Kuinka moni vielä maksaa kirkollisveroa?

Anonyymi

Aika kalliiksi tuo seurakunnan rahoittaminen käy kun polvijärveläinen kirkkoon kuuluva joutuu keskimäärin maksamaan 352,96 € vuodessa, kun kirkollisvero on 1,65 %.

Tuo tieto koskee vuoden 2018 tilannetta ja tuskin tuo prosentti on laskenut sen jälkeen.

17

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi maksaa turhasta ?? Itse erosin kirkosta vuonna 1997 enkä kaipaa takaisin. Säästänyt olen pitkän pennin kuluneiden vuosien aikana, 7000-8000 euron luokkaa lienee säästynyt summa.
      Kirkko ei merkitse minulle mitään, olen ateisti eli en usko mihinkään yliluonnolliseen..

      • Anonyymi

        Missä tuo säästösi on nyt, näkyykö se varallisuutesi kasvuna vai onko kenties säästötilillä tai sukan varressa vai oletko yleensä tuon säästösi verran tyytyväisempi ja onnellisempi elämääsi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missä tuo säästösi on nyt, näkyykö se varallisuutesi kasvuna vai onko kenties säästötilillä tai sukan varressa vai oletko yleensä tuon säästösi verran tyytyväisempi ja onnellisempi elämääsi?

        Pienituloisena ei säästöön jää rahaa,joka euro menee osaltani perheen elatukseen minkä koen tärkeämmäksi kuin satuilun tukemisen.
        Jokainen tehköön niin kuin tahtoo, mulle perhe ja sen jäsenten hyvinvointi on tärkeintä ja tekee onnelliseksi.
        Turhanpäiväisistä satuiluista en maksa nyt enkä tulevaisuudessa...


      • Anonyymi

        Ateisti uskoo luonnottomaan, että tämä hieno luomakunta kaikkine ihmeineen olisi muka syntynyt itsestään , vaikka se viittaa nimenomaan suunnitteluun!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ateisti uskoo luonnottomaan, että tämä hieno luomakunta kaikkine ihmeineen olisi muka syntynyt itsestään , vaikka se viittaa nimenomaan suunnitteluun!

        Evoluution tulos on luonto ja sen monimuotoisuus. Kaikki alkoi alkuräjähdyksestä, evoluutio vie koko ajan kehitystä eteenpäin..
        Mikään kukaan yksittäinen olio tai henkilö ei ole sormiaan napsauttamalla saanut maailmaa nykyiseen muotoonsa, ihminen omalla käytöksellään ohjailee tuhoa ja muutosta maapallolla..
        Jokainen uskokoon mihin tahtoo, minä uskon tutkittuun faktaan en mihinkään mielikuvitus olentoihin tai keksittyihin tarinoihin.


    • Anonyymi

      Erosin kirkosta 1984. Kun vielä en koskaan liittynyt ammattiliittoonkaan jonka jäsenmaksu olisi ollut sekin kirkollisveron suuruinen, sain jokaisen palkkani käteen yli 3% suurempana. Pitkä penni 35 vuoden työuran aikana.

    • Anonyymi

      Kun mistään muualta ei enää apua saa on jäljellä diakonia. Jotkut kunnat käyttävätkin tätä häpeämättä hyväkseen. Korona-ajan uutisia ovat mm. se että kirkosta eroaminen on vähentynyt ja tv-jumalanpalvelusten seuraaminen kasvanut. Tällaisina vaikeina aikoina sen huomaa että ihmisten yhteisvastuu, huoli heikoimmassa asemassa olevista on lisääntynyt.

      • Anonyymi

        Muuta vastinetta ei kirkollisverolle saa, ruokakassin olen käynyt ja saanut jopa ostokortin lasten vaatteiden ostoon. Minäkään en kuulu kirkkoon juuri pienituloisuuteni vuoksi, jokainen euro pitää saada lasten tarpeiden hoitoon. 3 lasta, yksinhuoltaja olen, lasten isä kuoli muutama vuosi sitten, puun ja kuoren välissä olen..
        Muutama vuosi ja lapset ovat täysi-ikäisiä ja käyneet ammattikoulutuksen, toivottavasti saavat työtä ja paremman tulevaisuuden kuin minulla.


    • Anonyymi

      Pieneläkeläiseltä ei mene senttiäkään kirkollisveroa.

    • Anonyymi

      Kananpaska irvikuva kerää tulevaisuudessa
      homoilta viisinkertaisesti plus kehitysapu.
      Harmi vaan ,että kirkot ovat menettäneet
      merkityksen ,eikä siellä ylpeiden kannata
      käydä ,koska rakkaus on poistunut ,tämä
      on kananpaskan tulevaisuudenkuva.

    • Anonyymi

      Eiköhän koko luterilainen uskonto lakkauteta lähimmän kymmenenvuoden kuluessa.
      Sehän pilaa Islamistien elämän ja on rasisistista.

      • Anonyymi

        Kun nämä päättäjätkin tajuaisi tämän....tai sitten eivät vaan välitä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun nämä päättäjätkin tajuaisi tämän....tai sitten eivät vaan välitä

        Raha raha raha on joka ratkaisee


    • Anonyymi

      Minä eroan kirkosta ja pyyhin peppua koko uskonnolla. Joudumme elättämään veronmaksajina Outokumpulaisia seurakuntalaisia enkä maksa latiakaan mokomille vätökkäille...

      Uskoa ja satuja en tarvitse mihinkään, terve järki ja suomen laki riittää minulle...

    • Anonyymi

      Juu, miksi elättää pappeja kun ei niiden palveluksia tarvitse ja/kun se aika koittaa joutuu kaikki maksamaan pöytäliinoista asti kuiteskin omasta pussistaan.

      Se mitä sillä tienaa, kun eroaa kirkollisverosta, ei mitään. Ei tupakoinnin lopettamisellakaan mitään tienaa, se raha menee kuiteskin elämiseen.

      Mutta, siinä vain on se, kun ei saa mitään vaikka veroja maksaa, niin miksi maksaa turhasta. Kummallisia kommentteja :/

      • Anonyymi

        Juuh se papin palkka on keskimäärin "vaatimaton" noin 3700€ kuukaudessa.....kaksi kuukautta saa tavan duunari tehdä tuohon rahaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuh se papin palkka on keskimäärin "vaatimaton" noin 3700€ kuukaudessa.....kaksi kuukautta saa tavan duunari tehdä tuohon rahaan...

        Tosin viikonloppuisin taitaa eniten heillä olla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      141
      2789
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      1946
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      195
      1903
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1525
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      80
      1436
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe