Hyvä analyysi Ruotsista

"Kolumni: Itsetietoinen Ruotsi kompastui itsepetokseen koronaviruksen kanssa

Suurvaltamenneisyys ja kriisitietoisuuden puute ajoivat Ruotsin itsepetokseen koronapolitiikassaan, kirjoittaa tuottaja Riika Kuuskoski.

Tähän päätyi Aftonbladet pääkirjoituksessaan koskien rajojen avaamista korona­kriisin jälkeen – osa Euroopan maista on alkanut avata koronan sulkemia rajoja toistensa kansalaisille mutta ei ruotsalaisille. Syrjintää, julisti ulkoministeri Ann Linde.

ITSERIITTOISEN kansankodin retoriikka on näyttänyt naapuriin itsepetokselta.

Viikkokaupalla uutisoitiin, kuinka laumasuojan saavuttaminen etenee Tukholmassa – toukokuussa se piti saavuttaa. Matemaatikko laski uudet mallinnukset, kuinka jo 40 prosentin sairastaminen riittäisi, kun luvut eivät alkaneet nousta.

ARROGANSSI. Yksi syy haluttomuuteen tehdä radikaaleja ratkaisuja yhteiskunnan sulkemiseksi ajoissa oli varmaankin talous, mutta kansankoti paljasti myös omahyväisyytensä.

Kun sotaa on käyty viimeksi 1809, ei kriisiajattelu ole kunnossa. Ei osattu uskoa, että on tosi kyseessä ja pitää toimia. Meillä sentään on vielä Huoltovarmuuskeskus.

”Suomessa vielä tiedetään, mitä kriisi tarkoittaa ja että valtio on olemassa oikeastaan sitä varten, että ei herätä kasakan nauruun”, tiivisti eräs historioitsija.

Asiaa ei auta vanhan suurvallan itsetietoisuus. 1600-luvulla koko Baltiakin oli Ruotsia, ja hakkapeliitat kävivät sotimassa Prahassa asti. Vauras Ruotsi on tottunut olemaan kadehdittu hyvinvointivaltio. On Abbaa ja Roxettea, Henkkamaukkaa ja Ikeaa. Siellä tiedetään paremmin."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006523691.html

Ruotsilla näyttää olevan suuria vaikeuksia myöntää virheitään. 😂

No nyt ruotsalaiset ovat maailmalla uusia tautisia "mongooleja" ja se on pelkästään hyvä asia 😂

Oppivat hieman edes nöyryyttä. Sääli että svekot menevät suomalaisesta passin puolesta ja pelastuvat näin.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virheiden myöntämisen vaikeus tuntuu olevan ruotsin kieleen liittyvä ominaisuus.

    • PArempi itseriittoinen, kuin itsesiittoinen, jota Ruotsi ole ennen "afrikkalaista väliiintuloa".

    • Anonyymi

      Omahyväisyyden määrä on päätä huimaava , siis kaikilla ruotsinkielisillä .

    • Ruotsia haittaa kun heillä ei ole kunnollisia pakkokeinolakeja.

    • "Epidemiologi Anders Tegnellistä on Ruotsissa tullut koronaepidemian kasvot. Nyt hän saa tappouhkauksia."

      Jävlä finnar :-)

    • Anonyymi

      Ihan osuva anlyysi, tosin pari pahaa virhettä.

      Ensinnäkin Ruotsi ei ole koskaan ollut mikään suurvalta. 1600-luvun lopulla se oli tosin alueellinen suurvalta. Sekin pitkälti suomalaisten panoksen takia.

      Ja tuo outo kasakka-viittaus on turha. Ei suomalaisten tarvitse pelätä Venäjää ellei siihen tarkoitusella pyritä. Niinhän svekoeliittimme ja sen valtamedia tekevät.

      Suomalaiset sotivat ja kuolivat yli puoli vuosituhatta TURHAAN taistellessaan Ruotsin hovin sotia! Suomalaisilla itsellään oli ihan tarpeeksi maata.

      Kunhan vain olisimme saaneet rauhassa lisääntyä, vaurastua ja rakentaa maatamme. Mutta Ruotsi ei sitä sallinut itsekkäistä syistään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7337
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3816
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      15
      3106
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2945
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2760
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2101
    9. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1826
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      243
      1703
    Aihe