Helluntaikirkolla? Mieti sitä.....
Mitä yhteistä on käellä ja
28
95
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä yhteistä on aloittajalla ja käellä? Katsele edes luontoa juuri nyt ja tee parannus. Raamattua et vaan saa tyhjäksi. Turha edes yrittää.
- Anonyymi
Tee itse vaan parannusta, syyllistyit juuri panetteluun.
Raamattua, Jumalan Sanaa en ole yrittänytkään tehdä tyhjäksi.
Helluntaikirkko on liberaaliteologiassa jo pitkällä. Helluntaikirkko teki pesän yhditysten kustannuksella, aivan kuten käki toisten lintujen kustannuksella. Rakensivat pesän ja työnsivät krstittyjä pois, heitä, jotka eivät kirkkokuntaa kannattaneet.
- Anonyymi
Kun mennään käelle, se ei voi tarkoitta samaa, kuin mentäisiin kirkkoon?
- Anonyymi
Näin keväällä juuri lintujen touhuja bongallessani mietin, etten ole koskaan nähnyt käenpiikaa.
Käen useinkin.- Anonyymi
Onko pastori siis kaikkien käkien käki, ja pastorin rouva käenpiika?
No käellä syörään leipää ruumiin ravinnoksi ja helluntaiseurakunta antaa ruokaa sen ruumiissa olevan käen hengelliseen kasvuun..
- Anonyymi
Aloittajan pitäisi jo päästä irti säälittävästi katkeruudestaan. Helluntaikirkko on tosiasia. Montako kymmentä vuotta aiot siitä kitistä?
- Anonyymi
En ole katkera, enkä kitise.
Näyttää siltä, että eräät vain ei kestä kuulla totuutta. - Anonyymi
Kirkon kitinä vasta alussa......
- Anonyymi
Käki kukkuuu?
- Anonyymi
Steyr kirjoitti:
Kukkuu kukkuu kaakana kukkuu..
Kuinkas se savolaisten kansallislintu. kaakana. kukkuu?Se kaakana kukkuu pätäk pätäk pätäkkää
- Anonyymi
Käki taitaa toimia hieman eri lailla kuin pääskynen. "Löysihän lintunen majan ja pääskynen pesän, johon se poikasensa laskee; sinun alttarisi, Herra Sebaot, minun kuninkaani ja minun Jumalani" (Psalmi 84:4).
- Anonyymi
Aloittaja kuuluu ryhmään ei koskaan kiitollinen, tyytyväinen elämässä. Niitä on uskovissa ja uskomattomissa. Mikään srk, raamatunkäännös, työntekijä. jne ei ole hyvä. Perusta sinäkin oma täydellinen uskonnollinen yhdyskunta. Sittenpä ei tarvitse sinun valittaa. On sitten yksi täydellinen srk.
- Anonyymi
Seli seli. Kas kun ei Helluntaikirkko perustanut kirkkoaan omana uskonnollisena yhdyskuntana.
Ei, tuli kuin käki seurakuntiin.
Mitä tulee minuun ja tyytyväisyyteeni elämääni, siitä olet väärä henkilö puhumaan. Ethän edes tunne minua!
Olet tyypillinen stereotypioiden viljelijä.....kommenttisi jätän omaan arvoonsa.
- Anonyymi
Hkirkossa ei ainakaan ole sitä pelkoa että olisi kovin täydellinen.
en koskaan hyväksy sitä tapaa jolla se ajettiin alkuperäisiin helluntaihin, se on liian rumaa ollakseen mitään kaunista ja tervettä kristillisyyttä.- Anonyymi
Näin on. Kirkon kätyrit runnoivat hankkeen läpi, keinoja kaihtamatta.
- Anonyymi
Käki on pesäloinen, eli se ei haudo eikä huolehdi omista poikasistaan, vaan munii toisten lintulajien pesiin.(Wikipedia)
- Anonyymi
Niinpä....kirkkokäki kukkuu......
- Anonyymi
Vuoden sisällä on Helluntaikirkko saanut yhden seurakunnan rekisteriin. Yksi seurakunta on tänä vuonna poistunut rekisteristä.
- Anonyymi
Käki kukkui:
-vihkimisoikeus
-"parempi juridinen asema"
-Rahankeräyslaki
Vihkimisoikeus: eipä tuo ole naimisiinmeno ollut ennenkään vaikeaa.
Avioliittoon siunataan= avioliitto Jumalan edessä.
Paperit maistraattiin, ei työläs homma.
"Parempi juridinen asema": Mitä sillä tarkoitetaan? Koskaan ei ole annettu konkreettista esimerkkiä että olisi parempi.
Voin kertoa, että tuostakin täytelauseesta tulee vielä seuraamuksia. Yhteiskunta velvoittaa kirkot toimimaan maallisten lakien mukaan, joka ei istu hengelliseen yhteisöön. Ts. jos halutaan toimia Jumalan tahdon mukaan, tulee törmäyskurssi maailman ( mm. lainsäätäjä) kanssa. Niinpä tuosta "Paremmasta juridisesta asemasta" tulee juurikin päinvastainen, ajatellen hengellisen yhteisön toimintaa. Mutta kirkkokunta on tiensä. valinnut; se ei kunnioittanut Jumalaa, vaan ihmiskunnia nosti päätään.
Rahankeräyslaki: oli tiedossa, että laki muuttuu, ja siihen tulee huojennuksia. Oli kiire saada lisää seurakuntia kirkkoon; jaettiin vääristeltyä tietoa, ei annettu mahdollisuuksia tai sitten hyvin rajallisia mahdollisuuksia vastapuolen argumentoida. Käytettiin hyväksi ihmisten tietämättömyyttä ja luottamusasemaa; moni luotti että ovanhimmisto on asiaa selvittänyt ja tietää. Niin ei ollut, ja Matikainen kutsui itsensä näihin nukkuvien kerhoihin jakaen "infoaan" PowerPoint kalvoilla.
Kysymys: Mitä hyvää Helluntaikirkko on tuonut mukanaan?
Vastaus: Ei mitään, ei kerrassaan mitään.- Anonyymi
Kirkkointoilijat ovat nyt hiljaa. Joko sokeudessaan eivät huomaa menoa, tai sittenovat huomanneet, ja hiljaiseksi vetää......
- Anonyymi
On totta, että kirkkohanke ei ole tuonut mukanaan mitään hyvää. Mikä olikaan todellinen syy, että kirkkohanke syntyi ja sitä ajettiin väkisin eteenpäin?
Kun seurakuntaa ei saatu hajalle ulkoapäin, sille löytyi hajottajat sisältäpäin.
Mitä hanke on palvellut? Se on saanut seurakunnan hajaantumaan, synnyttänyt kodittomia, koska kaikki eivät hyväksy vääryydellä pystytettyä hanketta.
Kyse ei ole "tunneihmisistä", kuten asiaa yritetään joidenkin toimesta kääntää.
Kyse on siitä, että on olemassa kristittyjä, jotka eivät tee kompromisseja maailman kanssa.
Kaiken lisäksi kirkko imaisi yhdistysten omaisuuden. Sen se teki lyhyen ja puutteellisen, valheellisen tiedottamisen jälkeen. Vaikutti näin äänestyskäyttäytymiseen.
Likaista ja inhottavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On totta, että kirkkohanke ei ole tuonut mukanaan mitään hyvää. Mikä olikaan todellinen syy, että kirkkohanke syntyi ja sitä ajettiin väkisin eteenpäin?
Kun seurakuntaa ei saatu hajalle ulkoapäin, sille löytyi hajottajat sisältäpäin.
Mitä hanke on palvellut? Se on saanut seurakunnan hajaantumaan, synnyttänyt kodittomia, koska kaikki eivät hyväksy vääryydellä pystytettyä hanketta.
Kyse ei ole "tunneihmisistä", kuten asiaa yritetään joidenkin toimesta kääntää.
Kyse on siitä, että on olemassa kristittyjä, jotka eivät tee kompromisseja maailman kanssa.
Kaiken lisäksi kirkko imaisi yhdistysten omaisuuden. Sen se teki lyhyen ja puutteellisen, valheellisen tiedottamisen jälkeen. Vaikutti näin äänestyskäyttäytymiseen.
Likaista ja inhottavaa.Samaa mieltä, likaista ja inhottavaa.
Miten ihmiset, jotka väittävät olevansa uskossa, voivat toimia noin, kuten kirkon junttaamisessa paikkakunnille toimittiin?
- Anonyymi
kukkuu!!1 kukkuu!!!1... uliuliuli kukkuu!!
- Anonyymi
kukkuuuuuuuuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kukkuuuuuuuuu
Käen kukunta vaihtuu valitukseksi.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036801SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263259"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1832226Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401767SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?851711Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141066- 1241058
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18924