Kiihdytyskisat Lappeenrannassa

Mikä on tilanne vieläkö lentokentällä kiihdytellään tänä kesänä,vai onko koko homma lopetettu? Viime vuonnahan kisassa kuoli Audin kuljettaja, mitä sanktioita tuli järjestäjille ,vai tuliko mitään ? Millä ehdoilla kisa järjestetään tänä vuonna vai onko koko homma lopetettu turvallisuus riskin takia?
1550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuollaisia tapahtumia ei pitäisi järjestää ilman ajoneuvo katsastusta,missä määritellään ajoneuvon soveltuvuutta kyseiseen tapahtumaan,jos tälläistä ei ole niin tilanne on hallitsematonta,kuten viime kesänä nähtiin

Äänestä
  • Voi hyvin järjestää, jokainen teidostaa riskit ja ajaa omalla vastuulla.

    Äänestä

  • Ne ajoneuvot on katsastettu jo katsastuskonttorilla ja leima lyöty. Ei niitä enää tarvitse katsastaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne ajoneuvot on katsastettu jo katsastuskonttorilla ja leima lyöty. Ei niitä enää tarvitse katsastaa.

    kyllä siellä ajaa autoja joita ei ole KATSASTETTU eikä saisikaan sellaisina tieliikenteeseen ollenkaan

    Äänestä

  • Noita löytyy kesässä muutama ja yli 200 ajavia tuskin edes joka kesä,taas lappeenrannan kentällä nopeusajo tapahtumassa kymmeniä bensalenkkareita kokeilemassa romuillaan...ilman pelkoa sanktioista,toisin sanoen hengenvaarallista tuohua ilman pakollista ajoneuvokatsastusta

    Äänestä

Pitäähän se joku vastuu olla järjestäjilläkin kun antaa suoranpätkän käyttöön ajanmittauslaitteineen,sehän suorastaan yllyttää kokeilemaan,vaikka autolla /kuskilla ei olisi edellytyksiäkään siihen

Äänestä
  • Järjestejillä on vastuu. Järjestää turvalliset olosuhteet niin ajajille, kuin katsojillekin. Nimenomaan rata ja katojien sijoittelu on se mikä on järjestäjien vastuu ja tämä on todettu jo viranomaistenkin puolelta. Kiihdyttäjällä on taas vastuu omasta ajamisestaan, eli miten ja millä laitteella.

    Sama asia, jos joku ajaa 6-tiellä 100km/h rajoitusalueella 99 km/h siltapilariin ja kuolee, niin vastuu on ajajalla, ei väylävirastolla tai Traficomilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Järjestejillä on vastuu. Järjestää turvalliset olosuhteet niin ajajille, kuin katsojillekin. Nimenomaan rata ja katojien sijoittelu on se mikä on järjestäjien vastuu ja tämä on todettu jo viranomaistenkin puolelta. Kiihdyttäjällä on taas vastuu omasta ajamisestaan, eli miten ja millä laitteella.

    Sama asia, jos joku ajaa 6-tiellä 100km/h rajoitusalueella 99 km/h siltapilariin ja kuolee, niin vastuu on ajajalla, ei väylävirastolla tai Traficomilla.

    Vertaus aika huono,kiihdytajoissa siis niissä oikeissa on ajoneuvo katsastukset

    Äänestä

Pitäisiköhän mennä vapaaehtoiseksi esikarsimaan niitä autoja. Perusvarusteltu ikivanha Audi ämpärin kokoisella turbolla ja PingPong-renkailla olisi lähtenyt maitokaistaa pitkin takaisin yleisöparkkiin.

Äänestä
  • höpö höpö

    Äänestä

  • Ei olisi iso homma etsiä joku pätevä mikä suorittaisi edes jonkinlaisen katsastuksen ajoneuvoille

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei olisi iso homma etsiä joku pätevä mikä suorittaisi edes jonkinlaisen katsastuksen ajoneuvoille

    Ei se katsastus auta mitään jos kuskilta loppuvat kädet.

    Äänestä

vihreet ja prrspekka voisi tuoda ne verovaroin suomessa lomailevat terroristi ämmät sinne kiihdytys kipailuun,, vaikka muutama pää leikattaisiin olisi luomu tapahtuma !

Äänestä
  • sumennus Lääkettä tai vihreää kiihko-propagandaa ja pakkoa suomen kansa tarvii, jotta jaksaa tehdä työtä ja maksaa terroriämmien, yms. täysylläpito kela lomailu suomessa.....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä on tilanne vieläkö lentokentällä kiihdytellään tänä kesänä,vai onko koko homma lopetettu? Viime vuonnahan kisassa kuoli Audin kuljettaja, mitä sanktioita tuli järjestäjille ,vai tuliko mitään ? Millä ehdoilla kisa järjestetään tänä vuonna vai onko koko homma lopetettu turvallisuus riskin takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu