Hei.
Miten saan liitettyä excelin kaavan työkirjasta toiseen ilman että kaavaan tulee linkkiä lähdetyökirjasta.
Siis kaavallisien solujen koipointi ettei muodostuisi linkkiä toiseen tiedostoon
Excel kaavan littäminen toiseen tiedostoon ilman linkitystä
12
622
Vastaukset
- Anonyymi
Tiedän mutten ny ehi selittään ku pitää trollata windows 10 on pska
- Anonyymi
Leikkaa ja liimaa, jonka jälkeen poistat viitteen toiseen työkirjaan.
- Anonyymi
Kopioit sen kaavan siitä "kirjoitusriviltä", etkä solusta.
- Anonyymi
Tuollaiselle usein toistuville, tai muulla tavalla valikoista hankalasti tavoitettavalle tehtävälle voi asettaa oman painikkeen. Kuten tässä on tehty luvun kopiointia varten:
https://s7.gifyu.com/images/CopyAndPaste.gif
Painikkeet on nopea asettaa, ja nopea poistaa, pienen harjoittelun jälkeen.- Anonyymi
Kysyjä käsittääkseni kysyi Excelistä eikä LibreOfficesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyjä käsittääkseni kysyi Excelistä eikä LibreOfficesta.
Eikö se ole käyttökelpoinen idea kummassakin, sitähän minä yritin kertoa. Jos minulla olisi ollut Excel käytettävissä, olisin tehnyt sen sillä.
- Anonyymi
Valitset sen kopioitavan alueen ja hiiren oikealla "kopioi", ja sitten toisessa työkirja hiiren oikealla "liitä" (tai mitä tapaa olet tottunut käyttämään). Siihen liitetyn alueen vasempaan alareunaan tulee pieni "liittämisasetukset laatikko", josta voit valita miten haluat liittää. Jos haluat ilman muotoiluja valitse "Arvot ja lukumuotoilu". Siinä on useampi vaihtoehto, joita voit kokeilla.
- Anonyymi
Anteeksi siis oikeaan alareunaan...
- Anonyymi
Kokeilin niitä. Pitää liittää myös kaavat, ei pelkkiä arvoja.
Kaavaan tulee kuitenkin linkki lähdetiedostoon - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilin niitä. Pitää liittää myös kaavat, ei pelkkiä arvoja.
Kaavaan tulee kuitenkin linkki lähdetiedostoonKokeilin tätä nyt itse. Jos valitsee siitä laatikosta ylimmän "Säilytä lähteen muotoilu", liittää kaavat ja arvot ja muotoilu on samakuin mistä kopioit. Jos valitsee "Käytä kohteen muotoilua, liittää kaavat ja arvot samalla muotoilulla mihin liität. Ei minulla ainakaan linkitä alkuperäiseen taulukkoon. Minulla on siinä laatikossa vaihtoehto "Linkitä solut" alimpana.
- Anonyymi
Laitat sen toisen tiedoston nimen johonkin soluun. Sitten muodostat linkin INDIRECT funtiolla.
- Anonyymi
Tuosta (INDIRECT) funktiosta, (suomeksi EPÄSUORA()) tulikin mieleen että eihän tuo edellinen GIF antanut kuin vinkin jolla asioita yleisesti voidaan helpottaa, mutta nyt sitten toinen GIF joka jo auttaa viittausten rakentamista eri tiedostojen välillä.
Yläkuvassa on taulukko jossa A1,B1,C1 jaD1 solut sisältävät satunnaisluvun tuottavan funktion, ja E1 sisältää funktion keskiarvon laskemiseksi. Ja tämä keskiarvo me nyt sitten siirretään toisen tiedoston taululukkoon, aivan normaalisti, aloittaen kirjoittamalla ( = ) merkin soluun, ja sitten hiirellä klikataan toisen taulukon solua. Tuskin tuota voi helpommin tehdä.
USKON ETTÄ TOIMII MYÖS Excelissä
https://s7.gifyu.com/images/Viitaus.gif
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061