Suomessa syvälle valtionhallintoon juurtunutta rasismia

Anonyymi

Suoman ministerit ottavat kantaa rasismiin ja yleensä tuomitsevat sen samantien. Kuitenkaan Suomessa pahin rasismin muoto eli kielirasismi jää vaille huomiota. Ansioituneet kansalaiset eivät esim. pääse valtion virkoihin jos eivät osaa ruotsia vaikka olisivat muuten ylivoimaisia viranhakijoiden joukossa.

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/politiikka/trump-”näyttää-dominoivaa-voimaa”-–-sisäministeri-ohisaloa-”kylmää-aivan-erityisesti”-george-floydin-kuolema-puhuttaa-suomessa/ar-BB14Vio9?ocid=spartandhp

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espoon RKP:n valtuustoryhmä on vastustanut vimmalla kieliryhmien yhteisiä välitunteja vielä 2000-luvulla!
      Itsenäinen Suomi kohta 103 vuotta.

      • "Itsenäinen Suomi kohta 103 vuotta."


        Ja tätä ennenkin jo Ruotsivapaa vuosia monia :-)


    • Anonyymi

      Niin se vaan rasismi kukkii mukamas rasismia vastustavien omien korvien välissä.

      • Ja sitten pakkoruotsittajien riveissä kutsutaan rasismiksi sitä, että joku haluaa saada lapsensa irti rasistisista rakenteista.

        Orwell kiittää taas.


    • Anonyymi

      Suomessa ei saa hankkia edes elantoaan rehellisellä työllä jos ei osaa ruotsia. Ei saa suorittaa mitään tutkintoa jos ei osaa ruotsia vaikka puhuisi kolmeakymmentä muuta kieltä. Suomen kielirasismi ja sen perusteella järjestetyt etuoikeudet ruotsinkielisille ovat kansaivälinen häpeä. Me. jotka mukamas olemme suvaitsevaisia, tasa-arvoisia, demokraattisia yms. olemmekin maailman pahimpia kielirasisteja.

      • Anonyymi

        Olen niin samaa mieltä!


      • Olemme suvaitsevaisia kun maksamme ilolla veroja ruotsinkielisen SUomen kunniaksi :))))


      • Anonyymi
        räkäpää kirjoitti:

        Olemme suvaitsevaisia kun maksamme ilolla veroja ruotsinkielisen SUomen kunniaksi :))))

        Suvaitsevaisuudesta on tullut järjettömyyden synonyymi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suvaitsevaisuudesta on tullut järjettömyyden synonyymi.

        Näin on. Itsekin sisimmissäni rasistina tuomitsen opportunistina keskusteluissa rasismin. Näin on varmaan monen muunkin kohdalla. Hyvä näin.


    • Anonyymi

      ruattinkieliset kommarit on aina oikeassa.

    • Anonyymi

      Säätiörahoilla lahjotut poliitikot ylläpitävät kielirasismia ja ruotsinkielisten etuoikeuksia. Mikä saa suomalsen poliitikon toimimaan Suomen ja suomalaisten etua vastaan? Onko tärkein raha, nimitykset, kunniamerkit vai mikä saa pettämään oman kansansa?

      • Suomalaisten johdolla on aina ikävä kyllä päällimäisenä mielessä ollut oma etu. Siksi olemme joutuneet aina muiden pelinappuloiksi. Suurin saavutus aikoinaan oli kun sai suruimman kunniamerkin Neuvostoliitosta. Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen on tavoiteltu Freudenthalin nimeä kantavia mitalleja. Voiko paljoa enempää halveksia omaa kansaansa? 😂


    • Anonyymi

      Kerrotko, mihin virastoon palkataan yliedustus ruotsinkielisiä?

      • Anonyymi

        Kertoisitko mihin virastoon ei ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 103
      3583
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3145
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2588
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      215
      2239
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2131
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      918
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      909
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      806
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe