"Erikoinen teoria leviää: voiko puhuttu kieli auttaa koronan vastaisessa taistelussa?"
"Tviitissä olevalla videolla japanilainen nainen sanoo ensiksi lauseen ”tämä on kynä” japaniksi ja sitten englanniksi. Huomio kiinnittyy naisen kasvojen eteen asetettuun paperiin, jonka liikkeistä voi päätellä, miten ilmavirta liikkuu puheen mukana."
Ovatko ruotsinkieliset viruslinkoja?
1
<50
Vastaukset
"Vakavoiduttuaan Bäck kuitenkin myöntää, että oikein suulaat ja innostuneet ihmiset voivat mahdollisesti levittää tautia huomaamattaan. Puhuessa suuhun voi muodostua sylkeä, joka voi lähteä pieninä pisaroina liikkeelle."
"Bäckin mukaan suhuäänteet ovat toinen kriittinen piste, mitä ääntäessä suusta purkautuu huomattavan paljon ilmaa. Suomessa on ainoastaan yksi suhuäänne, /s/. Näiden lisäksi on hankausäänne /h/, varsinkin etuvokaaliin yhdistyneenä"
"Bäck nostaa esille myös suomen kielen poikkeuksellisen vokaali-konsonantti-suhteen. Vokaalit ääntyvät suun sisällä, minkä vuoksi niitä ääntäessä suusta purkautuu vähemmän ilmaa kuin edellä mainittujen konsonanttien kohdalla.
Hän sanoo, että suomessa vokaalien ja konsonanttien suhde on lähestulkoon 1:1. Esimerkiksi germaanisissa kielissä sataa vokaalia kohden lausutaan noin 130 konsonanttia. Germaanisia kieliä ovat esimerkiksi englanti, saksa ja ruotsi.
Slaavilaisissa kielissä konsonantteja on sitäkin enemmän. Bäck nostaa esimerkiksi tsekin kielen, missä 100 vokaalia kohden lausutaan jopa 170 konsonanttia."
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/a7a475cd-198b-4d02-881c-0908f84b66b0
MOT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22014797
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182180Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698
