Jos Tampereen joukkoliikenne olisi haluttu uudistaa, olisi raitiotiestä pitänyt kerralla tehdä kaiken kattava ja suunnitella se loppuun asti. Eli reitti idästä länteen ja etelästä pohjois tampereelle.
Nyt kaupunkiin on saatu tynkälinja joka tarvitsee enemmän busseja ratikan syöttöliikenteeseen kuin se olisi järjestetty pelkällä linjurikyydillä.
Tässä häviää kaikki matkustajat. Matkustusaika pitenee ja hinnat tulevat nousemaan rajusti.
Miinuksena tietysti myös keskustan tulevat no go alueet joissa viini virtaa ja laulu soi.
Kovemmista piristeistä puhumattakaan joita vihreät niin diggaa.
Nyt kaupunkiin on saatu tynkälinja joka tarvitsee enemmän busseja ratikan syöttöliikenteeseen kuin se olisi järjestetty pelkällä linjurikyydillä.
Tässä häviää kaikki matkustajat. Matkustusaika pitenee ja hinnat tulevat nousemaan rajusti.
Miinuksena tietysti myös keskustan tulevat no go alueet joissa viini virtaa ja laulu soi.
Kovemmista piristeistä puhumattakaan joita vihreät niin diggaa.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Karkeasti kahdeksikon muotoinen rata olisi sopinut
Mutta kuitenkin. Vanha sananlasku: "Ei roomaakaan päivässä rakennettu."
Onhan laajennussuunnitelmat jo olemassa Kangasalan ja Pirkkalan suuntaan. Nokia on panostanut junaliikenteeseen, kuten myös Peltolammin-Lempäälän suunta.
Sananlasku löytyy joka tarpeeseen. Tähän sopisi vaikka, mitä useampi kokki, sen kehnompi soppa
Lopussa kiitos seisoo.
Vaikkapa, parempi olla rikas ja terve kuin köyhä ja sairas
Hanki viisautta, se on parempaa kuin kulta, hanki ymmärrystä, se on kalliimpaa kuin hopea.
Tässäkin viestiketjussa näkyy olevan monenlaista kokkia.
Paska valuu aina alaspäin.
Puhuminen hopeaa, vaikeneminen kultaa.
Parempi raide pivossa kuin kymmenen oksalla.
Parempi kymmenen pyytä pivossa kuin yksi oksalla (retro)
Keskeneräistä ei pidä näyttää hulluille,tyhmille,varsinkaan maalaisille.
Ratikkaa ei pidä näyttää sataan vuoteen
Kyllä köyhä saa olla mutta ei kurja.
Ei suuret sanat suuta halkaise.
Ne tekee jotka osaa,jotka ei osaa arvostelee.
Ne tekee, jotka osaa, muut opettavat toisiaan
Selvä hätävale
Itku pitkästä ilosta. Pieru kauan nauramisesta.
(Vihreiden valtusto ryhmä.)
Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa.
Joskus ihmisten on itkettävä itkunsa, jotta syntyisi tilaa hymylle.
Se parhaiten nauraa, joka toiselle kuoppaa kaivaa (retro)
Kallista korvasi ja kuuntele viisaitten sanoja ja tarkkaa minun taitoani.
Tyhjän saa pyytämättäkin.
Jos mieles tyhjenee, älä unneuta katkasta ääntä.
Kyllähän ratikkaan suunnitellaan lisähaaroja kaiken aikaa eikä noin isoa projektia voi tehdä kerralla valmiiksi. Ensimmäisen vaiheen rakentaminen kestää neljä vuotta. Mitä se "kerralla valmiiksi tehty" tarkoittaa? Olisiko se ratikka pitänyt saada valmiiksi neljässä viikossa neljän vuoden sijaan?
Tuollaisen pätkän olisi ammattilaiset koonnu puolessa vuodessa. Nyt kehitettiin kaiken maaiman Alliansseja vuosi että päästiin edes alottamaan työt.
Tyhmät paljon työtä tekee, viisas pääsee vähemmällä.
Selitän sinulle. Tässä kokeillaan sananlaskujen istuvuutta. Älä ota itseesi
Näin kerran Saksassa, kun tietä asfaltoitiin. Homma eteni hyvää kävelyvauhtia. Jyrät eivät peruutelleet tai pysähdelleet.
Vierivä kivi ei sammaloidu.
Oma maa mansikka, muu maa ratikka.
Borta bra hemma bäst.
Petit a petit l'oison fait son nid.
Oletan, että sinä aloittaja olet sama henkilö, joka ei halua julkisia kulkuneuvoja käyttää mutta haluat niiden suunnittelua rakentamista ja käytettävyyttä siitä huolimatta kritisoida.
Rakentava kritiikki on paikallaan. Sinun kritiikkisi sisältää kuitenkin lniim paljon epäolennaisuuksia, jotta sitä voisi tarkoituksenmukaisena pitää.
Onhan jo myönnetty, että vasta ratikkaverkko palvelee. Sillä olisi päästävä vähän kaikkialta sinne sun tänne ja vaihdot eniten ratikasta toiseen ratikkaan
Kuka on myöntänyt? Aika vekkuli ilmaus tässä yhteydessä, siis tuo myöntäminen.
Kun ratikasta valtuustossa päätettiin, ei ollut puhetta ratikkaverkosta. Pelkän l ja ll vaiheen piti olla kannattavat ja palvelevat sellaisenaan, kuten myös ratikkaselvityksessä
Kiistäppä sitten sekin 😁
kerralla kuntoon?
Ne tietää, jotka ratikan tänne halusivat ja puolesta hihkuvat
Nyt tarvittaisi tekosaarikin, kun karttaa ei osattu lukea ja maastotutkimus kiireessä unohtui tekemättä
Monet suunnitelmat pohjautuvat näkemyksille ja oletuksille. Kuinka ihmeessä sellaisten visioiden, eli harhanäkyjen tai unelmien pohjalta valtuutetut voiva tehdä järkeviä kuntalaisia koskevia päätöksiä.
Tekosaari yhtä outo ajatelma kuin kansiareena.
En koskaan käytä julkista liikennettä. En koska minulla on varaa muuhun. Enkä siksi että en jaksa katsella vittua hokevia kasvissyöjä puberteetteja joka kastraatio falsettiäänellä kaljapäissään kimittävät. Haisemisen lisäksi.
Siitä huolimatta minulla on oikeus kertoa mielipiteeni siitä mihin minun veromarkkoja tuhlataan.
Nyt ja aina.
Mielipiteesi on huomioitu. Sluuuush.
Joo joo. Imanmuuta saat sanoa.
Elät kuitenkin melkolailla rinnakkaistodellisuudessa meidän muiden maan matosten kanssa, joten toisinaan, miltei aina, eivät näkemykset tunnu kohtaavan.
Ilmeisistä syistä.
Sitä kuusta kuuleminen, minkä juurella seisoo.
Tyhjät tynnyrit kolisevat kovimpaa.
Höpö, höpö ja huomenna lissää.
Se joka on kaiken kokeillut, kaiken tietää, mutta joka ei ole kokeillut, valehtelee.
Vaikka koulussa teinipissikset on tottuneet huutamaan vittua opettajalleen päin naamaa niin tosielämä opettaa käytöstavat.
Olkaa huoletta. Onnea lakin saaneille. Teillä on tulevaisuus edessä jos ette sorru kasvissyöntiin.
Tosielämä saattaa muuttua pissismäisekksi, kun sellaista tyyliä pitkään viljellään.
Muuntaman viime vuoden aikana keski-ikäiset ovat teinikieltä v-sanoinee ja muinekin outoine koulaisten uudissanoineen ja kielioppivirheineen laajati käyttäneet.
Onneksi sellainen näyttää pikkuhiljaa olevan hiipumassa.
Ei pyörää kannata keksiä uudelleen.