BLOB-kuvan kääntäminen

Anonyymi

Täällä osuvasti on puhetta kuvan kääntämisestä. Soveltaminen säätönamikkaan on mielenkiintoinen juttu, en ole tullut ajatelleeksi, olen toteuttanut liukusäätimillä.
Mutta niistä kuvista puheen ollen, onnistuuko mysql-tietokannassa olevan BLOB-muotoisen kuvan kääntäminen kuvan helposti? Tietokannassani on postimerkkien kuvat, joista osa on kumollaan.

11

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä sivulla on aika hyvä esimerkki MySQL tietokannasta. Valmis koodi, jolla voidaan lisätä kuvia tietokantaan. Nyt sinun tulisi luoda tietokanta ja lisätä siihen pari esimerkki kuvaa. Lataa sivulta valmis koodi, ja aloita siitä. Jos et ole vielä tietokanta GURU, voi mennä jonkin aikaa ennen kuin asiat alkavat luistaa, mutta vaikka se kuinka takkuilisi, voi vakuuttaa että lataamasi koodi toimii varmasti.

      https://phppot.com/php/mysql-blob-using-php/

      Ennen kuin kaikki toimii, joudut omaksumaan monta asiaa, kuten

      MySQL tilin teon, oikeuksien jakamisen, tietokannan teko, taulukon lisääminen, ja weblomakkeiden toimintaan saattamisen, joka edellyttää että sinulla on olemassa tarvittava ympäristö tehdä tämä kaikki. Kun näistä selviät, aletaan sitten kääntelemään niitä kuvia siitä tietokannastasi.

    • Anonyymi

      Pientä harjoittelua varten annan tässä HTML -sivun jolla voit suorittaa kyselyn, johon vastaa PHP koodi. Tässä ei tabuloinnit ole tärkeitä, joten tämän voi aivan hyvin välittää näinkin.

      <!DOCTYPE html>
      <html lang="fi">
      <head>
      <meta charset="utf-8" />
      <title>Värikysely</title>
      </head>

      <body>
      Anna värin numero 1 .. 4
      <form action="colorvastaus.php" method="get">
      <input type="text" name="color"><br>
      <input type="submit" style="margin-top:3px;">
      </form>
      </body>
      </html>

    • Anonyymi

      Ja tästä saat PHP koodin joka vastaa edellisen HTML koodin kyselyyn.

      <?php
      $a=$_GET["color"];
      if ($a < "4") {
      if ($a === "0") echo "Väri $a, on musta\n";
      if ($a === "1") echo "Väri $a, on valkea\n";
      if ($a === "2") echo "Väri $a, on punainen\n";
      if ($a === "3") echo "Väri $a, on sininen\n";
      if ($a === "4") echo "Väri $a, on keltainen\n";
      }
      else {
      echo "Anna arvo väliltä 1 - 4!";
      }
      ?>

      Tässä on tärkeää että tallennat tämän koodin ( colorvastaus.php ) nimellä, koska HTML lomake lähettää kyselyn sen nimiselle tiedostolle. HTML -lomakkeen taas voit tallentaa millä nimellä haluat.

      Vaikka asiat vaikuttaisi olevan kuinka yksinkertaisia tahansa, aina ne vaativat ympäristön missä on toiminta edellytykset olemassa. Tämäkin toimii sata varmasti, mutta siitä huolimatta äkkinäisellä saattaa kulua aikaa ennen kuin tieto siirtyy kahden tiedoston välillä.

      Siis ensimmäinen on HTML tiedosto, ja tämä on PHP tiedosto, ja sinun tulisi saada ne toimimaan yhdessä.

    • Anonyymi

      Itse asiassa osaan jo jonkin verran ja olen postimerkkitietokannan (mysql) itse tehnytkin. Tuo koodi on toki hyvä esimerkki ja siistimpää kuin omani. Kuvat talletetaan ja samalla pienennetään järkevän kokoisiksi. Nyt kun tietokantaan on tullut kuvia, huomasin, että osa on "kumollaan".

      Ongelma on vinksallaan olevien kuvien kääntäminen haluttuun asentoon (90, 180 tai 270 astetta). Google antoi vinkkejä, mutta en ole jotain joko tajunnut tai en vaan osaa. Menettely lienee, että kuva luetaan (SELECT) tietokannasta, käännetään ja talletetaan uudelleen (UPDATE). Ei vaan kertakaikkiaan toimi.

    • Anonyymi

      Taas tuo toimimaton moderointi sotkee noilla tarpeettomilla poistoillaan, ei viitsi uusia tuota, kerkisitkö saada talteen.

    • Anonyymi

      Voi sentään, torilla kävin ja ilmeisesti sillä välillä tuli ja meni vinkit...

    • Anonyymi

      Kuinka se mysql-tietokannassa oleva blob-kuva sitten käännetäänkään? Ilmeisesti kukaan ei tiedä, kun ei googlekaan?

    • Anonyymi

      Minulla on skanneri jossa voi kuvan kääntää, ennen skannausta.

    • Anonyymi

      No nyt tuo turhan poiston aiheuttama känkkäränkkä pikkuisen hellittää, joten yritetäänpä uudestaan. Nyt en anna kuin kuvan. Ja tämähän nyt noutaa sen kuvan tietokannasta, tallentaa sen kiintolevylle normaalina kuvan, kääntää ja tallentaa senkin käännetyn kiintolevylle. Tämän lisäksi sekä normaali että käännetty tulostetaan näytölle.

      Koska olet ennestäänkin käsitellyt tietokantoja, osaat muuttaa tarvittavat tiedot sinun tietokantaasi vastaaviksi. Noudettavan kuvan numero annetaan muuttujassa $image_id.

      https://s7.gifyu.com/images/RotateImg---Chromium_107.png

      Kuten huomaat kääntäminen ja kuvan käsittely on aivan samanlaista kuin se oli sen base64 koodatun kuvankin kanssa, uutta on vain tuon kuvan tietokannasta noutaminen.

    • Anonyymi

      Enhän minä kerinnyt näkemään tuota poistettua, olikohan se minulle, siis ohjeen kirjoittajalle tulossa oleva kysymys.

    • Anonyymi

      ISOSTI kiitoksia. Tämä selvitti että ei onnistui kääntäminen pelkästään muistin varassa. Yritin sen sata keinoa, että lukee blob-kuvan, kääntää ja tallettaa takaisin.
      Levyn kulmalla on siis käytävä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4302
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3192
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3062
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe