Nestorilaisuus

Anonyymi

Kuulin ekka kertaa tänään. Googletinkin, muttei oikein auennut.
Millainen on Nestorilainen oppi ja miten se eroaa kristinopista?

8

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei se ole Nestorilaisuus, vaan Nestoriolaisuus. Ja kun kirjoitat Googlen hakuun Nestoriolaisuus, niin se kertoo sinulle pitkät pokloomit asiasta. Wikipedia varsinkin..

      • Anonyymi

        Niinkö on. Koko ajan luin että Nestorilaisuus..ou nou :D pitääpä guuglettaa ögen.


    • Anonyymi

      Nestoriolaisuus on tietynlaista järkeisoppia. Helluntailaisuudessa, vaikka puhuttekin "uskosta", todellisuudessa kiellätte monet uskonasiat, juurikin järkeilemällä, että "eihän se näin voi tapahtua!"

      K. Antturin erään saarnalauseen muistan aina: "Meillä Suomessakin opetetaan sellaista harhaoppia, että Jeesus yksin pelastaa (luterilainen oppi). Eihän Jeesus nyt yksin voi ketään pelastaa, tarvitaan siinä ihmistäkin!"

      Tässä ed. suorastaan tiivistettynä koko helluntailaisuuden alku ja perustus, harhaopettaja Nestoriuksen ihmisviisaudessa ja luulouskossa.

      Tätä oppia teikäläiset julistavat edelleen, näilläkin foorumeilla, hyökkäätte jopa muille kristittyjen foorumeille haukkumaan meitä, jotka tunnustamme yksin Kristusta ja Hänen tekojaan.

      Selvitäpä itsellesi myös näitä muitakin helluntailaisuuteen kuuluvia harhaoppeja: pelagiolaisuus, areiolaisuus, donatiolaisuus. On niitä rutkasti muitakin, mutta tässä on alkua.

      • Anonyymi

        En ole helluntailainen. Uskon niin että Jumalanlapsia on monissa seurakunnissa ja kirkoissa. En usko niin että vain yhdessä seurakunnassa tai kirkossa on Jumalanlapsia vaan se on sisäisesti uskovaisissa.
        T. Aloit.


      • Anonyymi

        "Eihän Jeesus nyt yksin voi ketään pelastaa, tarvitaan siinä ihmistäkin!"

        Jeesus teki jo kaiken työn ja tarjoaa pelastusta lahjana. Ihmisen osuus on suostua ottamaan se vastaan. Minä voin tarjota sinulle kallista lahjaa. Mutta jos sinä et halua ottaa sitä vastaan, niin sinulla ei ole sitä lahjaa? Mikä tässä on niin vaikeaa.?? Ei pidä jämähtää niin omiin uskonopin termeihinsä, että sekoaa kun sama asia kerrotaan arkikielellä.:)


    • Anonyymi

      Kuukletettu ja luettu. Mikä Nestoriolaisuudessa on harhaoppia? 🙈 Kuka kertoisi?

    • Anonyymi

      Nestoriolaisuudessa korostettiin Jeesuksen ihmisyyttä ja väitettiin, että hänen jumaluutensa oli armon ansiota ja jumaluus asettui asumaan ihmis-Jeesukseen.

      Kristillinen usko korostaa, että Jeesus oli synnyttyään sekä ihminen että Jumala, eikä että jumaluus olisi tullut Jeesukseen myöhemmin. Jeesus, eli Jumalan Poika, on ollut Jumala alusta alkaen ja jumaluus pukeutui täyteen ja todelliseen ihmisyyteen sikiämisessä.

      -DeadManWalks

      • Anonyymi

        Ahaa okei, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      280
      10498
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      333
      7376
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      1987
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      123
      1741
    5. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1699
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1541
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1201
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      48
      989
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      848
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe