea. Ensimmäinen alkaa viikkoa ennen ovulaatiota, huipentuen ovulaatioon. Toinen alkaa viikkoa ennen kuukautisia, kuten aloittajallakin. Olen pohtinut, voisiko liittyä hormonitasojen vaihteluihin.
- Anonyymi
Ai pahus kun olis kotona tommonen nainen , nyt kun ei ole minkään laista naista ,niin täytyy vähän väliä tyytyä nyrkkikyllikkiin .
- Anonyymi
Tää on ihan perus, eniten vikalla viikolla päivää ennen kuukautisia. Monta kertaa pitäisi saada.... Ja saankin, eipä siinä mitään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1414329Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.382500Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442157Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet231214Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711092- 591047
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on37954Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63926- 48869
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies104835