Pääkaupungissakin voi asua ahtaasti. Valtaosa ahtaista kodeista on kuitenkin muualla kuin Helsingissä. Hesarin jutussa (30.5.) Liminka, Lumijoki, Siikajoki, Pyhäntä, ja Sievi ovat korkealla ahtaasti asuvien asuntokuntien joukossa:
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006524245.html
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006524245.html
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos on useampi lapsi perheessä, niin kyllähän se olis hyvä olla jokaiselle "oma soppi", yleensä sopu sijaa antaa. Jossain vaiheessa ne seinät voi tuntua ahtailta, mm. teineillä.
Lapset kumminkin kasvavat nopeasti ja vielä "vilkkaammin" lähtevät "pesästä". Sitten kotiin jää "kaksi vanhaa varista ", nuokkumaan ja tilaa on yllin kyllin ympärillä. Lapset perheineen käyvät silloin tällöin, suurimmaksi osaksi entinen lapsuuden koti on vain vanhusten "hoitola". Ei jaksa siivota koko lukaalia, tavaraa on kertynyt liikaa ja kumminkin talon hoitokulut on samat. Syrjemmässä isommat asunnot eivät mene kaupaksi helposti. Lopulta perikunta on ihmeissään siitä "mummolan" talon jakamisesta ja myynnistä !!
Olisi järkevää rakentaa kohtuukokoisia taloja, että EHKÄ saisi ne markkinoitua paremmin, kun se aika koittaa.
Etelä Suomessa moni perhe asuu ahtaasti, koska asunnot ovat kohtuuttoman kalliita. Maalta löytyy isojakin taloja, mutta niiden myynti on vaikeaa.
SIIS, ajoissa pitäisi vanhempien yrittää myydä se iso talo pois ja muuttaa pienempään, jo siinä vaiheessa jos lapsia on enää muutama kotona ja viimeistään silloin, kun vielä jaksaa sen muuttoruljanssin itse viedä läpi. Kokemuksesta on .!