Mistä Mazda 323 familian himmentyneiden umpioiden tilalle toiset ja ruostuneiden etulasinpyyhkimiin uudet varret? Saako valoja muuten kirkkaammaksi, kuin vaihtamalla sumentuneet umpiot? Kuinka merkkikohtaisia pyyhkimien varret ovat? Löytyikö purkuosia käypäsempiä?
Umpiot ja pyyhkiänvarret
Anonyymi
4139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jokos Familiassa oli muoviset ajovalojen linssit? Ne saa ainakin hiomalla kirkkaaksi. Ehkä lasisetkin saa kun hioohan ne tuulilaseistakin naarmuja pois.
Pyyhkijän varretkin saa hiomalla ja uudelleenmaalaamalla kuntoon, ei tarvitse uusia.
Familian pyyhkijänvarsi-sulka asetelma taitaa olla kylläkin melko tavanomainen, kunhan vaan pituus sattuisi kohdalleen.
Vanhemmissa 323:ssa (1981-85) ja 626:ssa 1983-85 oli erikoisempi pyyhkijänvarren ja sulan kiinnitys. Sulka kiinnittyi tapilla yläpuolelta pyyhkijänvarteen.
siis... tarkemmin sanottuna noiden vanhojen mallien sulat olivat pyyhkijänvarren "yläpuolella" ja sulan runko kiinnittyi pyyhinvarteen tapilla.
Joo, onkin vuosi sitten katsastukseen hiottu nuo ajovalojen linssit. Mielestäni ovat muoviset. Jospa sitten hiotuttais taas 👍 ja varsiin uusi pinta.
👍 Ok